80 %

Horneyová, Karen - Neurotická osobnost naší doby

Více informací k této knize najdete v detailu
Neurotická osobnost naší doby je název svým způsobem velmi aktuální, přestože zcela nesprávný. Především, kniha původně vyšla v roce 1937, takže by se mohlo přinejlepším jednat o neurotickou osobnost doby našich rodičů. Mimo to byla Karen Horneyová čelnou představitelkou kulturní psychoanalýzy, takže pojem neurotický je v ní poněkud širší, než bývá zvykem v psychoanalýze. Přesto představuje zajímavý náhled na fungování lidské bytosti ve společnosti, nezatížený odstupem oněch sedmdesáti let.

Když jsem připravoval recenzi na Matky psychoanalýzy, němě jsem zíral. Jak mohly být zástupy lidí tak bezbřeze naivní a okouzlené zpovykanou profesionální dcerou a vášnivě naslouchat jejím projevům a bažit po její přítomnosti, když i z letmých náznaků působila jako fúrie ne nepodobná Víle kmotřičce ze Shrecka 2? Ženě, která vybudovala nevšední intelektuální skupinu s celosvětovými ambicemi, aby ji pak rozmetala, protože se jí zdálo, že Fromm jí ujídá příliš pozornosti?

Po přečtení mohu říci jediné: "Snadno!" Horneyová je briskní pozorovatel, nemilosrdný rýpal do problému s průzračným a svižným stylem psaní. Odvaha jasně formulovat hypotézy a dokladovat je z analytické praxe a odvaha odmítnout zcela či jen zčásti jsou další přednosti, které možná dnes, v době politické korektnosti (a předpřipravenosti k obracení kabátu) vidíme jen zřídka.

Vzdor varování autorky, že v psychologii je vše provázané a složité, je kniha dobře čitelná a přehledně rozvržená i pro neobeznámené s psychoanalytickou literaturou, autorka upomíná, že ji psala i pro laiky. Co naopak znalce překvapí, je, jak vehementně se Horneyová zastává Freuda, ačkoliv s ním v jednom ze základních předpokladů - vlivu biologických podmínek - nesouhlasí. Horneyová předpokládá zásadní vliv kulturních podmínek, jakož i současných zážitků, tedy zážitků po dětství. S ohledem na různé společnosti a různé kulturní zvyklosti v nich panující Horneyová konstatuje, že v každé společnosti lidé trpí, avšak neurotici trpí více, než je v dané společnosti nezbytné. Vychází z hostility a úzkosti ("neopodstatněného strachu") a z obran před tímto strachem. Základním zlem je v každém případě nedostatek opravdové vřelosti a citu v dětství. Ačkoliv dítě vydrží velkou dávku toho, co považujeme za traumatické.

Neurotický člověk milovat nedokáže, přesto lásku druhých nezbytně potřebuje. ... Avšak neurotičtí lidé prožívají a chovají se tak, jako by jejich bytí, štěstí a bezpečí záleželo na tom, zda je lidé mají rádi. Neurotik má sklon cítit se jako nula, ale je podrážděný, když není považován za génia. Snad ještě silnějším výrazem neukojitelné potřeby citové náklonnosti než žárlivost je hledání bezpodmínečné lásky: "Chci být milován pro to, co jsem, a ne pro to, co dělám." Hledání bezpodmínečné lásky (mimochodem ideál amerického manželství), tato ve svých důsledcích krutá a nelítostná neúcta ke všem ostatním lidem ukazuje jasněji než cokoli jiného na hostilitu skrytou v neurotickém požadavku citové náklonnosti.

Velkou pozornost Horneyová namířila na ženy, které dle jejího názoru v důsledku evolučního vývoje v naší společnosti často lásku využívají jako neurotickou strategii. Ta má několik forem: Nesmírně tě miluji, tudíž bys měl na oplátku milovat mě a vzdát se všeho ve prospěch mé lásky. - prvek uplácení. Měl bys mě milovat, protože trpím a jsem bezbranný. - prvek soucitu. Tolik jsem toho udělal, co uděláš ty pro mě? - apel na spravedlnost. I když neurotik není vědomě vypočítavý, vede si účetnictví, ve kterém mají obzvláštní cenu jeho nevyžádané oběti: "Celou noc jsem nespala, když jsem na tebe čekala."

Neurotická touha po náklonnosti se nezastaví ani v intimních situacích: Velká část toho, co se jeví jako sexualita, s ní má ve skutečnosti málo společného, ale jedná se o vyjádření touhy po sebepotvrzení. Sexuální touhy jsou určovány stresem pramenícím z úzkosti (jako kompulzivní přejídání). Člověk, který potřebuje sexualitu ke zmírnění úzkosti není schopen jakékoli zdrženlivosti ani krátkodobé. Zde se Horneyová patrně nejvíce vzdálila Freudovi: Oidipský komplex v těchto případech není počátkem neurózy, ale sám je neurotickým výtvorem. Ostatně tento typ argumentace užívá častěji.

Uvádí zajímavý postřeh: Neurotické ženy nedokážou milovat "slabého" muže, protože jakoukoli slabostí pohrdají, ale nedokážou se vyrovnat ani se "silným" mužem, protože od svého partnera očekávají, že se jim vždy podřídí.

V následujícím Horneyová komplexně zhodnotila rozpor touhy po moci, prestiži a majetku, jako projevy neurotického boje proti úzkosti z bezmocnosti, ponížení a chudoby, ačkoliv Freud i Adler je chápali jako separované. Toto dilema (neurotika) je prakticky neřešitelné. Člověk nemůže po lidech šlapat a zároveň chtít, aby jej milovali. Takže nakonec neurotik obviňuje lidi, kteří se mu snaží pomoci, ale neumí pocítit ani vyjádřit výčitky vůči lidem, kteří mu opravdu ubližují. Pocity viny nejsou příčinou, ale důsledkem strachu z odmítnutí. Když se neurotik obviňuje nebo vykazuje nějaké pocity viny, je hlavní funkcí tohoto: vyjádření strachu z odmítnutí, obrana proti tomuto strachu a obrana proti vznášení výtek. ... Přestože je utrpení bolestivé, opustit vlastní já a nadměrně trpět může sloužit jako opium proti bolesti.

Takto od extrémních požadavků, přes extrémní odmítnutí, od soutěživosti po odstoupení ze soutěže Horneyová sestavila profil neurotické osobnosti, její zdánlivě protichůdné stránky a jmenovala jejich příčiny i souvislosti. Mnohé z výše zmíněného, patří do lidové psychologie, ale patrně neškodí připomenout, že voda neteče do konce, ani když stojíme na hlavě. Zdá se, že neurotikem se pravděpodobně stane ten, kdo prožil kulturně podmíněné problémy ve vyhrocené podobě, především ve formě zážitků z dětství, a kdo je nedokázal vyřešit nebo je vyřešil pouze s velkou újmou na své osobnosti. Můžeme jej nazvat nevlastním dítětem naší kultury.

Vydal Portál v roce 2007.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 12. Z toho průměrné hodnocení: 2,5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Harry Potter a Fénixův řád
(2) Dvě staré babky
(3) Bojujte s nepřítelem zblízka IV.
Ramsay považoval Kinga, velitele amerického Západního operačního svazu, za kňourala a panikáře. V minulém díle byl Harris hlupák, teď to schytal jiný, Barnett umí vybírat trefné citáty. Svědčí to o ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům