75 %

Grygar, Jiří; Grün, Marcel; Ramešová, Stanislava - Trialog o mimozemšťanech

Více informací k této knize najdete v detailu
Aneb všechno co jste chtěli vědět o ufonech a báli jste se zeptat. Na všechny myslitelné a nemyslitelné otázky či spíše z ufologické literatury vyčtené kauzy se astrofyzika Jiřího Grygara a astronoma Marcela Grüna vyptávala publicistka zaměřená na ufologii Stanislava Ramešová.

Kniha zachovává formu trialogu, což v praxi vypadá jako interview v časopise, včetně jmen zkrácených na iniciály. Tento systém umožňuje elegantně přeskakovat od problému k problému bez nutnosti vymýšlet oslí můstky. Při delším čtení má nicméně čtenář pocit, že pročítá slovník, částečně také vlivem předlouhých dotazů SR zaplněných daty a proložených citáty ufologů, na něž leckde navazují monotónní odpovědi typu: "Lžou," či "Vymysleli si." Ono je opravdu těžké hýřit vtipem a neotřelými vysvětleními, když je třeba kriticky reagovat na výmysly z americké webové stránky a hned na to na jiná fakta vymyšlená speciálně pro časopis vycházející v Novosibirsku.

Přesto je třeba JG i MG pochválit za objem vědy, který se jim podařilo do trialogu protlačit, ať už se jedná o faktografii letů do vesmíru a vesmírné techniky či přímo o komety, asteroidy a vesmír vůbec. V rámci objasňování přirozeného původu asteroidů se Grünovi dokonce povedl bonmot, který by si zasluhoval nesmrtelnost: Mluvit o umělém původu tělesa planetární velikosti je však čirá fyzikální pornografie.

Milovníky šokujících odhalení třeba tolik nepobaví rozkrytí roswellské záhady, ale mohlo by je nadchnout, že v roce 1973 si Jimi Carter spletl zapadající Venuši s UFO a přivolal na ni šerifa.

Je trochu škoda, že alespoň jeden z oponentů se blíže nezabývá fyzikou pevných látek nebo materiály. Slušelo by se totiž uvést na pravou míru i bláboly o neuvěřitelně vysokém tlaku 10 000 atmosfér. Bratru 1 GPa je sice vysoký tlak, ale , že by na celém světě neexistoval, dejme tomu, klíč s metr a půl dlouhou rukojetí na opravdu velké matice? Podobným "zařízením" totiž studovali vysoké tlaky vědci v SSSR. Pro zajímavost: V roce 1990 byla proměřena teplota tání FeS v rozsahu tlaků 90 až 120 GPa, tedy asi 900,000 až 1,200,000 atmosfér (JOURNAL OF GEOPHYSICAL RESEARCH-SOLID EARTH AND PLANETS 95 (B12): 19299-19310, 1990).

Trilogem prostupují zajímavé postřehy nejen ohledně nebeské mechaniky, tedy světa nahoře, ale i profánního dění tady dole kolem nás. Například, když k rozmanitým důchodovým aktivitám seriózních vědců JG poznamenává: Staří pánové mívají své vrtochy, i když to naštěstí není pravidlo.

Kniha je vybavena kvalitní obrazovou přílohou ilustrující probíraná témata i literaturu k dalšímu studiu, ať už ufologickému či střízlivě vědeckému.

Vydala Paseka v roce 2006.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 1,25.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 30938 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Eisner, Petr - Milující sestra
Titul: Eisner, Petr - Milující sestra
Sleva: 50 % (ušetříte 139 Kč)
Cena: 140 Kč

Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Pátá čtvrtina - Noční můry a snové výjevy 2
Po (jen) třech měsících čekání se český čtenář dočkal dokončení povídkové sbírky "Nightmares and Dreamscapes", jejíž první díl pod českým názvem "Dolanův Cadillac" vydalo nakl. BETA na počátku května ...
(2) Svatá říše římská národa německého
(3) Airnet
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2019 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům