100 %

Ježková, Alena - Příběhy českých knížat a králů

Více informací k této knize najdete v detailu
Mezi knižními novinkami pro děti zazářila publikace Příběhy českých knížat a králů od autorky Aleny Ježkové, vydalo nakladatelství ALBATROS. Kniha je určena pro děti od 9 let. Zjišťuji, že tato publikace je přímo "živou vodou" pro naše malé čtenáře. Autorka Alena Ježková převyprávěla příběhy z českých dějin do současného jazyka a to se jí opravdu podařilo, stejně jako v případě nově zpracovaných Starých pověstí českých a moravských.

Čeká nás devět příběhů, které se odehrály dávno, v předávné české historii:

"Země ve středu Evropy, ze všech stran chráněná horami, byla známá pod jménem Čechy i latinským názvem Bohemia."

Seznámení se s historií svého národa patří mezi základy ve vzdělání každého člověka a zároveň je součástí čtenářské gramotnosti. Kniha Příběhy českých knížat a králů mapuje dávnou historii českého národa od knížete Boleslava II. až do doby vlády českého krále Karla IV. císaře římského. Všechny uvedené příběhy mají své kouzlo, jsou čtivé, trochu romantické i realistické, mám pocit, jakoby se odehrály před mýma očima... Dialogy jsou srozumitelné, významné a autorka se nespokojí jen s nimi, ale popisuje i vnitřní pocity postav. Příběhy na sebe volně chronologicky navazují a tím jsou dobře chápány souvislosti.

Publikace je v pevné vazbě, na 132 stránkách nás čeká devět historických příběhů, kniha je napsána současným spisovným jazykem a je nádherně barevně ilustrovaná Renátou Fučíkovou. Každý příběh provází ilustrovaná dvojstránka a krátký, nádherně literárně zpracovaný úvod, jež je psán větším písmem. Úvodní text nenásilnou a citlivou formou uvede čtenáře do historie... Příběh je rozdělen do více částí označených římskými číslicemi. Není tak dlouhý, přesto informuje dostatečně o naší dávné minulosti. Jednotlivé příběhy jsou barvitě vykreslené, čtenáře však zaujme i psychologie jednotlivých postav.

Z názvu publikace Příběhy českých knížat a králů se může zdát, že bude psáno jen o význačných mužích, ale v knize jsou zmíněny i známé dvojice (Oldřich a Božena, Břetislav a Jitka, Jan Lucemburský a Eliška Přemyslovna) nebo velmi výrazná ženská osobnost Anežka Česká.

Názvy příběhů:

O knížeti Boleslavovi II. a biskupu Vojtěchovi
O knížeti Oldřichovi a Boženě
O knížeti Břetislavovi I. a Jitce
O králi Vladislavovi I. a statečných českých rytířích
O Anežce České
O železném a zlatém králi Přemyslu Otakarovi II.
O králi Václavovi II. a rytíři Závišovi z Falkenštejna
O králi Janu Lucemburském a Elišce Přemyslovně
O českém králi a římském císaři Karlu IV.

"A jako je vztah mezi řečištěm a proudem, tak jsou podobné vztahy
mezi konáním člověka jediného a činy lidí ostatních,
neboť žádnou bytost
a žádnou sílu nelze oddělit od společných věcí života."

Vladislav Vančura

Mně zaujal příběh O Anežce České.

Anežka měla být provdána za mladého římského krále Jindřicha, odmítala však i další nápadníky... Dlouho věděla, že netouží po světě královské nádhery: "Já jsem se narodila jako princezna. Ale to je pro mne málo. Chci se starat o všechny bezbranné, kteří nemají, kdo by jim pomohl..."

Anežka Česká založila klášter a špitál Na Františku. Tam se natrvalo uchýlila a tam i působila. Ošetřovala lidem rány, připravovala jídlo pro chudé, podávala léky nemocným, léčila lidské duše a dodávala naději nemocným a umírajícím. Na tu dobu měla pokrokové sociální cítění! Anežka také význačně zasáhla do české historie...

Nejvíce mne zaujal příběh O českém králi a římském císaři Karlu IV.

V knize je zmínka o jeho mládí a studiích v cizině, o návratu do Čech, převzetí vlády, za které se zrodila v Praze katedrála v gotickém stylu. Na jaře 1348 Karel IV. začal s přestavbou města, byly postaveny dlážděné ulice, vyrostla náměstí a kostely, budovaly se hradby. V dubnu roku 1348 založil Pražskou univerzitu, která byla prvním vysokým učením v Evropě. Karel IV. nechal vystavět hrad Karlštejn. V roce 1355 se stal císařem římským. V příběhu jsou zmíněny nejenom jeho ženy, ale i známé osobnosti, učenci a stavitelé jako byl Mistr Petr Parléř, který dostavěl katedrálu a v roce 1357 začal stavět Karlův most. Král Karel IV. zemřel 29. 11. 1378. O českém králi a římském císaři Karlu IV. je příběh v knize závěrečný...

Na konci knihy je krátce představen profil autorky Aleny Ježkové a ilustrátorky Renáty Fučíkové. Nalezneme zde též seznam použité literatury, seznam knih k ilustracím a obsah.

Autorka publikace Alena Ježková se ujala nelehkého úkolu: převyprávět dávné příběhy do současného jazyka, který je srozumitelnější a hlavně zajímavější pro dnešní děti, neobsahuje archaické výrazy a malý čtenář může vnímat děj celistvě a přehledně. Příběhy jsou napsány romanticky, ale autorka se držela faktů a vyzdvihla dějinné události. Celek příběhů pak vyniká obsahem, je obohacen vykreslením psychologie postav a dotvořen krásnými ilustracemi... Tato nádherná kniha je ideální pro čtenáře od 9 let, pro oživení v hodinách dějepisu, pro společnou četbu ve škole, ale jistě zaujme i dospělého čtenáře...

Českým významným osobnostem z naší historie se tak po letech dostává opět zasloužené pozornosti...

Přeji dětem i dospělým čtenářům krásný kulturní zážitek.

Vydání první.
Ilustrace Renáta Fučíková.
Vydalo nakladatelství ALBATROS, 2007.


01.04.2008
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 25. Z toho průměrné hodnocení: 2,64.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Život až po chlapy
Díky ti nakladatelství BB art, vynikající knížka, která v měsíci březnu '03 suverénně vyhrála jako nejlepší čtenářský zážitek BoboKinga. S tvorbou německého autora T. Brussiga (je považován za ...
(2) Navštěvovat želvu
(3) Sněží na Jošino krásné
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům