75 %

Higham, Charles - Letec - utajený život Howarda Hughese

Více informací k této knize najdete v detailu
To, co jste mohli (a v současné době stále ještě můžete) vidět snad ve všech českých multikinech v podobě stejnojmenného filmu, je slabý odvárek Howarda Hughese. Na zfilmování jeho života by totiž byla třeba nejméně trilogie a možná ani po jejím shlédnutí byste si nedokázali vytvořit obrázek, odpovídající realitě. Tentokrát mi to prostě nedá, ...

To, co jste mohli (a v současné době stále ještě můžete) vidět snad ve všech českých multikinech v podobě stejnojmenného filmu, je slabý odvárek Howarda Hughese. Na zfilmování jeho života by totiž byla třeba nejméně trilogie a možná ani po jejím shlédnutí byste si nedokázali vytvořit obrázek, odpovídající realitě. Tentokrát mi to prostě nedá, abych ten film nerozebírala. Je sice možné, že to sem tak trochu nepatří, ale nemůžu si pomoct.

Na plátnech je nám Hughes předkládán jako miliardář, americký hrdina, svůdník a snílek. Divák je "nucen" ho až litovat, když se u něj projeví záhadná duševní choroba (kterou mimochodem nikdy netrpěl). Neříkám vůbec, že je film špatný (i když trochu prostříhat by mu asi na zajímavosti neubralo), ovšem Higham je ve své knize daleko objektivnější a hlavně také sdílnější. Jeho dílo není žádný životopisný román, jak se snad někde můžete dočíst, je to prostě klasická biografie, se všemi potenciálně nudnými "kdo", "s kým", "kdy" a "kde". Pokud ale jde o Howarda Hughese, ani prostý výčet životních situací by nemohl být nudný.

Ten člověk byl nechutně bohatý, aniž by se o to nějak významně zasloužil. Za jeho života se sice dědictví po otci několikanásobně rozmnožilo, to lze však přičíst k dobru spíš jeho brilantním podřízeným, než jemu osobně. V mládí si užíval s hvězdami a hvězdičkami - obého pohlaví - tehdejšího Hollywoodu. Ani to ale nebyla zásluha jeho neodolatelného šarmu nebo snad vybroušeného smyslu pro humor. Prostě si je kupoval, vydíral je, uháněl, dokavad mu nepodlehli. Podplácel. Každého. Republikány i demokraty, američany i cizince, dokonce i prezidenta. Poskytoval zástěrku protikomunistickým tažením vlády a CIA, na druhé straně nikdy neplatil daně. Prostě nechtěl, proč taky?

Hughes byl navíc panovačný, umanutý, tvrdohlavý a necitelný. Měl panický strach z bakterií všeho druhu. Na svůj hýřivý způsob života byl na světě relativně dlouho a všechny jeho špatné vlastnosti se s věkem ještě zhoršovaly. Byl špatný skrz naskrz? To nevím, nesoudím lidi, které neznám. Jeho obraz, ztvárněný Charlesem Highamem, ale není zrovna lichotivý. Jestli mu budete věřit nebo ne, to už nechávám na Vás. Argumentem pro může snad být uváděných 55 000 dokumentů, které při práci na knize autor prostudoval. Nejen z tohoto studia, ale i z nespočtu rozhovorů, pak vzešla biografie, místy možná trochu příliš detailní a rozvláčná, ale rozhodně zajímavá.


05.03.2005
alzaDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 19. Z toho průměrné hodnocení: 3,26.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) V moci temnoty
(2) Himmlerova křížová výprava
(3) Kouzelná bašta
Obdobně jako slavnější anglicky psaná díla pro děti a mládež z tehdejší doby, jako "Medvídek Pú" či o něco straší "Alenka v říši divů", i Lindsay vytváří příběh s hrdiny ze světa zvířat či fantazie ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům