Po knize Slamění psi nám nakladatelství Argo přináší již druhou knihu od tohoto autora a opět se tak stalo v rámci velice povedené edice aliter.
Kniha Kacířství (mimochodem velice příhodný název, ačkoliv o Boha nebo církev tu nejde) je vlastně soubor několika esejů, které volně spojuje téma iluze falešného pokroku. Jsou tu tři tematické celky. Ten první je celý věnován oné (podle autora) marné víře v pokrok a v to, že nám věda dokáže zajistit mír na zemi. Nepopírá, že věda je zcela jistě velkým přínosem v dílčích věcech. Že může pomoci v medicíně, zlepšit kvalitu života apod. Ale to, že by jednou přišla doba, kdy budou všichni obyvatelé planety Země žít v míru a nadbytku, který by nám nezadržitelný vědecký pokrok měl přinést, je podle autora čirá utopie, která se neopírá o naprosto žádné důkazy a jde tak vlastně o zcela prostou víru podobného střihu jakou nám nabízejí mesiášská náboženství nebo komunistické vize minulého století.
Druhá část knihy se věnuje válce v Iráku. Vzhledem k tomu, že jednotlivé eseje jsou datované, si můžete celkem lehce porovnat, jak se naplnily nebo naplňují Grayovy předpovědi a úvahy k tomuto konfliktu. Gray je veskrze velký pragmatik a nebere si žádné servítky. Celé irácké dobrodružství je pro něj jeden velký debakl a ve svých úvahách nám předkládá své recepty na řešení nelehké situace do které se USA a Velká Británie dostaly. Ovšem i zde se jako tenká červená nit objevuje ústřední téma knihy.
Poslední část je zaměřena na domácí i zahraniční politiku Velké Británie, značný prostor autor věnoval zejména britskému premiérovi Blairovi.
Celek je velice kontroverzní a provokativní čtení, například kapitola o přínosu legalizování mučení je podle mě hodně výbušné téma, ale Grayovi se podařilo nastolit i řadu zajímavých otázek (a odpovědí), které zvídaví lidé ocení.