100 %

Hesse, Hermann - Pohádky

Více informací k této knize najdete v detailu
Kniha Hermana Hesse je krásným prozaickým dílem, které sugestivně oslovuje čtenáře. Forma pohádky však odhaluje také psychologicko-symbolickou výpověď samotného autora.

Herman Hesse zde píše nádherným jazykem a svým vyprávěním se přiklání k německé romantice. Toto dílo však obsahuje i prvky filosofické, psychologické a protiválečné...

Malá a nenápadná knížečka mne zaujala svým názvem. A proč se nevrátit do dětství prostřednictvím pohádky? Autor vypráví své pohádkové příběhy krásným jazykem, jenž má proslulý půvab a v každé pohádce nacházíme nějaké moudro...

V knize Pohádky je osm pohádkových příběhů, které jsou krásné, snové a romantické, ale zároveň se přibližují k realitě! Prvky pohádkové se spojují s prvky autobiografickými...

Pohádky vyšly v roce 1970, ale do češtiny je přeložila Eva Pátková v roce 2000.
Knihu ilustroval v roce 2004 Luboš Drtina a ARGO ji vydává v roce 2004 a 2005 jako vydání první, dotisk.

Hermann Hesse (2.7.1877 - 9.8.1962).

"Spisovatel ovlivněný buddhismem".

Hermann Hesse, německý spisovatel a esejista, ovlivněný učením psychoanalýzy a buddhistickou a hinduistickou filosofií, a laureát Nobelovy ceny za literaturu v roce 1946 (viz Nobelova cena za literaturu - jmenný seznam laureátů), přichází na svět 2. července roku 1877 v německé rodině (protestantského) misionáře.

V mládí Hesse studuje v evangelickém semináři, brzy z něj ale odchází a skládá maturitu na gymnáziu, vyučí se knihvazačem a žije ve švýcarské Basileji, kde jako knihkupec pracuje a kde zároveň tvoří svá první úspěšná literární díla.

V roce 1904 Hermann Hesse nastupuje na dráhu profesionálního literáta a odchází do Gaienhofenu. V roce 1911 podnikne svoji první cestu do Indie, kde z duchovního odkazu buddhistické filozofie načerpá mnohé podněty pro svoji další tvorbu.

Na počátku první světové války se Hermann Hesse ostře postaví proti militaristickému duchu tehdejšího Německa!

V těchto letech pak potkává Hesseho i neštěstí osobní - jeho manželství se švýcarskou fotografkou M. Bernoulliovou se vinou manželčiny duševní choroby (trpí schizofrenií) rozpadá, na Hesseho bedrech pak spočívá nutnost postarat se o tři malé děti - v této době se Hesse podrobí psychoanalýze, která se pak stává vedle orientálních duchovních nauk jedním z východisek jeho tvorby.

V roce 1923 Hesse přijímá švýcarské občanství, o rok později se pak podruhé žení, manželství se nicméně po pouhém roce rozpadne. Třetí manželství pak Hesse uzavře v roce 1926, tento svazek Hessemu vydrží až do konce života.

Jako literát vstupuje Hermann Hesse do světa literatury v roce 1899, kdy vydává sbírku lyrické poezie, nazvanou "Romantické písně", Hesseho románovým debutem je román "Peter Camenzind" (1904) - úspěšný román se stává odrazovým kamenem Hesseho dráhy profesionálního literáta.

Po několika menších prózách a novelách pak přicházejí dvacátá léta 20. století, léta pro Hesseho jako autora nejplodnější - v roce 1922 vychází novela "Siddhártha", dílo, v němž Hesse osvětluje svoji pacifistickou, indickým buddhismem ovlivněnou, filozofii, v roce 1925 pak vychází román "Lázeňský host" a konečně v roce 1927 román "Stepní vlk".

Na počátku třicátých let Hermann Hesse vydává román "Narcis a Goldmund" (1930), v němž Hesse myšlenkově navazuje na román "Stepní vlk", v roce 1932 pak vychází román "Pouť do Země východní".

Největšího věhlasu Hermann Hesse dosahuje se svým románem "Hra se skleněnými perlami" ("Glasperlenspiel", 1943), fantastický, utopický román, jehož děj se odehrává v daleké budoucnosti a v němž Hesse jasnozřivě předpovídá vývoj lidské společnosti do konce století.

V roce 1946, rok po skončení druhé světové války, během níž je dílo Hermanna Hesse v rodném Německu nacistickou mocí prohlášeno za nežádoucí a je zakázáno jeho vydávání, se Hermann Hesse stává laureátem Nobelovy ceny za literaturu.

9. srpna roku 1962
pak Hermann Hesse
ve švýcarském Montagnole
umírá...

Pohádky autor vypráví krásným jazykem, jenž má proslulý půvab. Příběhy jsou prostoupeny symboly a mystickými významy, jsou snové a romantické.
Osm pohádek, osm příběhů...

V první pohádce je hlavním hrdinou syn chudé vdovy.

Hlavním hrdinou druhé pohádky je mladík, který se chce stát básníkem.

Ve třetí pohádce nalézáme příběh o flétně. Otec daruje synovi flétnu, aby dělal radost lidem.

"Zpátky nevede žádná cesta, člověk musí jít stále kupředu,
chce-li prozkoumat svět."

Čtvrtá pohádka vypráví o podivuhodné zprávě o jiné planetě. Tato pohádka je laděna protiválečně...

"Ale řekni mi, prosím tě o to,
proč vedete na vaší planetě takové války?
A kdo za to může?"

Těžká pouť je pátou pohádkou. Pojednává o nelehké pouti na vrchol vysoké hory, která se tyčí nad světem, je to těžká pouť - k sebevraždě...

O snech je pohádka šestá. Sled snů se depresivně táhne, proudy vzpomínek prýští z nitra a touha po matce je stejná jako tíže lásky.

Faldum je název sedmé pohádky, stejný je název jedné země a jednoho města...
Autor líčí lidovou slavnost (jarmark) ve městě Faldum a vše, co se tam tenkráte přihodilo...

"Všechno pomíjí a všechno nové zestárne."

Poslední osmá pohádka se jmenuje Kosatec. Malý chlapec prožívá své dětství velmi citlivě a tak intenzivně, že ovlivní celý jeho život, ale i konec...

Knihou jsem byla okouzlena, protože pohádky jsou krásně napsané, autor velmi často zmiňuje přírodu, skály, jezera, hory, moře, květiny a zvířata. Je to nádherné, snové a romantické vyprávění, hlavně o lidech, které je však nadčasové!

"Není od věci" se občas začíst do pohádky, protože v každé pohádce je touha po hledání harmonie, spravedlnosti a lásky.
V příbězích Hermana Hesse však čtenář nalézá mnohem víc, uvědomuje si provázanost všeho živého, cyklický průběh života, nadčasovost krásy, ale i kritiku civilizačních jevů a pomíjivost lidského usilování...

Pohádky nejsou určeny pro děti, ale pro dospělé.

Vydalo Argo, 2005.


30.10.2006
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:
Hesse, Hermann - Pohádky (příspěvků: 3)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 22. Z toho průměrné hodnocení: 1,82.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Toyen - film Jana Němce
Tereza Brdečková: "Napsali jsme scénář o dvou umělcích, kteří nerozlišovali mezi láskou a tvorbou. Oboje se pro ně spojuje v životadárnou energii a v jedinou sílu, kterou jsou schopni respektovat. Ta ...
(2) Džordžíno, politický buldozér
(3) Mžik
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům