80 %

Golding, William - Věž

Více informací k této knize najdete v detailu
Jméno anglického autora Williama Goldinga , nositele Nobelovy ceny za literaturu za rok 1983, bude asi navěky spojeno především s jeho románem "Pán much", který už desítky let patří do zlatého fondu světové literatury. Ale tento román není samozřejmě jeho jediné dílo. Uveďme například "Free Fall", "The Inheritors", "The Spire" aj. A právě román "The Spire" (1964) byl přeložen do češtiny jako "Věž", a vyšel v roce 1989 v nakl. Vyšehrad v překladu Jana Čulíka.

Zatímco "Pán much" se odehrává v blíže nespecifikované blízké budoucnosti během jaderné války, román "Věž" nás zavádí do Anglie 14. století, do nejmenovaného města, kde se místní katedrále přistavuje vysoká věž. Podle většiny odborníků se jedná o slavnou katedrálu v Salisbury, kde W. Golding strávil mnoho let svého života.

Hrdinou příběhu je děkan Jocelin, který vlastně celou tuto monumentální, a na svoji dobu neuvěřitelně stavebně složitou stavbu inicioval a chránil. Právě jeho nekritický postoj k této pro mnohé neuskutečnitelné stavby přináší pro lidi z jeho okolí fatální následky. Na množství postav, od kostelního posluhovače až po samotného stavitele, autor předkládá jednotlivé fáze degenerace Jocelinovi osobnosti. Ten ve své úpornosti stále jen poukazuje na fakt, že všechno je dílem samotného pana Boha, a nikdo, opravdu nikdo z nich hříšníků nemůže posuzovat záměr Pána.

Slavného "Pána much" s "Věží" spojuje především autorova snaha ve svých dílech zobrazit lidské vlastnosti ve vyhraněných, přímo extrémních situacích. V "Pánu much" to je hlavně naše divošství, zvíře schované v nás samých. U "Věže" je to zase nekritická víra, přímo náboženský fanatismus děkana Jocelina, který postupem času se stává posledním ze všech, kteří ve zdar stavby věří.

Goldingova "Věž" je netradičně pojatá historické freska, hlavně vezmeme-li v potaz standardní prvky historických příběhů, tedy skutečné historické reálie, na kterých autor staví svůj příběh, nebo vloží vlastní děj. To zde Golding zcela pominul, i když je naprosto jasné, o jakou stavbu, a tedy i místo a dobu se jedná. Snažil se vytvořit psychologický příběh vložený do konkrétní, ale přitom nejmenované doby a místa. Příběh o lidském snu, který se stává pro člověka celoživotní prokletím. A to se mu za použití bohaté slovní zásoby a citu pro popis vnitřních pochodů velmi podařilo.


16.10.2006
BoboKingDiskuze k této recenzi:
Golding, William - Věž (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 6. Z toho průměrné hodnocení: 1,83.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Psychoterapie
Nejprve ke grafice: Borin van Loon je znám již ze svých předchozích počinů v této edici, Sociologie a Genetiky. Tentokrát upustil od koláží z ocelorytin počátku 20. století a vytvořil vlastní vtipné ...
(2) Leonardův kabinet
(3) Gottland
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům