90 %

Hareder, Gerhard - Život Ježíše

Více informací k této knize najdete v detailu
Ke konci roku 2003 se na našem knižním trhu objevily dva tituly, které vzbudily v určitých kruzích jistou nevoli. Jednak to byl román "Poslední pán Prstenů" od ruského spisovatele J. Kirova, který si "dovolil" popsat veleslavné dílo "Pán Prstenů" od Tolkiena z jiného pohledu (mnoho tolkienovců slibovalo nakladatelství Fantom Print smrt a zánik), a ...

Ke konci roku 2003 se na našem knižním trhu objevily dva tituly, které vzbudily v určitých kruzích jistou nevoli. Jednak to byl román "Poslední pán Prstenů" od ruského spisovatele J. Kirova, který si "dovolil" popsat veleslavné dílo "Pán Prstenů" od Tolkiena z jiného pohledu (mnoho tolkienovců slibovalo nakladatelství Fantom Print smrt a zánik), a ještě větší mediální skandál vyvolalo vydání útlé knížky, někde uváděné jako od Rakušana, jinde od Němce, Gerharda Haredera "Život Ježíšův (Ježíši Kriste, to snad není pravda!)". Tato kniha, která paroduje život jednoho ze symbolů naší civilizace, popudila především silně věřící čtenáře a u nás i poslance KDU-ČSL Jiřího Karase, který na vydavatele Fragment podal trestní oznámení za hrubou urážku náboženských symbolů. Policie naštěstí v tomto případě byla soudná a odložila případ ad acta. O samotné knize vlastně nelze ani říct, že má nějaký příběh. Necelým dvaceti stranám vévodí především vynikající ilustrace autora, text je k tomu jakoby dodán navíc. Z Ježíše udělal normálního člověka závislého na výparech z kadidla, které, jak uvádí na poslední stránce autor, obsahuje stejnou účinnou látku THC (tetrahydrocannabinol) jako hašiš. Vytváří z Ježíše normální lidskou postavu, která je vlastně narkomanem. Všechny jeho zázraky "odzázrakuje" a vysvětluje, či vyobrazí, v realistickém tónu nebo jinak než evangelia. Jeho učedníci jsou na tom ještě hůře. Jde jen o bandu pokrytců, kteří těží prachy z jeho neuvěřitelných skutků.
Když se člověk ohlédne nazpět, postava Ježíše Krista už prošla několika skandálními obrodami. Např. slavný film anglické skupiny Monty Python "Život Brianův", nebo velký rozruch vzbudil i film "Poslední pokušení Krista" od N. Kazanzakise s Williamem Defoem v hlavní roli z roku 1988, který tehdy popudil křesťanskou církev. Postava Krista je i hlavním námětem nejprodávanější knihy na světě v roce 2003 "Šifra mistra Leonarda" od Dana Browna. A v současnosti přichází do kin i kontroverzní film hollywoodské star Mela Gibsona "Umučení Krista".
Kniha "Život Ježíše" vyšla poprvé v roce 2002 v Rakousku, pak v Německu, Francii, Maďarsku i jižní Korei. Většinou sklidila velký čtenářský zájem. Jen v Řecku to byl první titul, který po dvaceti letech státní cenzor zakázal vydat.
Mediální kampaň u nás z knihy udělala velký hit, takže se už musela dotisknout.
Moje osobní hodnocení je: skvělá ilustrovaná kniha, která mne opravdu pobavila. Jen trochu nechápu, proč je to u nás bráno jako kniha pro děti a mládež.


13.10.2004
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 6. Z toho průměrné hodnocení: 3,83.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1007 ohodnocených)
1091 knih
  (957 ohodnocených)
a celkem 30359 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Bocquet, José-Luis; Muller, Catel - Kiki z Montparnassu
Titul: Bocquet, José-Luis; Muller, Catel - Kiki z Montparnassu
Sleva: 35 % (ušetříte 140 Kč)
Cena: 258 Kč

Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Klíč k Rebece
(2) Naučné stezky a trasy. Praha a Středočeský kraj
(3) 100 postav klasické mytologie
Nakladatelství Metafora vydalo novou knihu Malcolma Daye 100 postav klasické mytologie (v originále 100 Characters from Classical Mythology: Discover the Fascinating Stories of the Greek and Roman ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2017 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům