90 %

Hrubý, Dan - Cesta Pražským kruhem

Více informací k této knize najdete v detailu
Bavíte se při odpolední cestě z práce při pohledu na skupinu Japonců, která v úžasu hledí na vámi každodenně takřka bez povšimnutí míjenou ošuntělou pamětní desku, umístěnou na snad ještě ošuntělejším domě s opadající fasádou?

Zkuste se na chvíli zastavit a uvědomit si minulost kolem vás. Pokud nemáte na zastavení čas, otevřete knihu Cesta pražským kruhem pražského rodáka Dana Hrubého od nakladatelství XYZ a začněte číst. Nudit se rozhodně nebudete a nad informacemi a detaily, v knize obsaženými, budete žasnout stejně tak jako cizinci, kteří právě poprvé prošli Staroměstským náměstím.

"Jsme jako turisté ve vlastním městě, žijeme v přesvědčení, že jeho historii utvářejí domy, kostely nebo paláce, a tak donekonečna popisujeme jejich nádherné klenby, fresky, které zdobí pozoruhodné interiéry, štíty střech a každý záhyb na stářím zvětralé omítce...", píše Dan Hrubý. "Jenže skutečnou historií města jsou lidé - příběhy a osudy, které se v domech a palácích odehrály."

Je zvláštní, jak rychle se vytrácí historická paměť. To, že v Praze před první světovou válkou žili vedle sebe Němci a Češi, je fakt poměrně známý. Kdo ale dokáže dnes vysvětlit pojem "pražského kruhu"? Ten použil v polovině šedesátých let dvacátého století poprvé Max Brod. Označil tak společenství německy píšících autorů žijících před druhou světovou válkou v Praze. Paradoxem je, že pražský kruh začal ve vzpomínkách lidí, v zájmu badatelů a na stranách literárněvědních příruček existovat až čtvrtstoletí po svém zániku.

Dan Hrubý vypráví příběh Franze Kafky a jeho přátel - německy píšících literátů, německého básníka Huga Saluse, básníka a dramatika Fridricha Adlera, prozaika Gustava Meyrinka a jiných Němců či Židů žijících na přelomu století v Praze.

Ve druhé části knihy začíná opravdová cesta pražským (o)kruhem. Autor se zaměřil na Staré město. Není se čemu divit, jeho zájem je pochopitelný, vždyť střed Prahy se svými temnými zákoutími, úzkými uličkami a šerými schodišti skýtá možnost k nejednomu zajímavému vyprávění, vylíčení dramatického příběhu či dokonce celého lidského osudu. Dan Hrubý vybírá mezi pražskými domy a paláci a v krátkosti představuje jejich majitele či nájemníky. Ty, kteří sice zemřeli, ale ve vzpomínkách žijí dál. Tak třeba ve Wiehlovském domě Skořepka (527/1) žil se svými rodiči Max Brod, nejbližší přítel Franze Kafky, zachránce jeho rukopisů, muž, který objevil pro svět Jaroslava Haška a zejména pak Leoše Janáčka. Další cesta směřuje po Hradčanech Malou Stranou a Smíchovem. Věděli jste, že v Opletalově číslo 930/28 měl otec Franze Werfela továrnu na rukavice? Právě ta zajišťovala rodině více než solidní existenci. Dan Hrubý neopomenul přiblížit domy a vilky Nového města a jejich majitele, stejně tak některé "slavnější" a historií neopomenutelné obyvatele Žižkova, Vinohrad a Strašnic. Pouť pražským okruhem zakončíme v uličkách Dejvic, Letné a Bubenče.

Abychom si domy a jejich majitele dokázali lépe představit, zařadil autor do knihy poutavé fotografie domů i jejich obyvatel. Díky tomu, že použil dnešní číslování, čtenář lehce najde ve velkoměstě dům, který ho v knize zaujal.

Kniha by neměla chybět v knihovně každého "pořádného pražáka". Protože Prahu, tu si člověk musí zamilovat.


16.09.2009
Jana SpálenkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Harry Potter a Fénixův řád
(2) Nesnesitelná lehkost bytí
O zmatené a poměrně nepřehledné situaci okolo Milana Kundery se nehodlám rozepisovat. Konec konců bylo toho na toto téma napsáno už hodně a zdá se, že nemá cenu nad tím sáhodlouze rozjímat. Pojďme se ...
(3) Planeta, která neexistovala (I), (II)
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům