100 %

Forsyth, Frederick - Afghánec

Více informací k této knize najdete v detailu
Už téměř sedmdesátiletý anglický spisovatel Frederick Forsyth má za sebou velmi plodnou literární tvorbu započatou v roce 1969 reportážní knihou "The Biafra Story", paradoxně vlastně jediným česky nevydaným titulem. V roce 2006 vydal (zatím) svůj poslední román "Afghánec" (The Afghan), který dokazuje, že Forsyth je stále mistr Bestseller.

Autor se většinou zabývá reálnými skutečnostmi, a tak po pádu SSSR (Ikona), válce v Perském zálivu (Boží pěst), občanské válce v Jugoslávii (Mstitel) přišla na řadu kniha o Al-Kajdě - "Afghánec". Tato islámská teroristická organizace stojící za děsivým 11. zářím 2001 se podle všeho roztáhla po světě jako internet . Svá chapadla má všude, a válka proti ní je téměř beznadějná. Příběh, ve kterém hlavní roli opět hrají britská výzvědná služba SIS a americká CIA plus další špionážní organizace, začíná nevinným telefonátem přes mobil jednoho z bojovníků Al-Kajdy. Tento hovor o zdraví matky se stal zdrojem pro dopadení jednoho z nejvlivnějších mužů Al-Kajdy, u kterého se našly významné dokumenty o chystané akci s krycím jménem Al-Isra. Ale co to může být za akci? Al-Kajdu nevede banda hlupáků a ví co dokáže moderní výzvědná technika, proto jediným možným řešením je přímá infiltrace západního agenta mezi výše postavené členy Al-Kajdy. A zde se na scénu dostává čtenáři známa postava z románu "Boží pěst" - špičkový (teď už ve výslužbě) voják britských speciálních jednotek SAS Mike Martin.

Jak je u autora zvykem, rád pracuje s reálnými postavami a událostmi, proto při čtení stačí otevřít webovou encyklopedii Wikipedia , kde si můžete všechno ověřovat a doplňovat. Svět současné špionáže je přímo přecpaný nejmodernějšími technologiemi, které většině komerční společnosti jsou stále zatajené. S tím vším Forsyth čtenáře rád překvapuje a dělá děj ještě atraktivnějším. S tím je spojená i přímo autorova důslednost, kdy mu nestačí jen určitý fakt konstatovat, ale opravdu čtenáři přímo vysvětlit. A tak se román nestává jen převyprávěnou epizodou z války proti islámskému terorismu, ale tak trochu i výkladovým dílem o dějinách a strukturách této hrozivé světové organizace, a ne jen jí.

Autorův styl je čistě vypravěčský, nesnaží se o žádnou hlubokou charakterizaci postav. Jeho hrdinové jsou účelní, s předem daným charakterem. Toto některým čtenářům vadí, někteří to naopak berou za klad. K těm patřím i já. V jeho místy až jednoduchosti a nekomplikovanosti vidím hlavní zdroj v jeho čtivosti. V reakcích na tento román někteří recenzenti často poukazují na zbytečné promarnění tématu. Ale já to tak nevidím. Autor přesně odměřil dávkování akčních a odborných částí. To všechno tak, aby se děj nezasekával a nenudil. Jako autor fikce má samozřejmě právo na některé až nepravděpodobné prvky (narážím zde především na způsob, jakým se osvobodí přísně hlídaný vězeň v závěru knihy), ale ani ty nikdy nepřekračují hranice únosnosti. Kniha splnila přesně má očekávaní. Přinesla notnou dávku napětí i poučení. A tak dílo, které mne donutilo číst až do dvou do rána nemůže dostat nic jiného než nejvyšší hodnocení.


18.09.2007
BoboKingDiskuze k této recenzi:
Forsyth, Frederick - Afghánec (příspěvků: 4)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 28. Z toho průměrné hodnocení: 1,64.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31167 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Srdce zmámené láskou
(2) Gladiátoři
(3) Podivuhodný svět bonsají
Kulturní uvedení obstarávají neobyčejně vzletná slova Věny Hrdličkové. Popisují kulturu "elegantních zábav" vyhrazených vzdělanecké vrstvě starého Východu, nicméně nepředstavujme si v tom toliko ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům