80 %

Harrison, Harry - Rebel proti času

Více informací k této knize najdete v detailu
V jednoduchosti je krása - tak bych charakterizoval knihu "Rebel proti času". Jedná o jedno z mnoha děl amerického spisovatele Harryho Harrisona, který v podvědomí českých SFaF fandů zůstává především románovým cyklem "Planety smrti". Ten u nás vycházel v letech 1991-92, a byl jedním z největších SF bestsellerů v našich raných porevolučních ...

V jednoduchosti je krása - tak bych charakterizoval knihu "Rebel proti času". Jedná o jedno z mnoha děl amerického spisovatele Harryho Harrisona, který v podvědomí českých SFaF fandů zůstává především románovým cyklem "Planety smrti". Ten u nás vycházel v letech 1991-92, a byl jedním z největších SF bestsellerů v našich raných porevolučních dobách. Harrison je především autorem akčních sci-fi, stačí uvést knihy jako "Ocelová krysa", "Bill - galaktický hrdina" atd. Ale měl i vyšší ambice, jak je vidět v knihách "Místo, místo! Více místa!", nebo poutavé trilogie z prehistorie lidstva "Na západ od ráje", "Zima v ráji", "Návrat do ráje". Knihu "Rebel proti času" (orig. A Rebel in Time, 1983) bych zařadil někde mezi. Není to ani kosmická střílečka s hrdinou, který má prokletě hodně štěstí, ani filozofický traktát o duševních pochodech kyborgů. Jedná se o "časovku", která v sobě spojuje především prvky thrilleru a historického příběhu.
Děj nás zavede do současné Ameriky, kde černošský (dnes spíše afroameričan) vojenský vyšetřovatel Troy Harmon dostane velmi tajný úkol. Plukovník McCulloch, hlavní bezpečnostní velitel přísně tajného vojenského programu, začne ve velkém nakupovat zlato. Nejde o nic nelegálního, ale vojenská rozvědka nechápe, proč to dělá. K čemu je starému svobodnému vojákovi potřeba tolika zlata? Harmon se do případu vloží, a zjistí, že to není jediná plukovníkova záhada. Tento jižanský "buran" totiž najednou začal chodit do knihovny, do historických muzeí, prostě dělat věci, které celý svůj život nesnášel. Později se začnou na scéně objevovat i mrtvoly, a tak Harmonovi nezbývá jiná možnost, než zjistit, co za tajný vojenský program plukovník stráží. A to, na co nakonec přijde, je více než šokující.
Myslím, že nebudu nic tajného prozrazovat, když řeknu, že jde o stroj času. Ale jak jsem už řekl na počátku, Harrison bere stroj času jen jako prostředek, ne hlavní téma. Neočekávejte nic ve stylu Poula Andersona, nebo Roberta Silverberga. Celou problematiku cestování v čase velmi zjednodušil. Už samotný hlavní problém, tedy časový paradox, vyřešil ústy hrdiny jako věc, která se musí odzkoušet, protože výsledek stejně nikdo nemůže odhadnout. Podobně přistupoval i k tomuto problému po technické stránce. Prioritu zde hraje napínavý děj. Přístup k charakteristikám postav má obdobnou tendenci. Oba hlavní hrdinové mají zajímavou minulost, která je musela po psychické stránce nějak formovat, ale Harrison použil pouze ty věci, které se momentálně hodily k tomu, aby tu či onu situaci vysvětlil.
Knihu lze rozdělit na dvě hlavní části - na tu, která se odehrává v současnosti, a kterou můžeme brát jako detektivní thriller, a na druhou část, která se odehrává v jiném čase - v době války Jihu proti Severu. První dokazuje, že Harrison by zvládl i moderní thriller, druhá, že s historií si dokáže pěkně pohrát. Knihu u nás vydalo nakl. AF167, brněnské nakladatelství, které už neexistuje, ale možná že se k tomuto titulu opět někdo vrátí. Např. Wales podle jeho edičního plánu chce vydávat množství už kdysi vydaných titulů.


05.07.2005
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 3.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Čas soumraku
(2) Lesk královského majestátu ve středověku
(3) Kolaboranti 1939-1945
Navzdory tomu, že stále slyšíme a opakujeme fráze o boji proti národnostní nesnášenlivosti, proběhlo uplynulé století ve znamení etnických čistek snad ještě více, než ty předchozí. Vzdor úspěchu ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům