70 %

Fonseca, Rubem - Mocné vášně a nedokonalé myšlenky

Více informací k této knize najdete v detailu
Brazilského filmového režiséra trýzní vzpomínky na život s někdejší partnerkou, a proto se přestěhuje do nového bytu. V den stěhování dostane záchvat "Meniérova pseudosyndromu", spojený s mrákotami a závratí, a hned z prvního těžkého snu v novém útočišti ho probere vpád neznámé osoby bizarního zevnějšku. Ta se představí jako Angélica, nechá si u něj v úschově balíček převázaný provázkem a brzy nato je zavražděna. Vyjde najevo, že bývala slavnou aktérkou přehlídek karnevalových masek a zapletla se do pašování drahých kamenů. Jak se ukáže, množství cenných drahokamů v sobě skrývá i inkriminovaný balíček.

Rubem Fonseca se v této knížce snažil spojit dva druhy literatury: tu komerční a tu intelektuální. Konzumního ženáče přitáhne detektivní zápletka a intelektuál si zase užije Isaaca Babela, jehož je v knize více než dost. Většina recenzí, které jsem měl možnost číst, této knize tu detektivní linku vyčítají a knihu téměř odsuzují. Podle mě neprávem. Fonseca se prostě jen pokusil ukázat, že i intelektuálně zdatný čtenář si může přečíst chytrý thriller a konzumně naladěný čtenář snese trochu toho intelektuálního jha. Knížka se dá přečíst jedním dechem, ideální kus do batohu na dovolenou. Nebo to může být četba na dlouho; můžete si vychutnávat každou kapitolku. A přitom ani při jednom, ani při druhém způsobu čtení nebudete o nic ochuzeni, prostě si z té knihy vezmete to vaše.

Rubem Fonseca je v Brazílii dosti známý filmový scénárista a je to na knížce znát. Najdeme v ní několik scén, za něž by se nemusel stydět lecjaký hollywoodský film. A zase - je nutno za to Fonsecu odsoudit? Proč? Vždyť tato kniha je tak trochu detektivka a k té by to mělo patřit. No a výtka, že námět není dostatečně intelektuálně na výši (ano, i toto jsem o této knize slyšel) mi připadá vysloveně směšná. Znám mnoho lidí, kteří chodí na operu a doma mají na stolku Dicka Francise a vůbec se za to nestydí.

Rubem Fonseca ve svých knihách rozhodně nepřináší další návod na šťastný a vyrovnaný život, jako jeho známější a komerčně jistě úspěšnější Paolo Coelho. Rubem Fonseca si touto knihou rozhodně nehraje na žádné velké umění, jen dává detektivnímu příběhu intelektuální rovinu. A to se mi na ní líbilo asi nejvíce.


17.08.2006
Tomáš FojtíkDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Fénix
Otázka reinkarnace je stará jako lidstvo samo, a protože její odpověď na ni je přímo úměrná víře či zkušenostem každého z nás, neexistuje v jejím případě oficiálně ani ano, ani ne. Kdo z nás si ...
(2) Balzac a čínská švadlenka
(3) Katatymně imaginativní psychoterapie
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům