85 %

Irving, John - Čtvrtá ruka

[ Koupit knihu ]

Více informací k této knize najdete v detailu
Českému čtenáři je John Irving známý svými knihami Svět podle Garpa nebo Pravidla moštárny (ta byla i zfilmována). V roce 2002 nakladatelství Odeon vydalo román Čtvrtá ruka.

Pravidelné Irvingovy čtenáře zápletka knihy nepřekvapí. Uznávaný novinář, Patrick Wallingford, je v Indii při natáčení reportáže napaden lvem a přijde o svou levou ruku. Po několika letech, kdy si neúspěšně zkouší zvykat na protézy se nečekaně ozve jistá Doris Clausenová, že její muž může po své smrti ruku poskytnout. Jenže jejímu majiteli je kole čtyřiceti, je zdráv a tak to nevypadá, že by Patrick Wallingford v dohledné době mohl ruku získat. Jenže - co se nestane: Otto Clausen jedné noci, po neúspěšném finálovém zápase svého fotbalového týmu nešťastnou náhodou ukončí svůj život (což je mnohými interpretováno jako obětování se pro Wallingforda) a cesta k nové ruce je volná. Paní Clausenová má však jednu podmínku. S manželem se jí nikdy nepodařilo otěhotnět, a tak se rozhodne zplodit dítě se známým moderátorem. Způsob početí dítěte je velmi podobný způsobu, kterak přijde na svět malý Garp ve Světě podle Garpa. Další téma, které si Irving patrně nemohl odpustit. Zde však kniha nekončí, nýbrž právě začíná. Irving rozvíjí téma způsobem sobě vlastním. O to více je nepříjemné, jak si Irving poradil s koncem knihy. Zdá se, že opisoval od autorek ženských románů. Je docela možné, že to myslel jako parodii na tento žánr, podobně jako Viewegh a jeho Román pro ženy. Ale také je možné, že se nechal unést romantickou vlnou námětu.
Při zpracování velmi zajímavého námětu knihy neměl Irving mnoho prostoru, kniha je docela útlá. A tak nám může být nepříjemná povrchnost knihy. Na druhou stranu, když jsem se prokousával Světem podle Garpa, proklínal jsem Irvinga za jeho užvaněnost. Přišlo mi, že zápletek je nějak příliš a že jejich bizarnost Irving poněkud přehání. I zde má sice člověk pocit, že některé scény (např. sexuální zážitek s maskérkou) jsou od tématu docela vzdálené, ale protože jsou napsány velmi vtipně, rád jsem je autorovi odpustil. Konec knihy je tak růžový, že má člověk pocit, že sem v tiskárně dodali stránky z úplně jiné knihy. Patetické věty se lepí na stránky jako cukrová vata na patro. Čekal jsem konec, který by mi odpověděl na otázky, které Irving postupně kladl. Možná je lepší, když si na ně odpovíme sami.
Já jsem se u této knihy nádherně bavil. Její první polovina je docela dobrým humoristickým románem, druhá se věnuje hlubšímu pochopení námětu. V tom Irving podle mě v této knize selhal, to však není má hlavní výhrada. Možná, kdyby měla hlubší filosofii, utrpěla by tím celá kniha. Těch patnáct procent, které jsem z celkového hodnocení strhnul, je dáno hlavně plytkým koncem a za to, že Wallingford opustil německou zvukařku...


25.04.2005
Tomáš FojtíkDiskuze k této recenzi:
Irving, John - Čtvrtá ruka (příspěvků: 24)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 32. Z toho průměrné hodnocení: 2,34.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Časupodobné nekonečno
(2) Venuši dát hlavu do dlaní
http://www.converter.cz/nobel/seifert.htm Nakladatelství Dokořán v edici "MOCCA" vydalo výbor z díla Jaroslava Seiferta pod názvem Venuši dát hlavu do dlaní. Malá básnická knížečka působí něžně v ...
(3) Legenda o pistolnici Murphyové
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům