80 %

Izumi, Kjóka - Mnich z hory Kója

Více informací k této knize najdete v detailu
Japonská literatura je pro českého čtenáře i v dnešní globální době stále poměrně neznámou oblastí. Ale je fakt, že kdo chce, ten už přece jen má z čeho vybírat. Jednu z posledních nabídek přineslo poměrně neznámé táborské nakladatelství Zahrada. Románem japonského autora Kjóka (Kyotaro) Izumi (1873-1939) se jakoby retrospektivně dostaneme k další etapě japonské fantastické literatury. Po současném moderním hororovém Kodži Suzuki ("Kruh", "Spirála" a "Temné vody") přes nedávno vydanou sbírku mikropovídek "Očekávání" zakladatele moderní japonské fantastiky Šin'iči Hoši, se tak propracujeme až na přelom 19. a 20. století. Samozřejmě nelze považovat tento román za sci-fi či horor, ono tytu žánry vlastně v té době ani neexistovaly. Nejblíže se dá přirovnat ke strašidelnému příběhu, který bychom v Evropě nazvali jako gotický příběh.

Román "Mnich z hory Kója" (Kója hidžiri) vydaný v roce 1900 patří mezi autorovo nejznámější dílo. Příběh mnicha, který se vydává cestu přes hory mezi provinciemi Hida a Šinšú, v sobě silně nese vliv romantismu, ve kterém hraje výraznou roli japonská mytologie a fantastické výjevy. Příběh se odehrává ve dvou rovinách. V jedné se setkají na cestách obchodní cestující a stárnoucí mnich, a v druhé mnich vypráví svůj zajímavý příběh, který se mu udál v jeho mládí. Příběh o podivných skutečnostech a zážitcích v opuštěných horách, kde se setkal s podivuhodnou krásnou ženou, která ho silně eroticky přitahovala. V tomto smyslu zde vyniká i jistý morální prvek příběh. Ale mnich je přece postava, u které se dá čekat jistá morální odolnost.

Čím mne kniha překvapila, je moderní svět. Japonska konce 19. století ve mne vzbuzuje jiné představy než v příběhu. S tím souvisí i moderní jazyk a styl, kterým je příběh napsaný. Oproti moderním autorům jako výše uvedení Suzuki či Hoši, nutí čtenáře k větší ostražitosti a vnímavosti. Přechody z jedné dějové roviny do druhé jsou často těžko rozlišitelné.

Tento poutavý a překvapivě čtivý příběh z japonštiny opět přeložil a doslovem opatřil Jan Levora. Knihu ve velmi zdařilém knihařském i grafickém zpracování vydalo nakladatelství Zahrada z Tábora.

P.S. Za vynikající tip na tuto knihu chci poděkovat jistému Pepovi z diskuse na www.knihovnice.cz.


17.08.2007
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 6. Z toho průměrné hodnocení: 1,17.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1008 ohodnocených)
1091 knih
  (958 ohodnocených)
a celkem 30571 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Eisner, Petr - Milující sestra
Titul: Eisner, Petr - Milující sestra
Sleva: 35 % (ušetříte 98 Kč)
Cena: 181 Kč

Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Odplata
(2) Jistě, pane ministře I.
(3) Lord Mord
Na nového Miloše Urbana jsem čekal od vydání knížky Santiniho jazyk. Před ním jsem měl pocit, že Urban ve svých knihách dovede navodit správnou "hororovou" atmosféru, že dovede bravurně popsat ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2018 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům