80 %

Izumi, Kjóka - Mnich z hory Kója

Více informací k této knize najdete v detailu
Japonská literatura je pro českého čtenáře i v dnešní globální době stále poměrně neznámou oblastí. Ale je fakt, že kdo chce, ten už přece jen má z čeho vybírat. Jednu z posledních nabídek přineslo poměrně neznámé táborské nakladatelství Zahrada. Románem japonského autora Kjóka (Kyotaro) Izumi (1873-1939) se jakoby retrospektivně dostaneme k další etapě japonské fantastické literatury. Po současném moderním hororovém Kodži Suzuki ("Kruh", "Spirála" a "Temné vody") přes nedávno vydanou sbírku mikropovídek "Očekávání" zakladatele moderní japonské fantastiky Šin'iči Hoši, se tak propracujeme až na přelom 19. a 20. století. Samozřejmě nelze považovat tento román za sci-fi či horor, ono tytu žánry vlastně v té době ani neexistovaly. Nejblíže se dá přirovnat ke strašidelnému příběhu, který bychom v Evropě nazvali jako gotický příběh.

Román "Mnich z hory Kója" (Kója hidžiri) vydaný v roce 1900 patří mezi autorovo nejznámější dílo. Příběh mnicha, který se vydává cestu přes hory mezi provinciemi Hida a Šinšú, v sobě silně nese vliv romantismu, ve kterém hraje výraznou roli japonská mytologie a fantastické výjevy. Příběh se odehrává ve dvou rovinách. V jedné se setkají na cestách obchodní cestující a stárnoucí mnich, a v druhé mnich vypráví svůj zajímavý příběh, který se mu udál v jeho mládí. Příběh o podivných skutečnostech a zážitcích v opuštěných horách, kde se setkal s podivuhodnou krásnou ženou, která ho silně eroticky přitahovala. V tomto smyslu zde vyniká i jistý morální prvek příběh. Ale mnich je přece postava, u které se dá čekat jistá morální odolnost.

Čím mne kniha překvapila, je moderní svět. Japonska konce 19. století ve mne vzbuzuje jiné představy než v příběhu. S tím souvisí i moderní jazyk a styl, kterým je příběh napsaný. Oproti moderním autorům jako výše uvedení Suzuki či Hoši, nutí čtenáře k větší ostražitosti a vnímavosti. Přechody z jedné dějové roviny do druhé jsou často těžko rozlišitelné.

Tento poutavý a překvapivě čtivý příběh z japonštiny opět přeložil a doslovem opatřil Jan Levora. Knihu ve velmi zdařilém knihařském i grafickém zpracování vydalo nakladatelství Zahrada z Tábora.

P.S. Za vynikající tip na tuto knihu chci poděkovat jistému Pepovi z diskuse na www.knihovnice.cz.


17.08.2007
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 7. Z toho průměrné hodnocení: 1,14.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Kdo zdědil hvězdy
Dílo anglického spisovatele SF Jamese P. Hogana je pro české čtenáře zatím dosti neznámé. Já osobně jsem se už před několika lety seznámil s jeho dílem díky polskému vydání knihy Operation Proteus, ...
(2) Kostlivení
(3) Velká kniha českých říkadel
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům