80 %

Hrdličková, Věna - Nejkrásnější čínské příběhy

Více informací k této knize najdete v detailu
Věna Hrdličková vybrala z čínského souboru základních a notoricky známých příběhů několik desítek historek, které přikrátila do patřičného formátu, aby českého čtenáře seznámila s čínskou slovesností, která ovlivňuje asi každého Číňana (protože ji minimálně zná). Některé příběhy jsou mytologického ražení, ať už taoistického, konfuciánského či buddhistického, jiné pocházejí ze všeobecně známých knih proslulých období čínské kultury. Každý z námětů je něčím pozoruhodný, něčím typicky čínský i typicky lidský. Má proto naději, že by mohl zaujmout i našeho čtenáře.

Doc. Věna Hrdličková patří k velkým postavám české sinologie a japanologie, aktivních nejen odborně, ale také v, dejme tomu, laických akcích a organizacích, například ze svých rodinných sbírek uspořádala výstavu v Národní galerii. Je autorkou několika knih, v stejné edici jako Nejkrásnější čínské příběhy již dříve vyšla Moudrost staré Číny. Díky ní vlastně poprvé v historii této edice mají tradiční typografické ozdoby v záhlaví a zápatí stránky smysl, jsou to čínská přísloví. Liché stránky dole, první polovina: Pohromu nesesílá svrchovaný panovník, zkáza i štěstí závisí na lidech.

Hned první příběh a ukázka, Jak Pchan-ku stvořil svět, je souhrnem kosmogonického mýtu o stvoření světa. Další příběhy v tomto stvořitelském duchu se postupně posunují k bohyni hedvábnictví a dále až k zásadním postavám taoistického panteonu - Osmi nesmrtelným, jejichž cestu přes moře zná asi opravdu každý Číňan. Po taoistických nesmrtelných dojde na Konfucia a po konfuciánech i na legendy buddhistické.

Čtenář se pomalu sune z roviny mytologické do roviny historické a záhy jsou příběhy císařů doplněny i daty. Tento přechod prochází blokem "velkých žen čínské historie". Dívka Mu-lan, která se stala vojákem, aby uchránila starého otce. Ženy jako zbraně, které odnímají vládcům soudnost a přinášejí jejich říším zkázu.Příběh posledního vládce dynastie Západních Čou, Říši za úsměv milostnice, vykresluje milostnici negativně, avšak krásná Si-Š', která uvedla vojska státu Jüe do státu Wu je ve stejné roli hrdinkou, i když tragickou. Ženy ukryté v hadech, démoni ukrytí v ženách.

Dalším zdrojem je sága Příběhy tří říší o boji Liou Peje za sjednocení Číny. Známí kaligrafové, neúplatní soudci, i v Číně tak vzácní, že vstoupili do legend, Che a Che, dva veselí nesmrtelní i mocní kouzelníci na dvorech císařů. Předposlední příběh, o plánu jak zabít Jing Čenga, budoucího sjednotitele Číny Čching Š' Chuanga, je námětem filmu Hrdina.

Elegantní, příjemné čtení. Pozorný čtenář v něm má možnost naleznout, jak uvažuje tradiční Číňan, co má pro něj cenu opravdovou a co jen malichernou. Někdy jsou to objevy všelidsky příjemné, jindy, do důsledků domyšlené, politicky mrazivé, každopádně zajímavé.

Vydal Portál v roce 2005.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 2,25.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1062 recenzí
  (1004 ohodnocených)
1076 knih
  (955 ohodnocených)
a celkem 30023 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Jaromír 99; Novák, Jan - Zátopek
Titul: Jaromír 99; Novák, Jan - Zátopek
Sleva: 35 % (ušetříte 140 Kč)
Cena: 258 Kč

70 000 knih skladem. Najděte si novou oblíbenou knihu! Dobré Knihy.cz
Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Eragon
Tato recenze vznikla v roce 2004. "A zrodila se hvězda", i tak lze chápat reklamní kampaň, kterou nakladatelství Fragment rozjelo v českých zemích na knihu "Eragon". V knihkupectvích visí velké ...
(2) Vosí továrna
(3) Čína
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2016 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům