Mladá detektivka Cordelie se po smrti svého společníka ujme detektivní kanceláře. Vzápětí se ujímá případu sebevraždy Marka Callandera. Jeho otec si přeje objasnit důvody které jeho syna k tomuto rozhodnutí vedly. Během pátrání přichází Cordelie na spoustu nejasností a protichůdných tvrzení, které dohromady spřádají klubko rodinného tajemství. Pravda je nakonec mnohem zlověstnější, než by si byl kdo schopen představit.
Detektivní romány P. D. Jamesová, to je především její hrdina Adam Dalglish, intendat britského Scotland Yardu. V této knize se však setkáváme s jinou hrdinkou, a to detektivkou Cordelii Grayovou. Můžeme to brát jako příjemnou změnu, osvěžující zpestření Jamesových detektivek. A vůbec detektivek jako takových, protože kolik znáte detektivů v sukních? A navíc, Cordelie není jen tak nějaká detektivka, je to sympatická pohledná dívka, která si respekt svých protivníků teprve musí získat. Kniha je psána velice přehledně, svižně a děj odsýpá. Nezabývá se zbytečnostmi, jde k jádru případu. Ale na druhou stranu to není kniha strohá, hezky jsem se u ní bavil. I když mi tento žánr nikdy nebyl nijak zvlášť blízký, tato kniha mě dostala a nepřestal jsem číst, než jsem se dostal k řešení celého případu, které bylo velice překvapivé.
Bavil jsem se s jedním kolegou, který je velkým znalcem detektivek a P. D. Jamesovou označuje za novodobou královnu této literatury. Bavil jsem se s ním o tom, jestli i pro zkušeného detektivního čtenáře je tato kniha přitažlivá. Odpovědí mi bylo nadšené ano. Dle jeho názoru je toto jedna z nejlepších detektivek, která byla v minulém století napsána. Nedokážu posoudit, zda má pravdu. Jedno však vím: Povolání pro ženu nevhodné mi svou civilností (protože kniha je umístěna do takřka současných kulis Cambridge a Anglie vůbec) otevřela cestu k tomuto žánru.