50 %

Hrtánek, Petr - Kacíři, rouhači, ironikové

Více informací k této knize najdete v detailu
Kacíři, rouhači, ironikové v současné české próze, aneb vskutku velkolepé uzavření postdoktorského grantu Petra Hrtánka na téma: Umělecká reflexe církevní komunikace v české polistopadové literatuře. Jinak řečeno, zhodnocení beletrie využívající církve ke svým uměleckým rejdům, čtenářské deník, ale pro velmi pokročilé.

Orientují čtenáře zpětně k předloze, jako anaforické aluze předjímají pointu knihy a konečně, ve funkci mimotextových metaforických aluzí, též poukazují k alegorickým významům Jandourkova textu. Tímto citátem jsem chtěl říci, že čtenář, pokud nebyl dokonale proškolen v literární teorii, stráví nemálo času nad výkladovým slovníkem. Jednotlivé kapitoly jsou věnovány buďto tématu nebo autorovi. Kromě modlitby a apokryfu se objevuje třeba Egon Bondy nebo Miloš Urban. Okruh studovaných autorů se dosti dobře překrývá s přispěvateli do sbírky povídek Divoká jízda, ale je širší a obsahuje též předlistopadové a ve zmínkách i světové autory.

Hrtánek je ve vydavatelské anotaci uveden jako autor spjatý s prostorem Moravy a Slezska. Snad proto jsou citace z odborných prací uváděny jak česky nebo slovensky, tak polsky. Publikace obsahuje všechny obvyklé doplňky odborného textu, jako jsou poznámky, literatura a překvapivě též rejstřík. Pouze v poznámce 4 na straně 46 je uvedeno jméno práce a nikoli autor, což činí její dohledání v literatuře celkem obtížným.

Jsme-li u překvapení, je zajímavé, že Hrtánek vede filipiku, že ne každá sci-fi musí být sci-fi. S tím lze jistě souhlasit, ale doposud bývalo zvykem opačné - autoři sci-fi se dobývali do mainstreamu beletrie. Chápu tuto rekonkistu subžánru jako uznání jeho kvality. Negativním překvapením, ovšem z reality popisované nikoli z knihy, bylo zjištění, že divadelní hra Pan Polštář Martina McDonagha byla v Ostravě předváděna bez principiální, prý příliš sprosté části. Domníval jsem se, že Moravskoslezský kraj nikdy nebýval domovem úzkoprsého dbaní na slušnost mluvy.

Závěrem autor shrnuje, že kritika církve v jím studované české literatuře je sice ironická, ale jen jaksi tak pro zabavení. Zároveň jsou církevní a náboženské texty a motivy podkladem palimpsestu a prosvítají pod nánosy populárních žánrů. Na příkladu M.C. Putny autor dokumentuje zbožné rouhání nad zkaženým světem. Možná na Hrtánkem sebraném materiálu vidíme v akci ducha osvědčené české zásady, hlavně si nezavdat.

Vydal Host v roce 2007.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 2,5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31141 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Mezi planetami
(2) Vyhnání
(3) Kde tedy všichni jsou?
Jedenáct let po té radioastronom Frank Drake uspořádal radioastronomickou konferenci, kde poprvé použil odpověď na Fermiho dotaz formou rovnice (Drakeovy, jak jinak). O dalších 52 let později ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům