90 %

Higginsová, Fiona E. - Černá kniha tajemství

Více informací k této knize najdete v detailu
Znáte ten pocit, když se temnota zpoza očí dostává před ně a obaluje vás ve dne i v noci? Kdy vám srdce těžkne a hrdlo se svírá, ale strachem ani láskou to není? Znáte ten pocit, kdy každý krok představuje ohromnou námahu a každý další den jen připomíná bídu a prokletí, jichž jste se stali obětí? Znáte to? Také se zpocení budíte uprostřed noci? Takže také máte své děsivé tajemství. Možná jste udělali proti své vůli strašlivé věci, možná jste se jen nechali svést některou ze svých vášní. Ať tak nebo tak, nemůžete s tím žít. Existuje ale řešení, alespoň v knize Černá kniha tajemství od Fiony Higginsové.

Do malé anglické vísky s poetickým názvem Pagus Parvus se před nedávnem přistěhoval "důvěrný" zastavárník Joe Zabiddou. Nemá ovšem zájem o omšelé šperky a otlučený nábytek. Když za ním bez ostychu přijdete o půlnoci, usadí vás do pohodlného křesla a měsíční svit vás sám ponoukne, abyste mu začali vyprávět. Úleva se dostaví takřka okamžitě. Váš příběh bude zapsán do černé knihy tajemství a bude poctivě vyvážen penězi. Diskrétnost je pochopitelně samozřejmostí.

Fiona Higginsová vyniká lehkým a poutavým stylem bez zbytečných popisů, které dnes většinu čtenářů, obzvláště mladších, spíš odpuzuje, než přitahuje. Její kniha je prostoupena až naturalistickou krutostí, morbidními historkami a neustálým připomínáním deště, šedi, mlhy a absence slunečního svitu. Čtenář je obklopen atmosférou bídy a deprese. Přesto nepropadá malomyslnosti, jelikož úhelným aspektem příběhu je tajemství. Proč Joe Zabiddou vykonává práci důvěrného zastavárníka, odkud bere peníze, jimiž vyplácí lidská tajemství a jaké jsou jeho úmysly? Proč se nikdo nesmí dotknout jeho exotické žáby a jaký příběh se pojí k dřevěné noze ve výloze? Dějový zvrat na sebe nenechá dlouho čekat a pointa není zcela předvídatelná. Typograficky je kniha uzpůsobena velmi příjemně a decentně a napomáhá čtenáři příběh zhltnout na jeden zátah. Kombinace všech výše uvedených věcí mi nakonec připravila jeden z nejlepších čtenářských zážitků tohoto roku.


07.10.2009
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 7. Z toho průměrné hodnocení: 1,86.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1011 ohodnocených)
1091 knih
  (959 ohodnocených)
a celkem 30660 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Psychoterapie
(2) Příběh cesty na Sever I.
Jana Heffernanová vystudovala český a anglický jazyk a literaturu na Filozofické fakultě UK. V roce 1980 odešla do Spojených států. Při svém pobytu na amerických univerzitách se začala věnovat ...
(3) Divoká planeta
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2018 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům