90 %

Gaarder, Jostein - Principálova dcera

Více informací k této knize najdete v detailu
Norský autor J. Gaarder se navěky zapsal do pokladnice světové literatury románem o dějinách filozofie "Sofiin svět". Nedávno jsem představil i jeho knihu "Dívka s pomeranči", a nyní přicházím s románem "Principálova dcera". Jde opět o jedinečný příběh, netradiční charakter a zápletku, který se v tomto případě přímo zabývá světem literatury a spisovatelů.

Náš hrdina Petr patří ke géniům, lidem s vynikající představivostí a pamětí. Ale jeho největší předností je právě neuvěřitelná fantazie. Má ji tolik, že ji musí "odčerpávat na papír", jinak by se z toho zbláznil. Fantazie mu nahrazuje celý okolní svět, který sice normálně vnímá, ale sem tam má přece jen problém rozlišovat mezi tím reálným a snovým. Tato vlastnost mu nahrazuje potřebu lidské komunikace, celý dětský svět, protože si vystačí hrát ve své mysli, a ta dokonce mu "přinesla" záhadné přítelíčka "Metra", mužíčka v zeleném klobouku s hůlkou, vysokém asi metr.
Od dětství žije pouze se svou matkou, ale navštěvuje i svého otce, a jako "geniální" myslitel toho dokáže velmi obratně využít. Ve škole nepatřil k nejpopulárnějším dětem, ví co je to šikana, ale s postupem času dokáže využít své fantazie a inteligence čistě k "obchodním" účelům, a jeho vztah ke spolužákům okamžitě nabere jiný směr.
Jeho životní filozofie je založená na teorii, že jsme tu je krátce, a tak nemá cenu se ostýchat, k něčemu a někomu se vázat, prostě si prožít život tak, jak se vám zachce. Zemřete, a všechno ztratíte, proč se tedy pachtit za slávou a kariérou?
Tento přístup uplatňuje i během dospívání na sexuálních vztazích. Láska je nanic, sex a něha pouze na jednu dvě noci, a pak sbohem lásko. Základem příběhu je ale jeho "Spisovatelská služba", fiktivní agentura, která ho živila. Díky své nevyčerpatelné fantazii měl doma stovky a stovky synopsí románů, povídek, scénářů, a časem postupně zjišťoval, že profesionální spisovatelé jsou ochotni za tyto nápady platit, a to mnohdy velmi štědře.
Petr si vlastně vytvořil svůj vlastní ideální svět, který si sám řídí, který mu poskytuje potěšení.
Jako postava mi ale není příliš sympatický. Určitě by se dal charakterizovat jako cynik, možná až jako "bezcitný parchant". Ale z praktického pohledu má samozřejmě pravdu.
Příběh začíná na konci, a pak nás formou své autobiografie provede Petr celým svým životem. Jeho poklidná existence ale začíná mít trhliny, které nevznikají pozvolna rok po roku, ale vybuchnou jako vulkán jednoho jara a v rozmezí pár dní se celý jeho dosavadní život sesype jako domeček z karet. Díky tomu se příběh, který ze začátku vypadá až nudně a bez děje, v závěrečných kapitolách téměř mění v thriller. Jak nakonec Petr konstatuje, příští den bude pro mne buď poslední, nebo první. Protože to, čím se řídil celý život, mu "vrátilo úder" a to opravdu silně.
Knihu může pouze doporučit, Gaarder je mistr slova, a jeho fantazie je stejně bohatá, jako u jeho hrdiny.


16.05.2005
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 15. Z toho průměrné hodnocení: 2,47.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Přehled statistických metod zpracování dat
V životě lidském jsou výjimečné okamžiky škodolibé radosti. Třeba, když si listuji Hendlovou příručkou "Přehled statistických metod zpracování dat", musím se potměšile usmívat při představě naivů, ...
(2) Krkavčí brána
(3) Keltové našich zemí v evropském kontextu
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům