85 %

Hajník, Roman - Vimperk

Více informací k této knize najdete v detailu
Pod společným označením Zmizelé Čechy, Morava a Slezsko vychází edice, které mají připomenout zaniklou tvář měst i celých regionů se zřetelem na jejich historický či umělecký význam, na jehož vytváření se podíleli i naši předkové... Dne 6. prosince 2007 se konal v sále MěKS Vimperk Křest knihy Mgr. Romana Hajníka Zmizelé Čechy Vimperk. Dovolte mi, abych Vás s knihou seznámila.

"Kniha přináší nejprve stručný pohled na dějiny města Vimperk a jeho proměny. V obrazové příloze nalezneme velké množství archivních fotografií zaniklých objektů a urbanistických celků města."

Vimperk je druhé město, stejně jako Prachatice, které mě osobně zajímá, protože moje rodná "Brána Šumavy" leží na trase k tomuto šumavskému městečku, jež se nachází blizoučko hranic. Podnebí je zde drsné, život nelehký a historie je velmi rozporuplná, tragická, úzce propojena s německými kořeny...

Publikace má pevnou vazbu s přebalem, formát knihy: 145 x 205 mm zapadá vzhledem i obálkou do edice Zmizelé Čechy, kniha má 212 stránek, z toho 108 stran textu a obrazovou část, zde je 208 černobílých fotografií.

Mgr. Roman Hajník (1968), vystudoval Pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích - obor český a německý jazyk. Autor Mgr. Roman Hajník žije ve Vimperku, od roku 1992 je učitelem na Gymnáziu a Střední odborné škole ekonomické ve Vimperku. Je také předsedou správní rady Stifterova pošumavského železničního spolku a kromě toho má zájem o jazyky, literaturu a regionální historii. Nejvíce mu učarovala právě železnice.

Odkazy:
www.travell.cz/kniha_938_Zmizelé Čechy - Vimperk
Roman Hajník

V knize je obsaženo: Věnování, Předmluva a kapitoly: Historie města, Obyvatelstvo, Zámek a podzámčí, Přeměna města, Zlatá stezka, Slavná sklářská minulost, Tiskárny, Pivovar, Podél toku Volyňky, Cestou na Prachatice, Co bylo a už není, Od Zlaté stezky k viaduktu, Vimperská synagoga, Skláři, Hotel Vltava, U staré Jitony a jiné...

Mně, jako knihovnici, nejvíce zaujala historie tiskáren. Vimperské tiskárny tiskly knihy daleko za hranice země až do dalekého zámoří! Tiskly se zde maličké bible (i v kůži vázané) a známé "kolibří" vydání knih, kalendáře, zkrátka tiskárny Vimperk byly světoznámé, ale jejich vzestup vystřídal pád a dnes bychom marně hledali jejich popularitu a ve Vimperku bychom našli jen pár malých zbylých tiskáren...

V historii města mne zaujala i kapitola o zdejší nemocnici, jejíž proslulost je dnes již také minulostí...

"První pokus o založení nemocnice ve Vimperku se uskutečnil v roce
1848 - za vydatného přispění majitele panství Adolfa Schwarzenberka, který na stavbu věnoval pozemek a stavební materiál. Další peníze byly z různých zdrojů (dobročinné akce, prodej zbraní zabavených loupežníkům). Špitál po roce 1865 zanikl, k ukončení provozu přispělo postavení veřejných nemocnic v okolních velkých městech.
Původní nemocnice stála někde blízko zámku, kde přesně, není známo."

"Nová nemocnice byla postavena ve Vimperku o dvacet let později, stavitel Franz Tick ji vystavěl díky nadaci, kterou založil Franz Waldek.
8. května 1887 byla budova vysvěcena a pojmenována
Chudobinec a nemocnice korunní princezny Stephanie.
V roce 1898 se podařilo poblíž postavit, díky Waldekovy nadace, Sirotčinec císaře Františka Josefa. Po roce 1945 prošla nemocnice řadou přestaveb, byla rozšířena a vznikaly nové pavilony."

Neméně zajímavá je kapitola Vimperská synagoga. Jak krutý osud zastihl synagogu a Židy v tomto městě...

"Město Vimperk, německy Winterberg, bylo do konce roku 1945 osídleno převážně Němci,
ale do roku 1938 zde spolu s nimi žily i dvě menšiny- česká a židovská.
V důsledku tragických událostí třicátých a čtyřicátých let 20. století
se však národnostní složení
vimperského obyvatelstva zásadně změnilo."

Po přečtení celé textové části z historie města nás překvapí ještě kapitola Návštěvy v okolí. Ta je neméně zajímavá, můžeme se ještě poohlédnout za historií obcí Bohumilice, Boubská, Hrabice, Horní Vltavice, Klášterec, Korkusova Huť, Kubova Huť, Lipka, Michlova Huť, Pravětín, Solná Lhota, Schenkenberk, Sudslavice a Výškovice.

Nejzajímavější částí v knize je pak Obrazová příloha s 208 černobílými dobovým fotografiemi, která je velmi zajímavá a dobře doplňuje část textovou. Na konci knihy je Výběrová bibliografie, jsou uvedeny Prameny a Použitá literatura, Seznam vyobrazení a úplně na konci je autorovo obsáhlé Poděkování za poskytnutí materiálů, informací, techniky, pohlednic a fotografií.

Obě knihy: Zmizelé Čechy Vimperk a Zmizelé Čechy Prachatice mají velmi mnoho společného, ale jeden rozdíl tu je, knihu Prachatice napsal kolektiv autorů, knihu Vimperk autor jeden.

Knihu doporučuji, je zajímavá, historická, plná toho co bylo,
ale už nebude...

Vydání první.
Fotografie:

Muzeum při Správě NP a CHKO Šumava Vimperk
Státní archiv Prachatice
Muzeum Dr. Otakara Kudrny Netolice
Židovské muzeum Praha
Štifterův pošumavský železniční spolek Vimperk
Heimatsammlung Stadt Winterberg
Freyung
BRD
a mnozí soukromí majitelé...

Vydalo nakladatelství PASEKA, 2007.


27.06.2008
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:
Hajník, Roman - Vimperk (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) P.S. PSOVÉ
Dobře napsaná kniha na téma ekologie z hlediska náboženství a etiky. Autor nám předkládá, co všechno je na Zemi špatné, především zekologického hlediska. Ale jako každý filozof, i Kohák lká nad ...
(2) Já ještě nechci jít spát
(3) 1Q84: Kniha 3
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům