90 %

Gavalda, Anna - A taková to byla láska...

Více informací k této knize najdete v detailu
Láska a vztah - téma, které je zpracováno v literatuře už snad miliónkrát. Nová doba ale přináší i nové pohledy a názory. Lidé už to vnímají trochu jinak, jak se někdy říká - progresivněji, moderněji.

Román francouzské autorky Anny Gavaldy "A taková to byla láska" (orig. "Je l´aimais", 2002) se zabývá láskou, ale jak už napovídá název, tím smutnějším závěrem. Autorka vytvořila zajímavý konverzační román, který konfrontuje dva rozdílné pohledy na lásku, věrnost, manželství. Jeden prezentuje Chloé, mladá matka dvou dětí, od které odešel právě manžel, a která bere manželský vztah jako jasně daný, a jakkoliv rozchod ze odporný zločin... Druhou stranu představuje její tchán, který se ji v první tíživé situaci ujal, a snaží se ji pomoct. Je to pro ni nezvyklá situace, protože se svým tchánem nikdy nevycházela. Vlastně s ním nikdo v rodině nevycházel, byl všemi považován za staré mrzouta, kterému jsou city ostatních lidí lhostejné. Proto byla docela až vystrašena, když první člověk, který o její osud projevil nějaký zájem byl právě on. Přes protesty ji i s dětmi odvezl do letního domu, kde s nimi chce nějakou dobu pobývat, než se situace nějak uklidní a vyřeší. Právě zdejší stálý kontakt, vlastně až vynucený, oba hrdiny sblíží. První krok udělá tchán, kterého Chloé familiárně nazývá "starým volem", když se nečekaně jednoho večera vnitřně odhalí, a vyjeví Chlóe své duševní pocity. Překvapivě šokovaná Chlóe nakonec zjišťuje, že není tím člověkem, za kterého ho okolí vlastně považuje.

Gavaldová vytvořila příběh, který naznačuje, že nikdy nic není jen černé nebo bílé. I člověk, kterého znáte už mnoho let, dokáže v sobě skrývat jinou osobu, jiný charakter, než na který si hraje v životě. Společenská pravidla a životní zkušenosti dokáží člověk zcela uzavřít, a o to horší je to pro něj v momentě, kdy najednou něco v něm už neudrží tlak (zde např. v souvislosti se setkáním s osudovou ženou) a on se naplno projeví. Zde vyvstává pravá otázka celé knihy, má člověk právo na šťastný život podle své chuti? Musí zůstat uzavřený ve svazku, který ho dusí, protože tak by to tak mělo být? Gavaldová vlastně vytvořila příběh, který se tak trochu podobá filozofii dneska tak populárního Brazilce Paula Coelhoa, což nakonec dokumentuje i jedna ze závěrečných vět knihy, kdy říká: "Ach! Jak krásné věci tady říkáte! Hotový Paulo Coelho...". Myslím si, že kniha se bude líbit jak příznivcům Coelho, tak i jiným, protože Gavaldová směřuje spíše k reálnému životu, bez přítomnosti mystiky či duchovna, které Coelho používá.


28.03.2006
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 8. Z toho průměrné hodnocení: 1,25.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Rotvajler
Tentokrát jsem se rozhodla rozšířit si své čtenářské rozhledy a pustila jsem se do něčeho pro mě netradičního. Přečetla jsem si detektivku. Nic nového, říkáte? Možná pro Vás. Pro mě je to nová ...
(2) Struktura vesmíru
(3) Hlídka jako symptom
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům