90 %

Fosse, Jon - Ráno a večer

Více informací k této knize najdete v detailu
Druhý Ibsen - tak se mnohdy v divadelních kruzích přezdívá současnému norskému autorovi Jon Fosseovi (*1959). Jeho umělecký záběr je dost široký, od divadelních her, přes romány, povídky, eseje, až k knížkám pro děti. Ale přece jen jeho dramatická tvorba hraje v díle prim, a její esence je obsažená ve veškeré jeho další tvorbě. Výjimkou není ani krátký román "Ráno a večer" z roku 2000. Jak literární vědci a kritici píšou, jeho dílo má několik základních prvků - absence interpunkce, stálé opakování až triviálních dialogů, tématika rodinné komunikace a strohost v množství postav. A všechno to nalezneme i v tomto příběhu.

Už samotný název je jistou alegorií k příběhu. Ráno jako zrod člověka a večer jako jeho skon. V tomto pořadí je vytvořen i příběh rybáře Johannese: úvodní, kratší část je záležitost jeho narození popisovaného očima jeho otce Olaie, rozsáhlejší druhá část se zabývá jeho odchodem z našeho fyzického světa.

Co vás jako čtenáře asi první bude šokovat, je autorův styl psaní. Opravdu si člověk musí zvyknout na styl bez interpunkce, bez začátků s velkými písmeny, přechody z postavy a času bez odstavců atd. Obdobný pocit jsem měl, když jsem před lety začínal s Hrabalem a jeho nekonečným souvětím. Ale pokud si na tyto postupy zvyknete, objevíte jakoby novou dimenzi příběhu. Ta graficky změť slov se postupně rozvine v dokonalý, lyrický příběh o životě jednoho člověka, rybáře z chladného Norska. První oddíl, tedy jeho zrod, je možná v závěru trochu zmatený, autor se snažil snad vyjádřit zvukově vstup člověka do našeho světa. Právě takové až hudební kompozice textu je dalším prvkem, kterým se vyznačuje autorovo dílo. Význačnější ale především druhá část, tady popis Johannesova probuzení v nezvyklém klidu a radosti, jeho nečekané setkání s lidmi s jeho života. Právě zde pak přichází ty nečekané přechody z časových linií a postav.

Kniha mi nevyznívá jako nějaké moralistické vypořádání se se životem, ani nemá až takové poselství jako nacházíme u brazilském autora Coelho. Přesto je to jakoby nadpřirozeně, s příměsí až mystiky, převyprávěný příběh jednoho prostého člověka. A právě specifický styl autora dotváří dokonalou souhru mezi snovým a realistickým světem prožitků našeho hrdiny.

Kniha, které je spíše svým rozsahem delší povídkou či novelou, vydalo nakladatelství Pistorius - Olšanská v roce 2007 v překladu Ondřeje Vimra. Od Jona Fosseho, autora píšícího v norském jazyce nynorsk, bylo do češtiny přeloženo několik her a první díl románu "Melancholie".


04.12.2007
BoboKingDiskuze k této recenzi:
Fosse, Jon - Ráno a večer (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Obrazy v terapii, umění a náboženství
(2) Loď skupiny
(3) Pandořina skříňka
Prostým nahlédnutím do obsahu zjistíte, že kniha obsahuje jen deset kapitol, zatímco mně se kupí jedenáct osudů, jimiž jsem vyhrožoval. Nuže, není to diagnóza ani prostá početní chyba, mezi řádky ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům