100 %

Ježková, Alena - Příběhy českých knížat a králů

Více informací k této knize najdete v detailu
Mezi knižními novinkami pro děti zazářila publikace Příběhy českých knížat a králů od autorky Aleny Ježkové, vydalo nakladatelství ALBATROS. Kniha je určena pro děti od 9 let. Zjišťuji, že tato publikace je přímo "živou vodou" pro naše malé čtenáře. Autorka Alena Ježková převyprávěla příběhy z českých dějin do současného jazyka a to se jí opravdu podařilo, stejně jako v případě nově zpracovaných Starých pověstí českých a moravských.

Čeká nás devět příběhů, které se odehrály dávno, v předávné české historii:

"Země ve středu Evropy, ze všech stran chráněná horami, byla známá pod jménem Čechy i latinským názvem Bohemia."

Seznámení se s historií svého národa patří mezi základy ve vzdělání každého člověka a zároveň je součástí čtenářské gramotnosti. Kniha Příběhy českých knížat a králů mapuje dávnou historii českého národa od knížete Boleslava II. až do doby vlády českého krále Karla IV. císaře římského. Všechny uvedené příběhy mají své kouzlo, jsou čtivé, trochu romantické i realistické, mám pocit, jakoby se odehrály před mýma očima... Dialogy jsou srozumitelné, významné a autorka se nespokojí jen s nimi, ale popisuje i vnitřní pocity postav. Příběhy na sebe volně chronologicky navazují a tím jsou dobře chápány souvislosti.

Publikace je v pevné vazbě, na 132 stránkách nás čeká devět historických příběhů, kniha je napsána současným spisovným jazykem a je nádherně barevně ilustrovaná Renátou Fučíkovou. Každý příběh provází ilustrovaná dvojstránka a krátký, nádherně literárně zpracovaný úvod, jež je psán větším písmem. Úvodní text nenásilnou a citlivou formou uvede čtenáře do historie... Příběh je rozdělen do více částí označených římskými číslicemi. Není tak dlouhý, přesto informuje dostatečně o naší dávné minulosti. Jednotlivé příběhy jsou barvitě vykreslené, čtenáře však zaujme i psychologie jednotlivých postav.

Z názvu publikace Příběhy českých knížat a králů se může zdát, že bude psáno jen o význačných mužích, ale v knize jsou zmíněny i známé dvojice (Oldřich a Božena, Břetislav a Jitka, Jan Lucemburský a Eliška Přemyslovna) nebo velmi výrazná ženská osobnost Anežka Česká.

Názvy příběhů:

O knížeti Boleslavovi II. a biskupu Vojtěchovi
O knížeti Oldřichovi a Boženě
O knížeti Břetislavovi I. a Jitce
O králi Vladislavovi I. a statečných českých rytířích
O Anežce České
O železném a zlatém králi Přemyslu Otakarovi II.
O králi Václavovi II. a rytíři Závišovi z Falkenštejna
O králi Janu Lucemburském a Elišce Přemyslovně
O českém králi a římském císaři Karlu IV.

"A jako je vztah mezi řečištěm a proudem, tak jsou podobné vztahy
mezi konáním člověka jediného a činy lidí ostatních,
neboť žádnou bytost
a žádnou sílu nelze oddělit od společných věcí života."

Vladislav Vančura

Mně zaujal příběh O Anežce České.

Anežka měla být provdána za mladého římského krále Jindřicha, odmítala však i další nápadníky... Dlouho věděla, že netouží po světě královské nádhery: "Já jsem se narodila jako princezna. Ale to je pro mne málo. Chci se starat o všechny bezbranné, kteří nemají, kdo by jim pomohl..."

Anežka Česká založila klášter a špitál Na Františku. Tam se natrvalo uchýlila a tam i působila. Ošetřovala lidem rány, připravovala jídlo pro chudé, podávala léky nemocným, léčila lidské duše a dodávala naději nemocným a umírajícím. Na tu dobu měla pokrokové sociální cítění! Anežka také význačně zasáhla do české historie...

Nejvíce mne zaujal příběh O českém králi a římském císaři Karlu IV.

V knize je zmínka o jeho mládí a studiích v cizině, o návratu do Čech, převzetí vlády, za které se zrodila v Praze katedrála v gotickém stylu. Na jaře 1348 Karel IV. začal s přestavbou města, byly postaveny dlážděné ulice, vyrostla náměstí a kostely, budovaly se hradby. V dubnu roku 1348 založil Pražskou univerzitu, která byla prvním vysokým učením v Evropě. Karel IV. nechal vystavět hrad Karlštejn. V roce 1355 se stal císařem římským. V příběhu jsou zmíněny nejenom jeho ženy, ale i známé osobnosti, učenci a stavitelé jako byl Mistr Petr Parléř, který dostavěl katedrálu a v roce 1357 začal stavět Karlův most. Král Karel IV. zemřel 29. 11. 1378. O českém králi a římském císaři Karlu IV. je příběh v knize závěrečný...

Na konci knihy je krátce představen profil autorky Aleny Ježkové a ilustrátorky Renáty Fučíkové. Nalezneme zde též seznam použité literatury, seznam knih k ilustracím a obsah.

Autorka publikace Alena Ježková se ujala nelehkého úkolu: převyprávět dávné příběhy do současného jazyka, který je srozumitelnější a hlavně zajímavější pro dnešní děti, neobsahuje archaické výrazy a malý čtenář může vnímat děj celistvě a přehledně. Příběhy jsou napsány romanticky, ale autorka se držela faktů a vyzdvihla dějinné události. Celek příběhů pak vyniká obsahem, je obohacen vykreslením psychologie postav a dotvořen krásnými ilustracemi... Tato nádherná kniha je ideální pro čtenáře od 9 let, pro oživení v hodinách dějepisu, pro společnou četbu ve škole, ale jistě zaujme i dospělého čtenáře...

Českým významným osobnostem z naší historie se tak po letech dostává opět zasloužené pozornosti...

Přeji dětem i dospělým čtenářům krásný kulturní zážitek.

Vydání první.
Ilustrace Renáta Fučíková.
Vydalo nakladatelství ALBATROS, 2007.


01.04.2008
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 25. Z toho průměrné hodnocení: 2,64.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31172 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Proleterka
Knihu Proleterka jsem si s sebou bral na dovolenou. Podle tématu jsem očekával lehčí čtení, které mi zpříjemní teplé letní večery. Dcera po letech vzpomíná na svého otce, se kterým se plula na lodi ...
(2) Velké dějiny zemí Koruny české XV.a
(3) Hinduismus
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům