90 %

Hoši, Šin'iči - Očekávání

Více informací k této knize najdete v detailu
Povídková knížka "Očekávání" je už druhý český výbor z díla japonského spisovatele Šin'iči Hoši (6.9.1926-30.12.1997), který se považuje za zakladatele moderní poválečné science fiction. Hoši vynikal především jako mistr povídkového stylu zvaného šóto-šóto, čili mikropovídek, kterých napsal za svůj život přes jeden tisíc. Sbírka "Očekávání" obsahuje jedna třicet povídek z tohoto velkého množství, z kterých mohl editor a překladatel Jan Levora vybírat.

I když Hoši patří především mezi nejznámější autory science fiction za země vycházejícího slunce, tento soubor příběhů zahrnuje široký záběr celého spektra fantastické literatury, plus i thrillerové či detektivní náměty. Stylově se dá říci, že autor nijak s jazykem neexperimentuje. Jeho styl je čistě výpravný, opravdu bez žádných modernistických prvků či postupů. O to více je ale samozřejmě přístupný čtenářstvu. Autor v nich přitom dodržuje své tři principy: žádný sex, žádné hrubosti a žádné konkrétní události. Z dnešního pohledu může být až zarážející, jak někdo může psát tak populární a čtivé povídky, a přitom v nich nic z těch principů nepoužívat. Ale Hoši to vše vynahrazuje svým vypravěčským talentem a zajímavými pointami. A v neposlední řadě i svým humorem, který je jak jemný a až anglicky chladný, ale taky i krutý a černý.

Světy , které nám autor ve svých příbězích předkládá jsou někdy méně reálně, někdy až děsivě moc reálně, a samozřejmě i velmi fantaskní. Nemůžu ale nekriticky tvrdit, že co příběh, to originální skvost. Myslím, že pointu asi třetiny z těchto příběhů čtenář odhadne už po prvním odstavci. Ale ani to nemění nic na faktu, že i tak jsem si všechny příběhy s chutí přečetl. Pokud vás stejně jako mne mikropovídky od Hošiho zaujaly, doporučuji se podívat po první knize povídek s názvem "Někdo zaklepal", kterou v roce 2002 opět vybral a přeložil Jan Levora.


20.07.2007
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 6. Z toho průměrné hodnocení: 1,67.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31083 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Rudý králík
Poslední román amerického autora Toma Clancyho nás zavádí zpět do časů studené války, do doby, kdy jeho románový hrdina Jack Ryan ještě není žádná hvězda CIA, ale začínající analytik pod vedením ...
(2) Nahý oběd
(3) Brutální byznys
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2020 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům