50 %

Hrtánek, Petr - Kacíři, rouhači, ironikové

Více informací k této knize najdete v detailu
Kacíři, rouhači, ironikové v současné české próze, aneb vskutku velkolepé uzavření postdoktorského grantu Petra Hrtánka na téma: Umělecká reflexe církevní komunikace v české polistopadové literatuře. Jinak řečeno, zhodnocení beletrie využívající církve ke svým uměleckým rejdům, čtenářské deník, ale pro velmi pokročilé.

Orientují čtenáře zpětně k předloze, jako anaforické aluze předjímají pointu knihy a konečně, ve funkci mimotextových metaforických aluzí, též poukazují k alegorickým významům Jandourkova textu. Tímto citátem jsem chtěl říci, že čtenář, pokud nebyl dokonale proškolen v literární teorii, stráví nemálo času nad výkladovým slovníkem. Jednotlivé kapitoly jsou věnovány buďto tématu nebo autorovi. Kromě modlitby a apokryfu se objevuje třeba Egon Bondy nebo Miloš Urban. Okruh studovaných autorů se dosti dobře překrývá s přispěvateli do sbírky povídek Divoká jízda, ale je širší a obsahuje též předlistopadové a ve zmínkách i světové autory.

Hrtánek je ve vydavatelské anotaci uveden jako autor spjatý s prostorem Moravy a Slezska. Snad proto jsou citace z odborných prací uváděny jak česky nebo slovensky, tak polsky. Publikace obsahuje všechny obvyklé doplňky odborného textu, jako jsou poznámky, literatura a překvapivě též rejstřík. Pouze v poznámce 4 na straně 46 je uvedeno jméno práce a nikoli autor, což činí její dohledání v literatuře celkem obtížným.

Jsme-li u překvapení, je zajímavé, že Hrtánek vede filipiku, že ne každá sci-fi musí být sci-fi. S tím lze jistě souhlasit, ale doposud bývalo zvykem opačné - autoři sci-fi se dobývali do mainstreamu beletrie. Chápu tuto rekonkistu subžánru jako uznání jeho kvality. Negativním překvapením, ovšem z reality popisované nikoli z knihy, bylo zjištění, že divadelní hra Pan Polštář Martina McDonagha byla v Ostravě předváděna bez principiální, prý příliš sprosté části. Domníval jsem se, že Moravskoslezský kraj nikdy nebýval domovem úzkoprsého dbaní na slušnost mluvy.

Závěrem autor shrnuje, že kritika církve v jím studované české literatuře je sice ironická, ale jen jaksi tak pro zabavení. Zároveň jsou církevní a náboženské texty a motivy podkladem palimpsestu a prosvítají pod nánosy populárních žánrů. Na příkladu M.C. Putny autor dokumentuje zbožné rouhání nad zkaženým světem. Možná na Hrtánkem sebraném materiálu vidíme v akci ducha osvědčené české zásady, hlavně si nezavdat.

Vydal Host v roce 2007.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 2,5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1006 ohodnocených)
1090 knih
  (956 ohodnocených)
a celkem 30224 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Larsson, Stieg; Larssonová, Asa; Gabrielssonová, Eva; Mankell, Henning - Temnější odstíny Švédska
Titul: Larsson, Stieg; Larssonová, Asa; Gabrielssonová, Eva; Mankell, Henning - Temnější odstíny Švédska
Sleva: 30 % (ušetříte 105 Kč)
Cena: 244 Kč

Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Proleterka
Knihu Proleterka jsem si s sebou bral na dovolenou. Podle tématu jsem očekával lehčí čtení, které mi zpříjemní teplé letní večery. Dcera po letech vzpomíná na svého otce, se kterým se plula na lodi ...
(2) Kniha o nekonečnu
(3) Cesta labyrintem
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2017 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům