80 %

Irving, John - V jedné osobě

[ Koupit knihu ]

Více informací k této knize najdete v detailu
Americký spisovatel John Irving (*1942) se ve své tvorbě obecně rád zabývá odlišnostmi - myšlenkovými či charakterovými. V jeho posledním díle z roku 2012 "V jedné osobě" (In One Person) se k tomu přidala i odlišnost sexuální. Tento rozsáhlý román vlastně dedikoval svému synovi Everettovi, který se během dospívání přiznal k homosexualitě.

Vypravěčem knihy je stárnoucí spisovatel William Abbott, jež nás provází svým životem, od dospívajícího a zděšeného kluka v 50. letech, až do dnešní doby, kdy se v této už mnohem tolerantnější společnosti bez obav přiznává ke své odlišnosti. A stejně jako doba děje, tak i samotný obsah, či přesněji vnitřní náboj, se liší. Většina knihy je spojena právě s oním dospívání hrdiny, s dobou pro něj dramatickou, kdy začíná vnímat své nejen milostné, ale i sexuální tužby. Právě tato emočně napjatá doba určující další vývoj hrdinovy osobnosti, se dá považovat za drama, ve kterém se Irving dokáže mistrovsky pohybovat. Autor totiž svého hrdinu neobdařil pouhou homosexualitou, ale pro větší "odlišnost" bisexualitou. Jak s tím správně koresponduje samotný název knihy, který vychází z úvodního citátu od Shakespeara: "V jedné osobě hraji mnoho rolí, s žádnou z nich ale nejsem spokojen."

V jiném vyznění pak je, řekněme, poslední třetina knihy, kterou autor příznačně nazval Svět plný epilogů. Doba 80. a 90. let už vlastně minulého století je spojena především s AIDS, Irvingem doslova řečeno s její epidemií, která zahubila jen v New Yorku do poloviny devadesátých let více mužů než vietnamská válka. Zde děj zabruslí více do patosu, do scén plných smrti a umírání. Přitom ale nejde vůbec o nějakou snahu jakéhosi "božího trestu". S tím vůbec Irving nekalkuluje, jde opravdu jen o neovlivnitelnost osudu, o nespravedlnost náhody. Stejně, jak se v první části dokázal Irving dokonale vcítit do chaosu a zděšení dospívání "odlišného", i v tomto odlišném stylu Irving uměl mistrně popsat zděšení nad bezmocí vůči smrti.

Ale přesto všechno je kniha o sexu, o všech jeho podobách, ať se díváme na příběh z jakéhokoliv úhlu. Irving se vůbec nevyhýbá doslova detailnímu popisu intimních scén, které ale načrtl tak přirozeně, že těžko bychom mohli jakoukoliv část nazvat pornografickou. A i dospělého čtenáře dokázal překvapit věcmi ze světa sexu. Kdo třeba ví, co je to interkrurální styk? Či kdo je v homosexuální komunitě vršek a spodek?

Ale jako u jiných autorových rozsáhlejších děl, ani zde vlastně nosnou postavou není jen Bill. Příběh je zaplněn množstvím postav a postaviček, jejichž zvláštností je to, že každá je "výjimečná". Irving vidí v každém člověku jedinečnou osobnost, a umí tu jeho "jedinečnost" správně vyzdvihnout, aby dokázala zaujmout a ozvláštnit děj.

Osobně mne ale nejvíce zaujala jasná paralela mezi fiktivní románovou postavou Billa a samotným Johnem Irvingem. Oba jsou stejně staří, oba jsou spisovatelé, pocházejí z učitelských rodin, vyrůstají na novoanglické chlapecké akademii, mají problém s dyslexií, oba milují Ch. Dickense, obzvlášť jeho "Nadějné vyhlídky", v životech obou hraje roli zápas (wrestling), oba ovlivní pobyt ve Vídni. Vlastně se dá říci, že Irving napsal svůj život z pohledu bisexuála.

"V jedné osobě" je typicky irvingovský román, plný dějových i časových odboček, možná až zbytečně rozvláčného poklonkování umění Shakespeara. Ale překvapivě čtivý a místy až dojemný román.

Vyšlo v Odeonu - Euromedia group, v roce 2013 v překladu Jiřího Hanuše.


09.10.2013
BoboKingDiskuze k této recenzi:
Irving, John - V jedné osobě (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 21. Z toho průměrné hodnocení: 2,05.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Radost z poznání
(2) Švihadlo
(3) Pád do Maelströmu a jiné povídky
Jedním z posledních vydání je soubor "Pád do Maelströmu a jiné povídky" v překladech osvědčeného a uznávaného Josefa Schwarze (plus dva překlady Ladislava Šenkyříka). Ovšem výjimečnost knihy je ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům