100 %

Gaarder, Jostein - Dívka s pomeranči

Více informací k této knize najdete v detailu
Kniha norského filozofa a spisovatele J. Gaardera "Dívka s pomeranči" byla pro mne jedním z největších literárních zážitků na našem vánočním trhu v roce 2004. I když paradoxně se zabývá naprosto neradostným tématem, jakým smrt velmi blízkého člověka bezesporu je. Příběh nás zavede do současného norského Oslo, do rodiny mladého patnáctiletého ...

Kniha norského filozofa a spisovatele J. Gaardera "Dívka s pomeranči" byla pro mne jedním z největších literárních zážitků na našem vánočním trhu v roce 2004. I když paradoxně se zabývá naprosto neradostným tématem, jakým smrt velmi blízkého člověka bezesporu je. Příběh nás zavede do současného norského Oslo, do rodiny mladého patnáctiletého chlapce Georga, který dostane dopis od svého otce - otce, který je už ale jedenáct let po smrti. Umřel, když bylo Georgovi asi čtyři roky, a tak si na něj vzpomíná opravdu jen matně. Zná ho pouze z občasného vyprávění a několika fotek, které sám vlastní. Tím silněji na něj tento dopis "ze záhrobí" dolehl. Ležel ukrytý roky a roky ve starém červeném kočárku. Byl napsán v době, kdy už otec věděl, že smrt je nevyhnutelná, a nikdy už svého syna neuvidí dospívat, nebude mu moct říct všechny ty věci, které otcové říkají svým synům. O tom všem mu aspoň napsal dopis s dodacím termínem BUDOUCNOST. Mimo jiné mu v dopise vypráví příběh, který sám prožil, který ovlivnil nejen jeho samotného, ale vlastně i Georga. Je to příběh dívky s pomeranči. Krásné slečny, která se v mládí jeho otci připletla do cesty osudu. První setkání bylo spojené s pomeranči, a na tomto ovoci nakonec mladík zahájil své zoufalé hledání po dívce, která ho očarovala na první pohled. Vznikl tak nejen milostný příběh spojený s řešením záhady dívčiny totožnosti, ale především příběh o cestě za svým snem, o odhodlání překonat sebe samého a dosáhnou svých tužeb.
Paralelně s tím je tu i příběh, který se odehrává v současnosti, příběh Georga, který se musí nějak s odkazem svého otce vyrovnat. A je to velmi složitý problém. J. Gaarder trochu až šokuje svým přístupem ke smrti. Jsme generace, která je tak trochu nakažena jistou poetičností smrti. Takovým syndromem filme "Duch". Prostě se nějak ze všech stran na nás hrne snaha dokázat, že smrtí nic nekončí, že existuje něco jako posmrtný život. Ale Gaarderův přístup je velmi pragmatický - žiješ, pak umřeš a pak už NIC není. Změníš se jen další organickou hmotu. A to ve svém dopisu otce nejvíce trápí. Pod tíhou nevyhnutelností své smrti najednou není schopen zjistit, jestli život je vůbec krásný, když vše, co si s láskou buduješ je ti v okamžiku odebráno a pak jen nastupuje prázdnota. A tak se ptá, jakou by si on, Georg, vybral možnost, kdyby mohl jako nějaká entita před narozením rozhodnou, jestli žít tento krátký život, pouhé mrknutí oka v čase vesmíru, nebo raději říct: "Ne, děkuji, o to fakt nemám zájem!" Protože v případě druhé varianty by vlastně musel jeho, svého otce, nenávidět, že ho přivedl na tento svět.

"Dívka s pomeranči" je velmi těžko definovatelná kniha, kromě faktu, že je to nádherné dílo. Můžu tvrdit, že je to pro všechny věkové kategorie od 15-99, jak s oblibou píše nakl. Albatros, vydavatel i této knihy. Určitě můžeme jen říct, že kniha se stala ve světě dost populární. Už před jejím vydáním autorská práva koupilo více než 20 zemí ve světě. Sice pravděpodobně nedosáhne takového úspěchu jako Gaarderova kniha "Sofiin svět - román o dějinách filosofie", která se stala nejprodávanějším titulem ve světě v roce 1995, ale "Dívka s pomeranči" je více osobnějšího rázu, více nutící k zamyšlení.


11.01.2005
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 97. Z toho průměrné hodnocení: 1,63.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Patagonský expres
(2) ... a poslední kouř
(3) Dějí se i větší podivnosti
Nejprve u nás vyšla letos na jaře její sbírka "Magie pro začátečníky", chronologicky druhá kniha. Během léta k přibyla sbírka "Dějí se větší podivnosti" (orig. Stranger Things Happen, 2001), její ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům