90 %

Hoši, Šin'iči - Očekávání

Více informací k této knize najdete v detailu
Povídková knížka "Očekávání" je už druhý český výbor z díla japonského spisovatele Šin'iči Hoši (6.9.1926-30.12.1997), který se považuje za zakladatele moderní poválečné science fiction. Hoši vynikal především jako mistr povídkového stylu zvaného šóto-šóto, čili mikropovídek, kterých napsal za svůj život přes jeden tisíc. Sbírka "Očekávání" obsahuje jedna třicet povídek z tohoto velkého množství, z kterých mohl editor a překladatel Jan Levora vybírat.

I když Hoši patří především mezi nejznámější autory science fiction za země vycházejícího slunce, tento soubor příběhů zahrnuje široký záběr celého spektra fantastické literatury, plus i thrillerové či detektivní náměty. Stylově se dá říci, že autor nijak s jazykem neexperimentuje. Jeho styl je čistě výpravný, opravdu bez žádných modernistických prvků či postupů. O to více je ale samozřejmě přístupný čtenářstvu. Autor v nich přitom dodržuje své tři principy: žádný sex, žádné hrubosti a žádné konkrétní události. Z dnešního pohledu může být až zarážející, jak někdo může psát tak populární a čtivé povídky, a přitom v nich nic z těch principů nepoužívat. Ale Hoši to vše vynahrazuje svým vypravěčským talentem a zajímavými pointami. A v neposlední řadě i svým humorem, který je jak jemný a až anglicky chladný, ale taky i krutý a černý.

Světy , které nám autor ve svých příbězích předkládá jsou někdy méně reálně, někdy až děsivě moc reálně, a samozřejmě i velmi fantaskní. Nemůžu ale nekriticky tvrdit, že co příběh, to originální skvost. Myslím, že pointu asi třetiny z těchto příběhů čtenář odhadne už po prvním odstavci. Ale ani to nemění nic na faktu, že i tak jsem si všechny příběhy s chutí přečetl. Pokud vás stejně jako mne mikropovídky od Hošiho zaujaly, doporučuji se podívat po první knize povídek s názvem "Někdo zaklepal", kterou v roce 2002 opět vybral a přeložil Jan Levora.


20.07.2007
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 6. Z toho průměrné hodnocení: 1,67.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) A odpusť nám naše viny
(2) Nesmrtelnost
(3) Legenda o pistolnici Murphyové
Jméno mu udělal především cyklus Artemis Fowl, který vydává od roku 2001, a dodnes má šest částí plus povídkový sborník a ilustrovanou knihu. Na našem trhu se ale právě objevila další jeho knihy pod ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům