100 %

Havel, Václav - Prosím stručně

Více informací k této knize najdete v detailu
Asi málokterá kniha byla tolik očekávaná jako paměti prezidenta Václava Havla. Málokdo má toho v naší zemi tolik říct jako právě on. Uplynuly téměř tři roky, kdy opustil Hrad a předkládá nám závěrečné účtování své politické životní etapy. Stálo za to čekat na tuto knihu?

Od Václava Havla se čekalo, že po ukončení svého prezidentského působení sepíše po vzoru jiných velkých státníků paměti, ve kterých popíše zákulisí doby, kdy byl hlavou naší republiky. Teď jsem měl možnost tuto knihu držet v ruce a nevycházel jsem z úžasu. Měl jsem obavu, že filosofický jazyk pana Havla pro mne bude nestravitelný. Opak je pravdou: kniha je psána velmi srozumitelně a čtivě. Co je na ní ale nejzajímavější a čemu se chci věnovat nejdéle, je její struktura.

Když jsem byl malý, dělala maminka velmi oblíbenou tříbarevnou buchtu. Ta se sestávala ze světlé části, tmavé a tvarohu. Všechny tři části jsme jako děti milovali a když se spojily v jedno, byla z toho lahůdka, nad kterou nebylo. Přesně tak to je s touto knížkou.

Páteř tvoří obsáhlý "rozhovor" Václava Havla s Karlem Hvížďalou. Proč jsem slovo rozhovor dal do uvozovek? Václav Havel na otázky pana Hvížďaly odpovídal písemně, otázky si přizpůsoboval a vymýšlel další. Stal se tak nejen zpovídaným, ale i režisérem celého povídání. Tento postup byl použit v Dálkovém výslechu, knihy na přelomu osmdesátých a devadesátých let takřka kultovní. Prosím stručně začíná tam, kde Dálkový výslech skončil; plynně naň navazuje. Začíná v roce 1986, pokračuje přes revoluční dobu a transformaci československé ekonomiky až k událostem ze závěru prezidentské funkce. Václav Havel je na mnoha místech kritický vůči exponentům česko - slovenské politiky, místy je ironický a sarkastický. Ale nemohu říct, že by mne jeho názory překvapovaly. Kdo sleduje výroky a projevy našeho exprezidenta, nemůže ho ostrý a kritický tón překvapit. Co překvapí a o čem se nejspíš ještě bude vést polemika a diskuze, jsou Havlovi vzpomínky na revoluční dobu. Již jsem zaznamenal článek Zdeňka Jičínského, kde Havlovu knížku v tomto ohledu odmítá. Havel totiž vysvětluje, proč nebylo například možné prosadit většinový volební systém či zakázat komunistickou stranu. Tento rozhovor je asi nejkontroverznější částí a docela rád bych si některé informace z něj ověřil.

Václav Havel se nevyhýbá ani intimním dotazům a tématům. Vysvětluje svůj vztah k Dagmar Veškrnové a píše o posledních dnech své ženy Olgy. Někdo by mohl namítnout, že to je úlitba čtenářům bulvárních medií, aby se dočetli nějaké pikantnosti. Podle mne je to jen otevření další komůrky duše Václava Havla. Komůrky velmi důležité.

Další velmi důležitou částí knížky jsou poznámky a pokyny adresované pracovníkům Kanceláře prezidenta republiky a dalším blízkým spolupracovníkům Václava Havla. Ty pro mne, na rozdíl od rozhovoru, byly docela šokem. Nikdy jsem si neuvědomoval, kolik prkotin musí prezident řešit, kolik banalit ho trápí a jaké starosti na Hradě zažívá. Měl jsem dokonce pocit, že ani po revoluci nezůstal být disidentem, pořád se musel potýkat s absurdním stavem věcí. Poznámky nejsou řazeny chronologicky. Je z nich utvořena jakási koláž, která se prolíná s rozhovorem a další třetí částí, o které ještě bude řeč. Vznikla tak mozaika, která nenudí. Vznikl jakýsi slepenec, který drží při sobě, nerozpadá se. Některé poznámky se opakují a jsou na místech nečekaných. Nezapomínejme že autor je absurdní dramatik, pro kterého řád není vždy to nejlepší.

Poslední částí jsou krátké úvahy a postřehy, převážně psané v loňském roce, kdy byl Václav Havel hostem Kongresové knihovny ve Washingtonu a kdy se setkával s mnoha vlivnými lidmi na večeřích u Madeleine Albrightové. Tyto postřehy jsou výpovědí stárnoucího intelektuála, přemýšlejícího jak o přízemních záležitostech (doprava v USA) tak například o smrti.

Prosím stručně je shrnutí jedné etapy osudu nejvýraznějšího představitele nově rodící se demokracie. Václav Havel si nevystavil pomník, přiznává i své chyby. Nejsou to také klasické memoáry. Havel tvrdí, že by je napsat neuměl. O to zajímavější však tahle kniha je a vím, že se k ní budu chtít vracet.


24.05.2006
Tomáš FojtíkDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 31. Z toho průměrné hodnocení: 2,16.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Jmenuji se Ašer Lev
(2) Můj muž král Karel IV.
Autor knihy Vladimír Přibský se narodil v roce 1932 v Přibyslavi, vlastním jménem Vladimír Řezáč. Vydal více jak čtyři desítky knih ve velkém nákladu, populárními jsou jeho detektivní romány, ale i ...
(3) Šedé duše
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům