80 %

Hill, Joe - Černá krabice

Více informací k této knize najdete v detailu
První román nového mistra temné fantastiky. Ale kdo je to Joe Hill? Je to pseudonym člověka, který má k hororu blíže, než si můžeme myslet. Je to přezdívka autora Josepha Hillstroma Kinga (*1972). A to je syn krále hororů Stephena Kinga. Jak to tedy vypadá, v tomto případě jablko nespadlo daleko od stromu. Joe svoji první povídku prodal už v roce 1997. Následovala řada dalších, které později vydal v knize "20th Century Ghosts" (2005). Tato sbírka čtrnácti povídek sesbírala množství cen a ocenění, jako Bram Stoker Award, či British Fantasy Award. První román na sebe tedy nadal dlouho čekat, a v únoru 2007 vyšla kniha "Heart-Shaped Box" (česky "Černá krabice").

Jak je vidět, mladý King si libuje v duchařských příbězích, protože duchové jsou hlavními strašidly této knihy. Hrdinou jeho románu je postarší metalový zpěvák Jude Coyne, který si libuje, či spíše už liboval, v různých sadistických a okultních věcech, jichž má pěknou sbírku. S tímto renomé se po něm sápou i podobné "gotické" dívky. Každé říkal podle státu, z kterého pocházela, a střídal je stejně často jako boty. Ale jedna z nich, Florida, byla opravdu divná, až ji nakonec sám vyhodil. Ale právě ona na se stala jeho prokletím - spáchala sebevraždu. Její rodina se chce nyní pomstít, a tak mu pokoutně jako sběrateli podivností nabídnou oblek po mrtvém i s jeho duchem. Jude to koupí a tím jeho život dostane nové rozměry. Pomsta ducha otce mrtvé Floridy má jen jeden cíl - jeho smrt.

Autor se v díle svého otce vzhlédl a musíme konstatovat, že jeho první román si oprávněně našel přehršel příznivců. V knize je samozřejmě vidět jistý vliv Stephena, třeba texty psané kurzívou, nebo klasický syndrom otce násilníka. Ale jinak se Joe snažil o svůj vlastní styl. Otcovo pravidlo, či snad doporučení, že čtenáře musíš v klidu a nenápadně vést textem, abys ho pak "praštil" pořádně přes hubu, tak toho se moc nedržel. Osobně mi připadá, že už od prvních stránek je čtenář vtáhnut do marasu, a je v něm celou dobu. Chybí jistý prvek překvapení. Beru to tak, že mi připadá, že zde chybí jistá reálnost, prostě člověk by se takto myslím nezachoval. I když Jude je představován jako excentrická impulzivní bytost, přece jen se na člověka, ještě k tomu multimilionáře, chová netypicky. V čem to podle mého názoru ale Joe přehnal nejvíce, je osudovost jednotlivých postav. Až trochu nešťastné mi připadá, že téměř každá osoba v příběhu měla v rodině hromady sebevrahů a násilníků. Chápu, že se tím jen prohloubí pochmurnost děje a vyjasní charakter postav, ale je toho mnoho.

Na druhou stranu pro příznivce hororu, opravdu pochmurného příběhu, je to to pravé. Autor se skvěle vypořádal s mnohdy u jiných autorů strastiplnými pokusy při popisu jiných dimenzí a časových rovin. Těch se v knize vyskytuje dost a výborně podtrhují i vlastně vysvětlují příběh. Samozřejmě nejzajímavější je samotný nápad jak zpracovat duchařský příběh. Není to jen o poltergeistovi, který vám ničí život, je v tom i dokonale zpracované téma pomsty a nenávisti. Autor pak především překvapil výbornými zvraty děje. Vytvořil příběh, který se nežene kupředu po předeme vyznačené cestě, ale různě se kroutí a mění, až v závěru všechno vypadá jinak. Za kvalitou stojí skvěle propracované popisy jednotlivých scén. Zvláště poslední scéna, které v sobě skloubila jak až snové prvky, tak i pěknou dávku krve a násilí.

Prostě, jak kdysi Stephen King řekl o Clivu Barkerovi, že je to budoucnost hororu, obdobně bychom mohli mluvit o Joe Hillovi, nebo pod jakým jménem bude psát do budoucna. Pokud trochu změní názor na happyend v temných hororech, budu se těšit na další jeho výtvory.


23.10.2007
BoboKingDiskuze k této recenzi:
Hill, Joe - Černá krabice (příspěvků: 1)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 9. Z toho průměrné hodnocení: 1,56.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Bílé autíčko
(2) Poupata
(3) Emancipace od židů
Franklova (životopis) kniha je rozšířenou verzí jeho disertace obhájené na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Představuje jistým způsobem temný, paralelní pohled na vývoj česko-židovských ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům