90 %

Hruška, Emil - Muž dvou rakví

Více informací k této knize najdete v detailu
Musím přiznat, že jméno Emil Hruška (*1958) mi donedávna nic neříkalo. Znalci naší evropské politiky ho možná znají jako asistenta našeho europoslance, odborníci na sudetskou otázku ho možná znají jako autora studie "Pohoří divočáků", či povídkové sbírky "My, hoši ze Sudet", ale já se s ním seznámil teprve teď v povídkové sbírce "Muž dvou rakví" (2007).

Spěchal jsem domů, a neměl jsem nic sebou na čtení na nudnou půlhodinku cesty tramvají. Hmátl jsme v knihovně po prvním titulu v nabídce novinek, temná malá knížka povídek s tajemným názvem "Muž dvou rakví". První věta začínala slovy "Možná to všechno začalo tím, že se představil smýšleným jménem." Beru! Knihu jsem si půjčil, nasedl do poloprázdné odpolední tramvaje ... a začal číst. A četl jsem i doma večer na gauči, v noci v posteli, prostě dokud jsem všechno nepřečetl.

O autorovi můžu říct jen to, že na psaní příběhů má určitě dar od boha. Už jen tím, s jakou bravurou a lehkostí dokáže to, co mnozí autoři marně hledají celý život. Začít už první větu tak, aby čtenáře příběh zaujal od tohoto okamžiku. A to Hruška zvládá na výbornou.

V knížce nám nabízí celkem sedm povídek, jejichž společným tématem je především tajemný prvek. Někdy reálný, ale někdy s mysteriózní až hororovou pointou. Protože se autor specializuje na sudetskou tématiku, často zabruslí do našeho poloprázdného pohraničí, či doby spojené s druhou světovou válkou.

První povídka "Cesta" patří do kategorie těch s fantaskním námětem. Pro svoji kvalitu je ve finále soutěže Povídka roku společně s druhou povídkou v pořadí "Útočiště". Ta je založená čistě na reálných základech. Pojednává o člověku utíkajícím z koncentračního tábora přes Sudety domů a je spolu s titulovou povídkou "Muž dvou rakví" jsou asi nejlepším ze všech prezentovaných příběhů. Oba jsou odehrávají v Sudetách, oba v čase konce druhé světové války, oba jsou o člověku utíkají před jistou zkázou, ale každý je z jiné strany barikády. I když asi "Útočiště" svým závěrem připomíná spíše hořkou tragikomedii.

Netradičně pojatý krimi příběh "Mlýn" se dostal do finále o nejlepší detektivní povídku roku. Není to vlastně klasický krimi příběh, neznáme pachatele, důvod zločinu, ani jak to celé skončí. Ale přitom musí každý čtenář uznat, že detektivka to je, a to tak děsivě reálná, že raději na nic nalezeného raději už nesáhnu. Povídky "Sklepení", "Čekárna" a "Obelisk" nechávají celkem neurčitý dojem z konce, který si může každý čtenář jakoby vysvětlit po svém. Zvlášť nejkratší povídka "Čekárna" patří svým šokujícím závěrem spíše do bibliografie Stephena Kinga.

Příběhy Emila Hrušky mne opravdu překvapily svojí kvalitou, čistotou vyprávění a atraktivitou námětu. Dokázal v sobě zkombinovat napínavost s psychologickým rozborem postav v krizových situacích.

Knížku vydalo nakladatelství BMSS-Start v roce 2007.


07.12.2007
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 9. Z toho průměrné hodnocení: 1,56.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Pod palbou Kyberkentaura a Křižáka
publikováno s laskavým svolením Neviditelného psa - pes.eunet.cz/scifi Není častým jevem, aby se recenzent autorovi omlouval už na počátku článku. Přesto tak učiním: chtěl bych se Jiřímu ...
(2) Třistakrát z židovského humoru
(3) Rákosníček a hvězdy
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům