80 %

Houdková, Zuzana - Sluchové postižení u dětí - komplexní péče

Více informací k této knize najdete v detailu
Je to fajn. Fajn, že vyšla další kniha která se zabývá neslyšícími a nedoslýchavými - ve zkratce sluchově postiženými. Další přírůstek do relativně chudé české knihovnice z tohoto oboru. Studentka Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity dokončila svojí diplomovou práci a rozhodla se nikoliv pro to, že jí strčí do šuplíku, ale že jí vydá.

Jsem moc rád že se tak stalo a že se jí to podařilo zrealizovat v nakladatelství Triton. Bylo by skvělé, kdyby takových počinů a takové literatury nadále přibývalo.
Co všechno autorka do knihy zahrnula? V začátku knihy se věnuje některým základním faktům: kdy dítě začíná slyšet a jaký má rozvoj slyšení dopad na celkový vývoj dítěte. Dále shrnuje různé nutné vědomosti a znalosti z dané problematiky - jaký je rozdíl mezi poruchou a vadou sluchu, jak se poruchy sluchu rozdělují, co je to surdoopedie, jaké mohou být příčiny percepčních poruch atd...
Autorka silně zdůrazňuje důležitost včasné diagnostiky sluchové vady. Rozebírá možnosti nástrojů diagnostiky v raném věku dítěte. Má přehled o aktuálním dění - ukazuje možnosti metody měření pomocí otoakustických emisí a kmenové audiometrie.
Velmi zajímavé jsou také poznámky k přijetí zprávy o sluchovém postižení dítěte rodiči.
Následuje popis a přehled současných možností "rané péče" zejména pak v jihočeském kraji. Shrnuje krátce poznatky o rehabilitaci. Mluví o výhodách a nevýhodách volby komunikace. Rozsáhlé jsou také poznámky k právním otázkám.
Co mě skutečně nadchlo, je kritika v závěrečné části knihy. Neexistence centrálního registru pacientů se sluchovým postižením, nedostatky ve včasné diagnostice vad sluchu, špatný přístup k informacím, atd...
K nevýhodám knihy patří jistá "školometskost", která je následkem toho, že kniha je původně koncipována jako diplomová práce, orientace spíše na jihočeský kraj (tj. jistá neuniverzálnost), dále pak přemíra citátů namísto autentických názorů autorky. Kniha pak vypadá spíše jako soupis literatury s vypsanými pasážemi.
Přesto nelze než knihu i autorku za její práci pochválit. Doufejme, že kniha pomůže všem rodičům, kteří mají sluchově postižené dítě, aby se na tuto událost dívali jako na výzvu, kterou mohou úspěšně zvládnout.


05.09.2005
Eda RannyDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 2,75.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Abeceda tělesné lásky
(2) Pohádky o mašinkách
(3) Meče kardinála de Richelieu
Ocitneme se opět ve Francii na počátku 17. století, kdy vládne Ludvík XIII., ale skutečnou moc dřímá v rukou jeho první ministr, známá šedá eminence kardinál Richelieu. Ale zatímco v Dumasově podání ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům