75 %

Feynman, Richard P. - Šest snadných kapitol

Více informací k této knize najdete v detailu
Je opravdu neuvěřitelné, co všechno dokázal Richard P. Feynman za život vymyslet! A co všechno dokázal za život napsat, že ještě 39 let po jeho smrti vycházejí celé knihy. Nedávno jsem se zde rozplýval nad nevyčerpatelnými hlubinami feynmanovské literatury a již je zde další kniha přímo od Feynmana! Podobně jako v přísloví, které praví, že není kostelíčka bez kázáníčka, i Šest snadných kapitol má své "ale".

Úplným fanouškům vadit nebude, značnou část fyzikálně vzdělaného čtenářstva odradí, ale široširou část fyzikálně nevzdělávaného čtenářstva má potenciál oslovit. Tato kniha je totiž výběrem - dle názvu - šesti snadných kapitol z Feynmanových přednášek z fyziky, onoho legendárního opusu, který se dlouhá, předlouhá léta, než jej vydal česky Fragment vyskytoval jen ve slovenské verzi z Alfy. První dva díly byly koncem osmdesátých let, když vyšly díly poslední, beznadějně nesehnatelné.

Celou knihu otevírá předmluva Paula Daviese. Na můj vkus zbytečně vršící fráze a falešné omluvy. Pokud nedokážete sami číst mezi řádky feynmanových knih, tak to udělal Mlodinow za vás (tou jedinou fyzikálně správnou cestou - experimentem) a otevřeně napsal, že Feynman byl mílius jen když chtěl a na koho chtěl a nechtěl-li, uměl být i v tomto velice excelentní.

Jistě lze zkonstruovat vývod, že Feynman pohrdal toliko formou filozofie, nikoli jejím obsahem, ale v jeho vlastním textu si pak stejně čtenář přečte, že: Filozofové vykládají spoustu věcí o tom, co je ve světě absolutně nezbytné, a vždycky to je, aspoň zatím, poněkud naivní a nejspíš i nesprávné.

Rozhodně lze Daviese pochválit za hodnocení: Pro Feynmana byla posluchárna divadelním jevištěm a přednášející hercem, jehož úkolem je sehrát oslnivý dramatický výstup a při té příležitosti sdělit i nějaká ta vědecká fakta a ukázat obrázky. Zde také prosvítá problém publika: Onen legendami opředený kurs Feynman pronesl vlastně jen jednou, v letech 1961 až 1963. Většina studentů z něj utekla, ale u zaměstnanců se těšil nesmírné popularitě. Feynman sám si toho povšiml a jeho vlastní úvod je dosti pesimistický.

Po všech těch úvodech konečně k šesti kapitolám. Atomy jsou velice vybíravé, mají oblíbené určité partnery, určité směry a tak dále. Je právě úkolem fyziky, aby vysvětlila, proč každý atom chce to, co chce. To bylo z prvé kapitoly vedené v duchu: Vše je složeno z atomů. V tom je ostatně i zbytek knihy.

Nesmí samozřejmě chybět přechod od klasické ke kvantové fyzice. K předchozímu citátu se přece jen více vztahuje kapitola Vztah fyziky k ostatním vědám. Jediným testem libovolné představy je experiment, připomíná zde Feynman, ale také píše, že ne všechno musí být věda, aby to stálo za to. Například láska není věda. Případné je také upozornění, že: Příroda o našem dělení na obory nic neví!

Zbývající tři kapitoly představují Feynamnova velká vysvětlovací témata: Zákon zachování energie včetně jejího definování; Teorii gravitace od Keplera a pohybu planet po Cavendishův experiment v laboratoři a konečně téma nejzásadnější: Kvantové chování vyložené na dvojštěrbině.

K poslednímu tématu lze vyčíst zajímavou poznámku z úvodu - Feynman původně v kursu nechtěl o kvantové teorii příliš hovořit a plánoval se místo ní věnovat matematické fyzice, difúzní rovnici a podobným tématům. Vedení Caltechu mu to však zatrhlo. Pokud se tomu divíte, je dobré si uvědomit, jak celkem málo se tehdy vědělo. Feynman píše, že experimentátoři například objevili onen μ-mezon a my pořádně nevíme, kam ho zařadit. Dnes už víme, že mion je lepton a zavádějící označení μ-mezon bylo jen důsledkem dobového honu na částici přenášející silnou interakci a předpovězenou Yukawou.

Knihu bych tedy rozhodně nedoporučil těm, kteří už doma mají Feynmanova přednášky z fyziky. Mohla by však být velice zajímavá pro ty, kteří tři kila papíru o fyzice nechtějí a přesto by si rádi přečetli prvotřídní výklad několika fyzikálních témat.

Vydala Aurora v roce 2007.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Lenka au-pair
(2) Případ Raffael
V centrále italského celostátního oddělení pro vyšetřování krádeží uměleckých děl dostanou zprávu o pokusu krádeže obrazu z oltáře nějakého zapadlého římského kostelíka. Generála Bottanda a jeho ...
(3) Láska a jiné nemoci
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům