90 %

Greene, Brian - Struktura vesmíru

Více informací k této knize najdete v detailu
Ačkoliv první popularizaci strunové teorie provedl v češtině Stephen Hawking, prvním opravdovým strunatcem, který se vrhl do víru popularizace byl bezesporu Brian Greene. Po grandiózním entrée s Elegantním vesmírem se vrací podruhé s jeho strukturou a bere ji od podlahy, konkrétně od kýblu s vodou.

Není to však kbelík ledajaký. Je to kbelík Newtonův, který roztočený zkrouceným provazem roztáčí vodu v něm (chceme-li i s hadrem) a čtenářstvu dává možnost zhlédnout na křivé hladině taje relativity a absolutna. Neboť je nasnadě, že po Galileim a Newtonovi se záhy zjeví i Einstein a vcelku netradičně mezi nimi i Mach (Ernst; ten, co nepatřil k Šebestové). Jak již vědro napovědělo, Greenova kniha skýtá mnohá překvapení, a to nejen ve výběru výkladových rekvizit a příkladů, ale i v hloubce a rozsahu probíraných témat. Dvě třetiny knihy autor stráví v předstrunném období - to bych od něj nečekal - a stojí to za to. Krom tradiční relativity má čas i na statistickou fyziku a opravdu důkladné proprání kvantové teorie.

Greene se, slovy překladatelovými, snaží provokovat a daří se mu to. Obzvláště rozsáhlé zadloubnutí do bolavé nohy kvantových měření a propletenosti kvantových stavů patrně potýrá i nejednoho obeznámeného čtenáře. Přinejmenším pevnou vírou v nelokálnost kvantové teorie plynoucí Bellových nerovností a Aspectova experimentu. (Tedy "vírou" ve smyslu argumentace podepřené výkladem experimentů a rovnicemi, nikoli vírou v dogma typu: "Bo řepa".) Kvantové pasáže jsou jedním z vrcholů knihy a tím, co se jinde moc nevidí.

Českého čtenáře v komplikovaných úsecích ochrání neohrožený major Zeman spolu s Václavem. Překladatel Oldřich Klimánek si totiž dal záležet a důsledně přebásnil reálie. Zpočátku jsem byl k různým Poulíčkům skeptický, ale major Zeman a ekologičtí aktivisté, krátící si spletité cesty při ekoprotestech u Temelína červími dírami mne dostali. Nadto Klimánek uvedl do popularizace fyziky Frýdek-Místek, což je bezesporu nesmírně záslužný čin. Obeznámeného čtenáře překvapí, že knihu nepřeložil, jako předchozí Greenův počin, Luboš Motl, ten se protentokrát ukojil poradenstvím při tvorbě originálu a pro domácí scénu doslovem.

Vytknout by se překladateli dala snad jen pekingská kačena a netopýr, co žere hraboše. Greenovi pak snaha vytřískat z paralely mezi nelokální černou magií a kvantovou teorií. Zachování kauzality by si zasloužilo zmínku i v hlavním textu nejen v poznámce. Poznámky jsou totiž drsný kraj, kde řádí rovnice a odkazy do vědeckých publikací. Tím ovšem není řečeno, že hlavním textu se odehrává intelektuální procházka po pláži, naopak mokrý hadr z roztočeného kýblu se bude nejednou hodit, třeba až pozorovaná přítomnost ve Feynmanově formulaci začne představovat směsici všemožných cest slučitelných s tím, co právě vidíme.

Rozbory přízemních relativistických a kvantových důsledků jsou pro představivost mnohem horší než události vesmírné, které může čtenář ignorovat podobně jako situaci v Čadu. I zde, na kosmologické cestě rozpínání, fázových přechodů vakua a stopování velkého třesku zůstává hlavní předností propojenost všech zmíněných pojmů, experimentů a teorií z nich plynoucích. Obyčejně víme, že se hledají Higgsovy částice, ale víme, že Higgsovo pole vytváří setrvačnou hmotnost částic?

S přibývajícími stránkami přibývají jména i znepokojivé poznatky o prostoru, času a vesmíru vůbec. Nakonec dojde na Casimirův jev a to je neklamná známky blížících se strun. Greene bez velké nostalgie a patosu shrnuje příchod strunové teorie, její problémy, přechod k superstrunám i M-teorii . Jelikož teorie superstrun je konzistentní pouze v 9+1-rozměrném prostoru, je nasnadě, že čtenář užije svinování přebytečných rozměrů, a to nejen do trubic a koulí, ale i Calabiho-Yauových variet, které ze všeho nejvíce připomínají takové ty věci na řetězu, kterými do sebe mlátili lidé v rozvitém středověku. Po druhé superstrunové teorii (není řečeno ve kterém měsíci proběhla) přibude rozměrů, ale brány - vícerozměrné struny umožní nesvinovat. Nadto budou lepit, což bude dalším stupněm adorace gravitace, protože rozměrové peklo už snad ani neumožňuje se divit. Kdo by se divil, toho uzemní vesmír jako hologram, kde se doví, že rozměrů je vlastně o jeden méně, než si myslí.

Přesto i zde, v části Realita a fantazie, narazíme na probíhající experimenty. A ne ledajaké - družice zkonstruované za cenu sta disertací a 40 let výzkumu, detektory s pozorovací základnou o velikosti Karlovarského kraje, i to jsou relikvie na cestě za gravitony a Higgsy. Greene nezůstává jen u profánního měření polarizace reliktního záření (měly by v ní být stopy gravitačních vln), odvážně se vrhá i do cestování časem. Avšak: Zvěsti o odchodu časoprostoru se nerodí z teoretizování šašků v cirkusu. Takže i Greene nakonec přizná, že se stále nedaří formulovat strunovou teorii nezávislou na pozadí, tedy na prostoročase, o němž se tuší, že je na velmi malých rozměrech sám předivem strun či něčím podobně výstředním.

Zkrátka, nejen sovy, ale ani prostoročas není tím, čím se zdá být. To chtěl Greene laskavému čtenáři říci. Navíc mu přibalil překvapivě kompaktní a smysluplně provázený přehled současné fyziky, který zabaví necvičeného ochutnavače tohoto druhu literatury, ale zaujme i zkušeného matadora. Posledně jmenovaným hrozí, že se vyřadí na nějakou dobu z činnosti studiem témat, která jim selský rozum neumožní automaticky přijmout.

Vydala Paseka v roce 2006.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 18. Z toho průměrné hodnocení: 1,67.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Anglický zabiják
(2) Hudba močálu
Hrdinou naši knihy je malý Sugar Mecklin. Ten žije se svojí matkou a otcem v jižanském městečku Arrow-Catcher, místě plném zajímavých postaviček a charakterů, které jsou v očích malého chlapce o to ...
(3) Y: Původ mužů
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům