Kniha je již napohled v podobném formátu a grafické úpravě jako knihy předešlé (tehdy před lety), má 208 stránek a obsahuje krátké příběhy, úvahy, eseje, citáty a povídky Roberta Fulghuma. Tato publikace je komponována geograficky, v tom - je jiná, rozdělena je do oddílů podle míst, kde autor během roku střídavě žije...
Robert Fulghum se narodil v roce 1937, je to současně žijící americký spisovatel. Narodil se v Texasu a nyní žije se svou manželkou v Seattlu. První kniha mu vyšla, když mu bylo 51 let - ocitl se na vrcholu svého zralého věku a měl pocit, že už má právo čtenářům něco říkat. V životě poznal různá povolání: byl kovbojem, folkovým zpěvákem, obchodním agentem, barmanem, učitelem kreslení. Sám se cítí být lidovým filozofem. Působil také jako protestantský pastor a jeho úvahy a povídky, které si léta psal do šuplíku, vznikaly původně pro kostel. Má dva syny, jeden z nich je také spisovatel. Popularitu si po celém světě získal především svými knížečkami s drobnými úvahami.
Nejznámější jeho knihou je Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce. První kniha, kterou Fulghum vydal v roce 1988 pod tímto názvem, mu okamžitě zajistila slávu (14 miliónů knih prodaných v 93 zemích po celém světě). Jeho fejetony jsou často sentimentální, oslovují mnoho lidí, protože Robert Fulghum píše o tom, co míjíme každý den, aniž bychom se nějak zastavili. O tom, co se týká všech společně, ale každého zvlášť. O tom, co toužíme sdílet, ale co dusíme někde uvnitř nás a skrýváme. Píše o životě, o maličkostech, které ten život tvoří. On samozřejmě píše o tom svém. Konkrétně, a přesto obecně. Robert Fulghum je člověk mnoha povolání a mnoha schopností. Má několik vysokoškolských diplomů, ale mluví o sobě jako o samoukovi, jehož něčemu naučila teprve škola života.
Čtyřikrát objel svět, strávil dlouhý čas jako mnich v zen-buddhistickém klášteře. Během svého života vystřídal velké množství povolání, z nichž stojí za zmínku práce kovboje na statku v Texasu, Coloradu a Montaně, závodění na místních rodeích, zaměstnanec firmy IBM, barman a učitel hry na kytaru. Hře na kytaru se věnuje napůl profesionálně, hraje na charitativních koncertech (ve skupině The Rock Bottom Remainders spolu se svými přáteli: Dave Barry, Stephen King...) a posledních 20 let rovněž učí kreslení.
Robert Fulghum (official web site)
[LD] Robert Fulghum - životopis, dílo a citáty
Knihy: Ach jo. Možná, možná ne. Od začátku do konce. Opravdová láska. Třetí přání. Třetí přání 2: zbytek příběhu (skoro). Třetí přání splněno.
Nová kniha Co jsem to proboha udělal? obsahuje úvodní úvahu a pak kolem 80 krátkých příběhů, povídek, citátu, esejů a úvah. Tyto jsou rozděleny kurzívou psanými úvahami Rozcestí (jakési předmluvy) do čtyř částí... V první části autor citlivě i s humorem líčí Řecko, Krétu, zvyky, lidové slavnosti, obyvatele, přírodu a zvířata. Mám pocit, že čtu cestopisné zápisky nebo místy deník, některé texty jsou kraťoučké a nesouvisí spolu. Ve druhé části jsou příběhy z městečka Moab v Utahu, mimo dosah civilizace... Ve třetí části se ocitáme v Seattlu, kde autor žije již více než 45 let. Čtvrtá část neobsahuje příběhy nijak zeměpisně zařazené, vznikaly kdekoliv... Tato část je více filozofická a typicky "Fulghumovská"...
Při čtení knihy jsem zjistila, že s odstupem roků je mi autor stále blízký jako přívětivý a senzitivní vypravěč. Příběhy jsou však víceméně cestopisným pozorováním, mají formu výpisků či deníku. V úvahách je to však stále ten můj známý Robert Fulghum, jako před lety... Je pro mne tím dobrým a přívětivým člověkem, který se umí rozhlížet kolem sebe, umí o viděném výborně psát, který má radost z obyčejných věcí kolem sebe. Připomíná mi našeho českého Františka Nepila (zemř. 1995) a jeho Dobrá jitra, jeho optimismus a úsměvný pohled na svět. Fulghum se však nachází ve větším prostoru, přímo mezi kontinentálním...
Kniha se čte dobře, má léčivý vliv a je vhodné číst příběhy pomalu, užívat tento lék po kapkách. Příběhy a vyprávění hřejí na duši, lidé v nich hledají informace o cizině, zápletku, humor, ponaučení, možnosti, východisko z krize... a nacházejí.
Fulghum je lékařem lidských duší!
Kniha Co jsem to proboha udělal? je další z autorovy dílny a to typicky ve stylu Robert Fulghum, posuďte sami... To se nedá vyprávět, to se musí jedině přečíst, s autorem procítit, prožít a spolu si pak popřemýšlet... Kniha mne nezklamala ani nepřekvapila. Potěšila. A tak ji mohu klidně doporučit všem!
Z anglického originálu přeložili: Lenka Fárová a Jiří Hrubý.
Přebal a grafickou úpravu navrhl (v návaznosti na grafickou úpravu Vladimíra Nárožníka - proto ta podobnost) Libor Batrla.
Vydání I.
Vydalo nakladatelství ARGO, 2007.