70 %

Gaskellová, Elizabeth - Alice a její muži / Hříšná Lizzie

Více informací k této knize najdete v detailu
Po dílech Jane Austenové a Anne Brontëové předkládá nakl. Daranus českému čtenáři další slavnou ženskou autorku anglické literatury první poloviny 19. století. Tentokrát je to u nás celkem neznámá Elizabeth Gaskellová (roz. Stevensonová). Od této autorky, které žila v letech 1810 až 1865, byl do češtiny přeložen pouze román "Mary Barton" (čes. 1960,1976).

Pokud se začtete do jejího díla, zjistíte, že především obsahově se od Austenové či Brontëové liší v tom, že její příběhy nejsou už tak zaměřeny na milostné vztahy a s tím spojené společenské normy. Z jejích příběhů lze vycítit už notnou dávku sociálního konfliktu. Je často označována za první britskou autorku sociálního dramatu. Dáno je to především prostředím, ve kterém žila. Zatímco Austenová žila na venkovských usedlostech, obdobně jako sestry Brontëovy, Stevensonová se narodila v Londýně, a později, když se vdala za W. Gaskella, žili spolu v průmyslovém Manchesteru. A právě život v tomto prostředí rozvíjejícího se průmyslu, kde vznikaly silné sociální skupiny a konflikty, nejvíce ovlivnil její literární tvorbu.

Nakladatelství Daranus nám v této české premiéře předkládá dvě novely, které se právě v Manchesteru povětšinou odehrávají. První z nich - "Alice a její muži" (orig. Manchester Marriage) - vypráví příběh Alice, mladé vdovy po námořním důstojníkovi, která se musí probojovávat životem s malou a těžce nemocnou dcerkou. Z relativního blahobytu se musí stále více a více uskrovňovat a využívat každé příležitosti výdělku, protože žena s dítětem příliš možností v tehdejší době neměla. A přestože se zdá, že osud k ní i dítěti byl nakonec milosrdný, to nejhorší životní drama ji čeká vlastně až v době druhého šťastného sňatku.

Z obdobného spojení opuštěné matky s dítětem vychází i druhý příběh nazvaný "Hříšná Lizzie" (orig. Lizzie Leigh). Vypráví o matce, která jde po letech do Manchesteru hledat svoji dceru, která zde sloužila, ale pak se dle jejího pána "spustila na šikmou plochu" a zmizela. Příběh o této rodinné tragédii je značně dramatičtější, a v závěru, který by se snad dal považovat z jistého pohledu za šťastný, mne překvapila až neobvyklá autorčina tvrdost.

Přes všechen úspěch v prozaické oblasti, se ale dneska za autorčino nejsilnější dílo považuje její biografie o životě známější spisovatelky a její osobní přítelkyně Charlotty Brontëové, vydaný v roce 1857 pod názvem "The Life of Charlotte Brontë".

Přesto tento další nakladatelský počin jen výborně ukazuje kontinuální vývoj britské ženské tvorby 19. století. Gaskellová i přes svůj zájem o sociální tématiku přece jen v díle nepotlačila ženský prvek známý už u její přítelkyně Brontëové či o generaci starší Austenové.

Na překladu obou novel pracovala Barbara Bindasová, a pokud bych měl k tomu výhradu, tak jedině v překladech samotných názvů. Ty ve mne neustále evokovaly pocit, že se jedná o nějaké nemravné, či erotické příběhy. Přímý, laický překlad originálních názvů by mi vyhovoval více.


28.09.2010
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1062 recenzí
  (1003 ohodnocených)
1076 knih
  (954 ohodnocených)
a celkem 29981 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Atkinsonová, Kate - Bůh v troskách
Titul: Atkinsonová, Kate - Bůh v troskách
Sleva: 35 % (ušetříte 140 Kč)
Cena: 258 Kč

70 000 knih skladem. Najděte si novou oblíbenou knihu! Dobré Knihy.cz
Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Čerstvé ukázky z knih
(1) Ulice Záhadných tajemství
Starší kusy
(1) Je mi tak lehko u srdce
(2) Dharmoví tuláci
(3) Fahrenheitova dvojčata
Michel Faber (*1960) je autor, u kterého je problém zjistit národnost. Narozen v Nizozemí, s rodiči emigroval do Austrálie, na počátku 90. let minulého století se odstěhoval do Skotska, kde začal ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2016 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům