75 %

Grygar, Jiří; Grün, Marcel; Ramešová, Stanislava - Trialog o mimozemšťanech

Více informací k této knize najdete v detailu
Aneb všechno co jste chtěli vědět o ufonech a báli jste se zeptat. Na všechny myslitelné a nemyslitelné otázky či spíše z ufologické literatury vyčtené kauzy se astrofyzika Jiřího Grygara a astronoma Marcela Grüna vyptávala publicistka zaměřená na ufologii Stanislava Ramešová.

Kniha zachovává formu trialogu, což v praxi vypadá jako interview v časopise, včetně jmen zkrácených na iniciály. Tento systém umožňuje elegantně přeskakovat od problému k problému bez nutnosti vymýšlet oslí můstky. Při delším čtení má nicméně čtenář pocit, že pročítá slovník, částečně také vlivem předlouhých dotazů SR zaplněných daty a proložených citáty ufologů, na něž leckde navazují monotónní odpovědi typu: "Lžou," či "Vymysleli si." Ono je opravdu těžké hýřit vtipem a neotřelými vysvětleními, když je třeba kriticky reagovat na výmysly z americké webové stránky a hned na to na jiná fakta vymyšlená speciálně pro časopis vycházející v Novosibirsku.

Přesto je třeba JG i MG pochválit za objem vědy, který se jim podařilo do trialogu protlačit, ať už se jedná o faktografii letů do vesmíru a vesmírné techniky či přímo o komety, asteroidy a vesmír vůbec. V rámci objasňování přirozeného původu asteroidů se Grünovi dokonce povedl bonmot, který by si zasluhoval nesmrtelnost: Mluvit o umělém původu tělesa planetární velikosti je však čirá fyzikální pornografie.

Milovníky šokujících odhalení třeba tolik nepobaví rozkrytí roswellské záhady, ale mohlo by je nadchnout, že v roce 1973 si Jimi Carter spletl zapadající Venuši s UFO a přivolal na ni šerifa.

Je trochu škoda, že alespoň jeden z oponentů se blíže nezabývá fyzikou pevných látek nebo materiály. Slušelo by se totiž uvést na pravou míru i bláboly o neuvěřitelně vysokém tlaku 10 000 atmosfér. Bratru 1 GPa je sice vysoký tlak, ale , že by na celém světě neexistoval, dejme tomu, klíč s metr a půl dlouhou rukojetí na opravdu velké matice? Podobným "zařízením" totiž studovali vysoké tlaky vědci v SSSR. Pro zajímavost: V roce 1990 byla proměřena teplota tání FeS v rozsahu tlaků 90 až 120 GPa, tedy asi 900,000 až 1,200,000 atmosfér (JOURNAL OF GEOPHYSICAL RESEARCH-SOLID EARTH AND PLANETS 95 (B12): 19299-19310, 1990).

Trilogem prostupují zajímavé postřehy nejen ohledně nebeské mechaniky, tedy světa nahoře, ale i profánního dění tady dole kolem nás. Například, když k rozmanitým důchodovým aktivitám seriózních vědců JG poznamenává: Staří pánové mívají své vrtochy, i když to naštěstí není pravidlo.

Kniha je vybavena kvalitní obrazovou přílohou ilustrující probíraná témata i literaturu k dalšímu studiu, ať už ufologickému či střízlivě vědeckému.

Vydala Paseka v roce 2006.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 1,25.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1062 recenzí
  (1004 ohodnocených)
1076 knih
  (955 ohodnocených)
a celkem 30058 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Eisner, Petr - Rok ohně
Titul: Eisner, Petr - Rok ohně
Sleva: 68 % (ušetříte 238 Kč)
Cena: 111 Kč

70 000 knih skladem. Najděte si novou oblíbenou knihu! Dobré Knihy.cz
Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) V pavučině sítí
(2) Netvoři a kritikové
Výběr knihy Netvoři a kritikové se u mne řídil právě jménem autora... V knize jsou soustředěny autorovy eseje, některé jsou poprvé zveřejněny... Publikace je bohatě prokládána ukázkami textů, úryvky ...
(3) Nebezpečí moci v pomáhajících profesích
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2016 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům