70 %

Heffernanová, Jana - Příběh cesty na Sever I.

Více informací k této knize najdete v detailu
Sny se zdají každému z nás. Ve snu se může stát cokoliv. Věci nemožné se dějí s naprostou samozřejmostí. Koho však napadlo si sny zapisovat? Takových lidí by se asi pár našlo, ale napadlo někoho ze svých snů sestavit román? Autorka Příběhu cesty na Sever to udělala. Předkládá tak třídílný monument, který si rozhodně zaslouží naší pozornost.

Jana Heffernanová vystudovala český a anglický jazyk a literaturu na Filozofické fakultě UK. V roce 1980 odešla do Spojených států. Při svém pobytu na amerických univerzitách se začala věnovat psychologii, zejména studii snů. Po celý svůj život si zapisuje sny a pro Příběh cesty na sever jich vybrala pět set. Jejich témata, a zároveň tak témata knihy jsou různá, ale převažuje vyrovnávání se se smrtí a vztah k okolnímu světu. Hlavní postavou příběhu je žena (jak jinak), která poté, co byla nucena opustit své Město stále hledá cestu na Sever. Tento jinak zeměpisný pojem zde dostává další, chce se mi říct mystický obsah. Stejně tak samotná cesta, která je cestou za poznání sebe sama. Příběh cesty na Sever je tedy nejen beletrie, je také jakousi psychoterapií. O tom ale ještě budu mluvit v závěru.

Při čtení se mi často stávalo, že jsem se vžil do role vypravěčky, že jsem žil ve snu. Kniha se proto nedá číst "hopem". Děje a postavy v knize jsou absurdní, stejně jako jsou absurdní sny. Velmi často se mění situace, velmi často dochází k nepředpokládaným okamžikům. Do snů se promítá autorčina osobní zkušenost, jak vysvětluje v doslovu knihy. Krásně to je vidět na tomto příkladu: Hrdinka je svědkem tragické události, při které lidi místo doktory volají hasiče. K pochopení této zvláštnosti je třeba vědět, že Jana Heffernanová v době, kdy se jí zdál tento sen pobývala ve Spojených státech amerických. A tam se při podobných případech volají právě hasiči... Na konci knihy je psychologický rozbor některých prvků z knihy, tak jak se autorce zdáli. Můžeme to tedy použít jako jakýsi odbornější snář, protože Jana Heffernanová se snům věnuje velmi dlouho a dokáže rozkrýt jejich pravý smysl.

Co se mi na knize nelíbilo? Snovost příběhu občas způsobovala, že jsem si od čtení potřeboval odpočinout. Utéct buď k úplně jiné knize, nebo alespoň den dva nečíst vůbec. Ale na druhou stranu vždy mě lákalo se ke čtení vrátit, dozvědět se, jaké další překážky stojí hrdince v její cestě. Příběh cesty na Sever není jednoduchá kniha, stejně jako nejsou jednoduché sny.


20.02.2006
Tomáš FojtíkDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 6. Z toho průměrné hodnocení: 2,33.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Mrtvá ruka
(2) Proměny vesmíru
Krátký nástin, proč je možné pozorovat historii celého vesmíru v jediném atomu je rozvinut v ukázce Vesmíru v atomu. Jak později Krauss přizná, jedná se o nápad již využitý, ovšem Primo Levi se ...
(3) Kouzelná bašta
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům