90 %

Hernández, Jesús - Operace Valkýra

Více informací k této knize najdete v detailu
Historik a novinář Jesús Hernández se během krátké doby stal nejprodávanějším španělským autorem knih o II. světové válce hlavně díky "čtivému" stylu psaní, v němž se mu daří sdělovat fakta jasným a přímým novinářským jazykem, bez nudných dějových odboček.

Námět spiknutí z dvacátého července 1944 není tematickou novinkou. Bezesporu odvážnému činu plukovníka Clause von Schauffenberga bylo v minulosti věnováno nejen takřka dvacet publikací monografické povahy, ale i poměrně zdařilá filmografie. Žhavou novinkou se jistě stane film Valkýra (2009) s Tomem Cruisem v hlavní roli.

"Ve válce vedou k důležitým událostem banální příčiny". (Julius Caesar)

Přičina, jež vyprovokovala k činu plukovníka Schauffenberga, nebyla vůbec banální. Byla uskutečněna s jasným cílem: navždy se zbavit mnohými oslavovaného Vůdce, strůjce silného Německa, bořitele mýtů, ochránce "zdravé německé krve", Adolfa Hitlera.

Schauffenbergův plán nebyl ve své době ojedinělým. Vůdce přežil nejméně pět známých pokusů o atentát (které Hernández zařadil na začátek své knihy), a to od roku 1938. Je tedy zřejmé, že po celou dobu Hitlerova vůdcovství existovala skupina lidí, která nebyla spokojena se současnými poměry, dokonce usilovala o Hitlerův život. Vůdce však vždy zázračným způsobem přežil a je pochopitelné, že byl po nezdařených pokusech o atentát přesvědčen, že na jeho straně stojí Prozřetelnost. Schauffenbergův pokus o atentát ale zasáhl Vůdce nejen po stránce fyzické (ač bomba vybuchla v jeho bezprostřední blízkosti, byl jen lehce zraněn), ale hlavně psychické.

"Osud nechtěl, aby Schauffenberg svého cíle dosáhl. Jeho místo v dějinách je jistě pevné a stálé, ale náhoda chtěla, aby se během jediného dne z kata nacistického režimu stala jeho oběť. Padl do rukou režimu, jejž chtěl svými silami zničit. Jeho jméno bude navždy spjato s nezdarem převratu z 20. července 1944."

Čtenáře jistě překvapí detailní znalost historických okolností a autorova schopnost vyvozovat možné důsledky činů spiklenců. Hernández sám poznal místo atentátu, navštívil Vlčí doupě a seznámil se se soukromými osudy rodiny Schauffenbergů. Operaci s krycím názvem Valkýra líčí od první myšlenky až po její důsledky. Všímá si různých úhlů pohledu, využívá svědectví pamětníků i archivních pramenů. Z omezených zdrojů skládá mozaiku dne, který mohl změnit dějiny. Ač sám přiznává, že jím podané vylíčení událostí se může od skutečnosti lišit, bezesporu se mu podařilo přiblížit čtenáři osobnost Clause von Schauffenberga, velkého hrdiny tohoto dne.

Velmi dobře jsou zpracovány dodatky ke knize (takřka třetina knihy). Nalezneme zde některé Hitlerovy projevy, zprávy o atentátu nejen v německém, ale i protektorátním tisku, rozhovor se synem plukovníka von Schauffenberga Bertholdem, ale i přehled obětí atentátu s výčtem jejich zranění. Nechybí chronologický přehled událostí 20. července 1944 zpracovaný hodinu po hodině, soupis důležitých míst nejen v Říši, ale i v Polsku a Francii. Pomocí jmenného rejstříku hlavních postav knihy, doplněného o životní data, hodnosti a osudy, se čtenář snadno orientuje v dějové linii Valkýry.

Na samotný závěr publikace zařadil autor filmografii, bibliografii a poznámkový aparát. Díky dobovým fotografiím si přiblížíme nejen osudy lidí, ale i míst spjatých s riskantní operací Valkýra.

Hernándezovi se podařilo ukázat čtenářům ne jeden významný den německých dějin, ale poměrně dlouhé období druhé světové války přímo v centru agrese - Vůdcově Říši.

Vydalo nakladatelství Jota v roce 2009.


28.04.2009
Jana SpálenkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 6. Z toho průměrné hodnocení: 1,5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
(2) Myši patří do nebe
(3) Úvahy o vládnutí a vojenství
No a teď už vážně. Kdo by neznal Machiavelliho, tento italský diplomat, spisovatel, historik a vojenský teoretik se nesmazatelně zapsal do historie a každý, kdo chce alespoň trochu rozumět politice a ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům