70 %

Hardellet, André - Na prahu ráje

Více informací k této knize najdete v detailu
Jak píšou na přebalu knihy, je tento francouzská autor člověkem, který si vydobyl postavení ve francouzské literatuře. Trochu tomu protiřečí ale fakt, že ani v novém "Slovníku francouzsky píšících spisovatelů" vydané v nakl. LIBRI v roce 2002 o Hardelletovi není ani zmínka.

André Hardellet (1911-1974) začal publikovat od roku 1947 a jeho autorský záběr byl dost široký, od básní a šansonů až po romány. Na sklonku života byl za oceněn i prestižní francouzskou literární cenou Prix des Deux-Magots, udělovanou už od roku 1933. Román "Na prahu ráje" (orig. Le seuil du jardin, 1958) patří k jeho nejúspěšnějším dílům. Už od prvních stránek mi kniha velmi připomínala můj milovaný film "Amélie z Montmartru". Až poetický popis postav a postaviček obývajících rodinný penzion paní Temporelové nás povede krásným kaleidoskopem lidských charakterů, které mají vždy co skrývat - tajemná krásná slečna odjíždějící vždy na večer taxíkem pryč, sběratel vojáčků s jeho vášní k alkoholu atd. Do tohoto poklidného a zavedeného běhu dnů se vmísí penzionovaný profesor, který má už od počátku velmi atypické požadavky. Tímto přístupem a značně distingovaných chováním vůči dalším nájemníkům se z něj stává opovrhovaná, ale přitom tak přitahovaná postava. Zvláště stále oblíbenější a populárnější malíř Masson je stále více přitahován profesorovou postojem. On jediný se nakonec s ním sblíží, ale přesto tajemství profesorovy uzamčené dílny mu stále je ukryto. Proto využije své neobvyklé známosti v pařížském podsvětí, aby se i takto potutelně k němu dostal.

Příběh zprvu jevící se jako příjemné vyprávění nás postupně přivádí do stále napínavějšího děje, dá se říct až ke kriminálce. To graduje až k závěru, který z knihy dělá vlastně orwellovský příběh o velkém bratrovi, který neústupně ovládá naše životy. Nosnou tématikou je naše svoboda, svoboda žít si po svém aspoň v imaginárním světě snů a idejí. Jak moc může člověk se odpoutat od neutěšitelné reality aspoň ve svých představách a snech? Kniha v sobě přináší takovou směs klasického příběhu místy až filozofujícího na téma snů a svobody.

V překladu Michala Novotného vyšlo v roce 2000 v nakladatelství Karolinum Univerzity Karlovy.


12.11.2007
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 3,5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Dům
(2) Údolí včel
(3) Vietnam
Již z prvého prolistování je přitom zřejmé, že Vietnam má turistovi co nabídnout, a to ať už baží po krásách přírody, kulturním dědictví nebo aktivní či pasivní relaxaci za mírné ceny (tady, pravda, ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům