80 %

Gray, John - Kacířství

Více informací k této knize najdete v detailu
Ať si kdo chce co chce říká, dnešní svět není zdaleka tak klidné místo, jak se nám může v naší malinké české kotlině zdát. Lidé většinou nemají rádi pesimisty. Líbivé a lichotivé věci se poslouchají určitě mnohem lépe. Pokud i vy mezi tento typ lidí patříte, tak vám bohužel tuto knihu příliš nedoporučuji. S menší nadsázkou totiž mohu prohlásit, že John Gray je všech pesimistů král.

Po knize Slamění psi nám nakladatelství Argo přináší již druhou knihu od tohoto autora a opět se tak stalo v rámci velice povedené edice aliter.

Kniha Kacířství (mimochodem velice příhodný název, ačkoliv o Boha nebo církev tu nejde) je vlastně soubor několika esejů, které volně spojuje téma iluze falešného pokroku. Jsou tu tři tematické celky. Ten první je celý věnován oné (podle autora) marné víře v pokrok a v to, že nám věda dokáže zajistit mír na zemi. Nepopírá, že věda je zcela jistě velkým přínosem v dílčích věcech. Že může pomoci v medicíně, zlepšit kvalitu života apod. Ale to, že by jednou přišla doba, kdy budou všichni obyvatelé planety Země žít v míru a nadbytku, který by nám nezadržitelný vědecký pokrok měl přinést, je podle autora čirá utopie, která se neopírá o naprosto žádné důkazy a jde tak vlastně o zcela prostou víru podobného střihu jakou nám nabízejí mesiášská náboženství nebo komunistické vize minulého století.

Druhá část knihy se věnuje válce v Iráku. Vzhledem k tomu, že jednotlivé eseje jsou datované, si můžete celkem lehce porovnat, jak se naplnily nebo naplňují Grayovy předpovědi a úvahy k tomuto konfliktu. Gray je veskrze velký pragmatik a nebere si žádné servítky. Celé irácké dobrodružství je pro něj jeden velký debakl a ve svých úvahách nám předkládá své recepty na řešení nelehké situace do které se USA a Velká Británie dostaly. Ovšem i zde se jako tenká červená nit objevuje ústřední téma knihy.

Poslední část je zaměřena na domácí i zahraniční politiku Velké Británie, značný prostor autor věnoval zejména britskému premiérovi Blairovi.

Celek je velice kontroverzní a provokativní čtení, například kapitola o přínosu legalizování mučení je podle mě hodně výbušné téma, ale Grayovi se podařilo nastolit i řadu zajímavých otázek (a odpovědí), které zvídaví lidé ocení.


25.01.2007
TomiFKDiskuze k této recenzi:
Gray, John - Kacířství (příspěvků: 3)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 7. Z toho průměrné hodnocení: 1,43.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Operace: bouřný drak
(2) Stručnější historie času
(3) Rádio Svobodný Albemuth
Po Hérakleitovi se nám zachoval zlomek: "Nevstoupíš dvakrát do téže řeky." Proč? Protože vše plyne. Každým okamžikem jsou lokální váhy věcí jiné a jiní motýli mávají nad Hongkongem jinak velkými ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům