90 %

Haig, Matt - Poslední rodina v Anglii

Více informací k této knize najdete v detailu
Princ je černý labrador. A jako příslušník této vznešené psí rasy je vázán dávnou "labradoří úmluvou", podle které má za každou cenu chránit svou lidskou rodinu. Princ se tuto úmluvu snaží dodržovat, ale nemá to snadné. Jeho pánům se začíná hroutit nejen manželství, ale celá rodina prochází těžkou krizí. Navíc krizí prochází i tato labradoří úmluva. Trochu moc starostí na jednoho psa.

Nedávno jsem psal o knížce Glenkill: Ovce vyšetřují a tak když jsem četl, že vyšlel další příběh, kde je svět viděn očima zvířete, nemohl jsem si ji nechat ujít. Glenkill mě moc nenadchnul. Ne, že by téma nebylo zajímavé, ale zpracování mě prostě neoslovilo. U Poslední rodiny v Anglii bylo vše, co mi v Ovcích chybělo. Jednak silný příběh viděný dojemnou perspektivou němé tváře, za druhé určité silné poselství, které od knížek tohoto typu čekám (viz Farma zvířat). A nebo, pokud se má jednat o humoristickou knížku, pak bych od ní čekal "nebetyčnou srandu". Poslední rodina v Anglii rozhodně není humoristická kniha, přesto v ní několik úsměvných momentů naleznete. Celou knížkou se ale vine rudá temná niť neodvratného konce; o to je dojemnější sledovat snahu Prince tomuto konci zabránit. On však, jak jsem naznačil v úvodu, navíc řeší další záležitost - záhadné události v psí říši. I tato rovina je velice napínavá a dojemná. Dokonce mě napadlo, že by mohla tvořit jádro poměrně slušné novely.

Jak je kniha napsána? Zatímco Glenkill byla poměrně těžkopádná a ne snadno stravitelná, Poslední rodina v Anglii se čte velmi lehce. Měl jsem jí s sebou na dovolené a doufal jsem že mi vydrží celých sedm dní, ale za dva večery jsem neměl co číst. Strhne vás a nedovolí vnímat cokoliv jiného, než budete na konci. A když dočtete, padnete v němý úžas a zatoužíte si tuhle knížku přečíst ještě jednou.

Přesto, že tahle knížka patrně za padesát let nebude patřit ke klenotům evropské literatury, je to román, která má svou velkou cenu. Svým příběhem bude aktuální vždy. Čtení Poslední rodiny v Anglii rozhodně není promarněným časem.


02.05.2007
Tomáš FojtíkDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 1,5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Racionálně emoční behaviorální terapie
Touto knihou chtějí oba autoři ukázat, že REBT je psychoterapie jako každá jiná, vlastně ještě lepší, protože eklektická a integrující, konstruktivistická a postmoderní, racionální používající toliko ...
(2) Tři studie o době Karla IV.
(3) Sixtinské spiknutí
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům