80 %

Horák, Jiří - Kniha o staré Praze

Více informací k této knize najdete v detailu
Představovaná knižní novinka je určena pro milovníky Prahy, historie a pověstí. Kniha o staré Praze vychází však již počtvrté! Obsahuje přes devadesát pověstí, které nejsou příliš známé a tím je publikace unikátní. Je doplněna informacemi, fakty a hlavně se hemží letopisy, kdy se která pověst odehrávala. Autor nám připomíná historické pověsti od třináctého století až do století devatenáctého.

PhDr. Jiří Horák - (3. 4. 1940 - 17. 3. 2004)
scénárista, dramaturg a režisér se většinu života věnoval dramatické a literární tvorbě: Kniha o staré Praze, Oheň na sněhu, Mýty sibiřských lovců (1998), Kniha o nové fyzice, Základy teorie kvantové gravitace (2004, 2006), Modrý sen (román, 2006), Říjen v Carlsbadu (rozhlasové hry, 2007), Krásní dnové koločavští (filmové literární scénáře, 2007).

Kniha o staré Praze byla vydána v letech 1989, 1998, 2005 a nyní v roce 2008, je nádherně ilustrovaná Michalem Brixem (2005) a je opravená, rozšířená.

Pověst je lidová vypravěčská próza, která se váže na nějakou historickou událost, osobu, místo nebo předmět. Částečně je vybájená, i když vyprávění vypadá věrohodně. Pověst mívá jednoduchý děj a věcný styl. Pověsti rozeznáváme místní, historické, legendární, erbovní a rodové, pověsti o lidech a pověsti démonické. V publikaci Kniha o staré Praze autor vdechnul sebraným pověstem nového ducha, prezentuje všechny typy výše jmenovaných pověstí a doplňuje historickými daty, to povyšuje jeho knihu v očích historiků. Knížka je tak hodnotná literárně i historicky. Jiří Horák nám přiblížil starou Prahu v jiném světle, při čtení pověstí se rázem ocitáme ve starých časech, a i když známe většinu historického děje z hodin dějepisu či z jiných knih, pověsti autorem sepsané jsou tak přitažlivé, že jsou přímo literárně historickou lahůdkou.

Mně se líbily pověsti: O Kazimírovi a Kristýně, O dvou apatykářích, O první soše na Karlově mostě, zajímavá je pověst O českých Cikánech, kde sledujeme jejich původ a migraci?Moc pěkná je pověst O zpívající fontáně, O elixíru života, O loretánské zvonkohře, O prvním letu nad Prahou, O Zlaté uličce, O petřínské rozhledně nebo O lanové dráze.

V knize je pověstí mnoho, ale zajímavé jsou vlastně všechny! Nejsou dlouhé, jsou výborně literárně zpracované, mají historickou hodnotu pro naše budoucí generace. Jsou však vhodné i pro nás, v pověstech si zopakujeme historii naší matičky Prahy, oživíme si letopočty, společenské, kulturní a technické události v určitém historickém období. Praha je město kouzelné, jež skrývá nejedno tajemství, dýchá na nás svou minulostí. Její věže, historické památky a stavby jsou přebohatě opředeny tajemnými pověstmi, které můžete nyní znát i vy. Publikaci Kniha o staré Praze doporučuji milovníkům Prahy, historie a pověstí jako takových.

Vydalo nakladatelství Jaroslava Jiskrová - Máj a DOKOŘÁN, 2008.


07.01.2009
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 10. Z toho průměrné hodnocení: 2,6.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Mag & Satori v Paříži
(2) Trialog o mimozemšťanech
Kniha zachovává formu trialogu, což v praxi vypadá jako interview v časopise, včetně jmen zkrácených na iniciály. Tento systém umožňuje elegantně přeskakovat od problému k problému bez nutnosti ...
(3) Keltové našich zemí v evropském kontextu
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům