70 %

Imbach, Josef - Tajemství klášterní kuchyně

Více informací k této knize najdete v detailu
Pikantní epizody a chutné recepty je podtitul i stručná charakterizace knihy, která se skládá z krátkých fejetonů pojících křesťanství s kuchyňskými záležitostmi, receptů a reprodukcí uměleckých děl, témat se dotýkajících. Tato nevšední kombinace je dílem Josefa Imbacha, který je jednak františkánem a teologem, ale též zkušeným spisovatelem.

Výbor roztodivných témat napříč dějinami je rozčleněn do několika témat. Vývoj stravování v církevních kruzích komentují "Chutě kleriků a klášterní pokrmy", v ukázce z této části je Pastorální cesta k církvím a kuchyním. Pokud nahlédnete, zjistíte, že autor vybral ukázky, které neukazují klérus v právě střídmé poloze a praxi středověkého křesťanství nepříliš poplatnou obecnému názoru na víru. Snad právě tyto drzé rýpance přinesly autorovi od současného papeže zákaz vyučovat na vatikánské univerzitě teologii (ale to byl Benedikt XVI. jen kardinálem). Nepomohlo mu ani srdnaté rýpání do Martina Luthera: Citát ukazuje, že i u něj byly řeč i skutky od sebe tak vzdálené jako nebe a peklo. Následující citát je poněkud bez pointy a z poloviny v latině.

Vlastně je s podivem, že kardinál nedbal ani lokálního patriotismu, neboť i v Imbachově hrudi bije velmi bavorské srdce, což čtenář zjistí nejen v případě bavorsko-durynské tahanice o prvenství ve vaření řádného piva. Výhodou tohoto autorova zaměření je množství receptů vytahaných z jihoněmeckých, rakouských a švýcarských kuchařek, řekněme, velmi lokálního významu i dosahu.

Jak již bylo řečeno, Imbach je františkán, nepřekvapí proto kapitoly jako: Klášterní sýr, klášterní pivo, klášterní pálenka, ani celé téma o problematice půstu a postní stravy. Do této části autor zakomponoval i objev vína: Víno, žena a nový sňatek. Nadpisem uvádí polemiku s Tertulliánem, jež ve třech jmenovaných viděl příčinu úpadku římské společnosti. V dalším dojde na Sv. Augustina, Jana Zlatoústého, Canterburské povídky, Kierkegaarda i velikonočního zajíčka. Ten je původně protestantským obyčejem a možná vznikl z nepovedeného beránka. I když sám autor uvádí, že kanec, slepice, zajíc i mnohem explicitnější symboly plodnosti byly oblíbené tvary chlebů mrtvých, které se pekly na svátek Všech svatých, než je Pelagius I. v 6. století zakázal, takže zajíček asi nebyl tak úplně omylem nešikovného pekaře.

Pověrčivost prochází žaludkem je ukázka z části, která čtenáře poučí, že v kuchyni lze potkat světce i čarodějnici. Náměty jsou opět pestré, od ušlechtilých vín až po polykače jehel.

Jak lze nahlédnouti v ukázkách, recepty v knize uvedené jsou celkem originální a nevšední. Za zmínku stojí zvláště celá sada receptů se smrži. Následovat je, však bude vyžadovat nemálo zkušeností. Soudím podle receptu na tiramisu, kde se vytratilo, že piškoty musí být cukrářské. Rovněž fráze "vše zpracujeme do krému" není v tomto případě procházkou růžovým sadem, ale galejemi, do kterých se ani Italové nepouštějí bez mixéru. Purista by dodal ještě likér amaretto, který u nás nejeden naturalizovaný Ital nahrazuje tuzemským rumem.

Příjemné, nenáročné čtení ovlivněné autorovou konfesí s množstvím reprodukcí. Až si jí budete u kávy listovat, dejte si pozor na odstavec, v němž si král Friedrich (1782) stěžuje, že káva z Německa vytahá ročně 24 miliónů zlatých a nadto odvádí lidi od piva a vína, aby vám nezhořkla více, než je zdrávo.

Vydal Portál v roce 2005.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Darwinovy ceny - evoluce v praxi
(2) Cestujeme s krtkem
(3) Tři vánoční povídky
Autor Petr Šabach je již dostatečně známý, uznávaný a vyhledávaný současný autor. Narodil se v roce 1951, vystudoval Filozofickou fakultu UK, měl více zaměstnání (technický redaktor, metodik, noční ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům