80 %

Jamesová, Phyllis Dorothy - Povolání pro ženu nevhodné

Více informací k této knize najdete v detailu
Přiznám se, že jsem nikdy nebyl čtenářem detektivek. Tento žánr mě nikdy moc nelákal. Dalo by se tedy říci, že co se detektivek týče, jsem tabula rasa - nepopsaný list. Po dočtení knihy Povolání pro ženu nevhodné se musím tomuto žánru za svou dlouholetou ignoranci omluvit.

Mladá detektivka Cordelie se po smrti svého společníka ujme detektivní kanceláře. Vzápětí se ujímá případu sebevraždy Marka Callandera. Jeho otec si přeje objasnit důvody které jeho syna k tomuto rozhodnutí vedly. Během pátrání přichází Cordelie na spoustu nejasností a protichůdných tvrzení, které dohromady spřádají klubko rodinného tajemství. Pravda je nakonec mnohem zlověstnější, než by si byl kdo schopen představit.

Detektivní romány P. D. Jamesová, to je především její hrdina Adam Dalglish, intendat britského Scotland Yardu. V této knize se však setkáváme s jinou hrdinkou, a to detektivkou Cordelii Grayovou. Můžeme to brát jako příjemnou změnu, osvěžující zpestření Jamesových detektivek. A vůbec detektivek jako takových, protože kolik znáte detektivů v sukních? A navíc, Cordelie není jen tak nějaká detektivka, je to sympatická pohledná dívka, která si respekt svých protivníků teprve musí získat. Kniha je psána velice přehledně, svižně a děj odsýpá. Nezabývá se zbytečnostmi, jde k jádru případu. Ale na druhou stranu to není kniha strohá, hezky jsem se u ní bavil. I když mi tento žánr nikdy nebyl nijak zvlášť blízký, tato kniha mě dostala a nepřestal jsem číst, než jsem se dostal k řešení celého případu, které bylo velice překvapivé.

Bavil jsem se s jedním kolegou, který je velkým znalcem detektivek a P. D. Jamesovou označuje za novodobou královnu této literatury. Bavil jsem se s ním o tom, jestli i pro zkušeného detektivního čtenáře je tato kniha přitažlivá. Odpovědí mi bylo nadšené ano. Dle jeho názoru je toto jedna z nejlepších detektivek, která byla v minulém století napsána. Nedokážu posoudit, zda má pravdu. Jedno však vím: Povolání pro ženu nevhodné mi svou civilností (protože kniha je umístěna do takřka současných kulis Cambridge a Anglie vůbec) otevřela cestu k tomuto žánru.


01.09.2005
Tomáš FojtíkDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 6. Z toho průměrné hodnocení: 2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (962 ohodnocených)
a celkem 30922 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Pačutová, Iveta - Vykupitel duší
Titul: Pačutová, Iveta - Vykupitel duší
Sleva: 50 % (ušetříte 199 Kč)
Cena: 200 Kč

Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Světla severu
(2) Myši patří do nebe
Útlá stostránková knížka "Myši patří do nebe" s podnázvem "ale jenom na skok" vyšla v Albatrosu v roce 2006. Příběh obsahuje přesně to, co autorka proklamuje, tedy že děti potřebují humor a napětí. A ...
(3) Osamocení 12
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2019 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům