80 %

Jarolímková, Stanislava - Co v průvodcích nebývá

Více informací k této knize najdete v detailu
Turistických průvodců a všelijakých bedekrů po Praze je nepřeberné množství. Všechny jsou svým způsobem podobné, doporučují turistům zajímavé turistické lokality, stručně dějiny, hotely, restaurace, muzea, divadla apod. Je malým zázrakem, že se na trhu objevila kniha Co v průvodcích nebývá - aneb Historie Prahy k snadnému zapamatování.

Tato kniha není klasickým průvodcem, to je třeba říci hned ze začátku, aby nevznikl omyl. Kniha spíše průvodce doplňuje. Přináší informace, které nejen že se v běžných průvodcích nevyskytují, ale často o nich nevědí ani Češi a Pražané.

Kniha v šesti obsáhlých kapitolách například popisuje, jak Pražané cestovali, jak se bavili, jaký život žili, o historii Vltavy a tak dál. Knihu doplňují barevné fotografie a nákresy míst, o kterých se hovoří.

Ale byla by mýlka považovat knihu za sbírku historických faktů, tato kniha je spíše sbírkou historických zajímavostí. Historická fakta si můžete najít v každé knihovně, ale tyto zajímavosti se nenacházejí jen tak snadno. Sice existují i podobné knihy, jako je například několikadílná publikace Zmizelá Praha, ale předností této knihy je to, že v jednom svazku obsáhla to nejzajímavější o Praze, o její krásné i méně krásné minulosti a slávě.

Kniha je velmi čtivá. Dokáže strhnout svou zajímavostí; informacemi, které jsem dosud nevěděl. V textu jsou také graficky zvýrazněny odbočky - jeden příklad za všechny: v kapitole o popravách je zmínka o jistém knězi Vavřinci Nižborském, který byl popraven za prodávání zpovědních lístků. Následuje odstavec, který je psán jiným písmem a graficky zvýrazněn, kde se dozvíme o tom, co to byl zpovědní lístek a proč bylo jeho prodání tak krutě trestáno.

Jsa milovník Prahy mě tato kniha velmi potěšila. Sice není nijak výpravná, není plná nablýskaných fotografií, ale to vše je vyváženo spoustou zajímavých informací. Knihu si rozhodně pořiďte, pokud máte Prahu rádi a pokud ji rádi nemáte, pořiďte si ji také. Určitě ji rádi mít začnete.


25.10.2005
Tomáš FojtíkDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 3. Z toho průměrné hodnocení: 2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Skrytý život žraloků
Skrytý život žraloků je kniha jednoho příběhu a jednoho výkladu. V příběhu jde o autobiografii jednoho mořského biologa a ve výkladu jde jednu třídu anebo možná jen pár řádů, paryby, respektive ...
(2) Údolí včel
(3) Cesta kolem světa
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům