50 %

Hrtánek, Petr - Kacíři, rouhači, ironikové

Více informací k této knize najdete v detailu
Kacíři, rouhači, ironikové v současné české próze, aneb vskutku velkolepé uzavření postdoktorského grantu Petra Hrtánka na téma: Umělecká reflexe církevní komunikace v české polistopadové literatuře. Jinak řečeno, zhodnocení beletrie využívající církve ke svým uměleckým rejdům, čtenářské deník, ale pro velmi pokročilé.

Orientují čtenáře zpětně k předloze, jako anaforické aluze předjímají pointu knihy a konečně, ve funkci mimotextových metaforických aluzí, též poukazují k alegorickým významům Jandourkova textu. Tímto citátem jsem chtěl říci, že čtenář, pokud nebyl dokonale proškolen v literární teorii, stráví nemálo času nad výkladovým slovníkem. Jednotlivé kapitoly jsou věnovány buďto tématu nebo autorovi. Kromě modlitby a apokryfu se objevuje třeba Egon Bondy nebo Miloš Urban. Okruh studovaných autorů se dosti dobře překrývá s přispěvateli do sbírky povídek Divoká jízda, ale je širší a obsahuje též předlistopadové a ve zmínkách i světové autory.

Hrtánek je ve vydavatelské anotaci uveden jako autor spjatý s prostorem Moravy a Slezska. Snad proto jsou citace z odborných prací uváděny jak česky nebo slovensky, tak polsky. Publikace obsahuje všechny obvyklé doplňky odborného textu, jako jsou poznámky, literatura a překvapivě též rejstřík. Pouze v poznámce 4 na straně 46 je uvedeno jméno práce a nikoli autor, což činí její dohledání v literatuře celkem obtížným.

Jsme-li u překvapení, je zajímavé, že Hrtánek vede filipiku, že ne každá sci-fi musí být sci-fi. S tím lze jistě souhlasit, ale doposud bývalo zvykem opačné - autoři sci-fi se dobývali do mainstreamu beletrie. Chápu tuto rekonkistu subžánru jako uznání jeho kvality. Negativním překvapením, ovšem z reality popisované nikoli z knihy, bylo zjištění, že divadelní hra Pan Polštář Martina McDonagha byla v Ostravě předváděna bez principiální, prý příliš sprosté části. Domníval jsem se, že Moravskoslezský kraj nikdy nebýval domovem úzkoprsého dbaní na slušnost mluvy.

Závěrem autor shrnuje, že kritika církve v jím studované české literatuře je sice ironická, ale jen jaksi tak pro zabavení. Zároveň jsou církevní a náboženské texty a motivy podkladem palimpsestu a prosvítají pod nánosy populárních žánrů. Na příkladu M.C. Putny autor dokumentuje zbožné rouhání nad zkaženým světem. Možná na Hrtánkem sebraném materiálu vidíme v akci ducha osvědčené české zásady, hlavně si nezavdat.

Vydal Host v roce 2007.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 2,5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Rudý pes
(2) Skleněný ďábel
Dobrých detektivek není nikdy dost! Obálka knihy spolu s názvem vytváří zcela zajímavou publikaci. Díky velice dobrému překladu do češtiny mne kniha zaujala od počátku... Helene Turstenová se ...
(3) 1Q84: Kniha 3
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům