100 %

Giono, Jean - Muž, který sázel stromy

Více informací k této knize najdete v detailu
Pokud nejste zrovna čtenář thrillerů a podobných krváků, a sem tam si rádi přečtete nějaký tzv. "pozitivní" či "inspirativní" příběh, jako většina čtenářů dneska nejspíše sáhnete po osvědčeném autorovi - P. Coelho. Ale jak bych řekl, není tu jen Coelho.

Je tu taky např. Richard Bach, nebo Francois Lelord. Ovšem mým osobním favoritem je útlá knížečka provensálského spisovatele Jean Giona "Muž, který sázel stromy". Tento dneska u nás možná trochu opomíjený francouzský autor se proslavil především díly, ve kterých hraje hlavní roli vzájemný, až důvěrný vztah člověka s přírodou. Většinou se tyto příběhy odehrávají v jeho krásné Provence, kde se v roce 1895 narodil a vlastně do své smrti v roce 1970 stále žil. Příběh Elzéarda Bouffiera je dokonalým obrazem nejen Gionovi tvorby, ale i jeho vlastní životní filozofie. Bouffier žije osamocen daleko v horách, kde se stará jen o jednu věc, kterou považuje za nutnou, a tím je sázení nových stromů na pustých svazích zdejších hor. Kolem zatím prošly obě děsivé světové války, které Bouffier ale ani nezaznamenal, a ani ho nijak nezajímaly. Přesně takový pacifista byl i Jean Giono, který za tyto postoje byl po druhé světové perzekuován. Ne za kolaboraci, ale za svůj nezájem na francouzském odboji. A tak nějak si dokážu představit i Elzéarda, starého muže, který každý den vychází se svojí kovovou holí a pytlíkem připravených semen do hor, aby sám, bez nějakých sobeckých důvodů obnovil zdejší kraj.

"Muž, který sázel stromy" nám nepředkládá žádné ponaučení jak žít, jen je oslavou čisté oddanosti životu. Tento jednoduchý a poutavý příběh od svého vydání v 50. letech minulého století patří k jedním z nejznámějších děl světa. Příběh se stal předlohou i slavného kanadského animovaného filmu, natočeného v roce 1987 v režii Frédérica Backa.

Český čtenář si může v knihkupectvích nyní vybrat dvě verze. Původní z nakladatelství Vyšehrad s překladem Zdeňky Stavinohové, a v druhém překladu J. Reyneka. Obě vydání jsou v nádherné ilustrované podobě.


11.05.2007
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 35. Z toho průměrné hodnocení: 1,43.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Mrtvá zóna
(2) To je skandál!
(3) Podivuhodný svět bonsají
Kulturní uvedení obstarávají neobyčejně vzletná slova Věny Hrdličkové. Popisují kulturu "elegantních zábav" vyhrazených vzdělanecké vrstvě starého Východu, nicméně nepředstavujme si v tom toliko ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům