70 %

Fonseca, Rubem - Mocné vášně a nedokonalé myšlenky

Více informací k této knize najdete v detailu
Brazilského filmového režiséra trýzní vzpomínky na život s někdejší partnerkou, a proto se přestěhuje do nového bytu. V den stěhování dostane záchvat "Meniérova pseudosyndromu", spojený s mrákotami a závratí, a hned z prvního těžkého snu v novém útočišti ho probere vpád neznámé osoby bizarního zevnějšku. Ta se představí jako Angélica, nechá si u něj v úschově balíček převázaný provázkem a brzy nato je zavražděna. Vyjde najevo, že bývala slavnou aktérkou přehlídek karnevalových masek a zapletla se do pašování drahých kamenů. Jak se ukáže, množství cenných drahokamů v sobě skrývá i inkriminovaný balíček.

Rubem Fonseca se v této knížce snažil spojit dva druhy literatury: tu komerční a tu intelektuální. Konzumního ženáče přitáhne detektivní zápletka a intelektuál si zase užije Isaaca Babela, jehož je v knize více než dost. Většina recenzí, které jsem měl možnost číst, této knize tu detektivní linku vyčítají a knihu téměř odsuzují. Podle mě neprávem. Fonseca se prostě jen pokusil ukázat, že i intelektuálně zdatný čtenář si může přečíst chytrý thriller a konzumně naladěný čtenář snese trochu toho intelektuálního jha. Knížka se dá přečíst jedním dechem, ideální kus do batohu na dovolenou. Nebo to může být četba na dlouho; můžete si vychutnávat každou kapitolku. A přitom ani při jednom, ani při druhém způsobu čtení nebudete o nic ochuzeni, prostě si z té knihy vezmete to vaše.

Rubem Fonseca je v Brazílii dosti známý filmový scénárista a je to na knížce znát. Najdeme v ní několik scén, za něž by se nemusel stydět lecjaký hollywoodský film. A zase - je nutno za to Fonsecu odsoudit? Proč? Vždyť tato kniha je tak trochu detektivka a k té by to mělo patřit. No a výtka, že námět není dostatečně intelektuálně na výši (ano, i toto jsem o této knize slyšel) mi připadá vysloveně směšná. Znám mnoho lidí, kteří chodí na operu a doma mají na stolku Dicka Francise a vůbec se za to nestydí.

Rubem Fonseca ve svých knihách rozhodně nepřináší další návod na šťastný a vyrovnaný život, jako jeho známější a komerčně jistě úspěšnější Paolo Coelho. Rubem Fonseca si touto knihou rozhodně nehraje na žádné velké umění, jen dává detektivnímu příběhu intelektuální rovinu. A to se mi na ní líbilo asi nejvíce.


17.08.2006
Tomáš FojtíkDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1007 ohodnocených)
1091 knih
  (957 ohodnocených)
a celkem 30447 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Palahniuk, Chuck - Zatracení
Titul: Palahniuk, Chuck - Zatracení
Sleva: 20 % (ušetříte 56 Kč)
Cena: 223 Kč

Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Russka
(2) Anče a Kuba mají Kubíčka
(3) Emancipace od židů
Franklova (životopis) kniha je rozšířenou verzí jeho disertace obhájené na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Představuje jistým způsobem temný, paralelní pohled na vývoj česko-židovských ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2017 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům