100 %

Ježková, Alena - Staré pověsti české a moravské

Více informací k této knize najdete v detailu
Je to tak dávno, velmi dávno, kdy jsem byla obdarována knihou Staré pověsti české od Aloise Jiráska. Nyní se s pověstmi opět setkávám, ale v podání spisovatelky Aleny Ježkové, která je převyprávěla vlastními slovy a napsané krásným slohem je předkládá malým čtenářům pod názvem Staré pověsti české a moravské.

Při výběru knihy Staré pověsti české a moravské jsem ani na chvilku nezaváhala, pro mne je jméno autorky a neméně jméno ilustrátorky zárukou dobré publikace. S autorkou Alenou Ježkovou jsem se setkala při čtení knihy pro děti Pověsti českých knížat a králů, kde jsem si oblíbila její styl. Její psaný projev je opravdu poutavý, v jejím podání je dětem zajímavě přiblížena historie národa. Autorka se jeví jako velmi výrazná osobnost a také proto jsem ji nominovala do soutěže Magnezia litera s knihou Příběhy českých knížat a králů, která vyšla v Albatrosu v roce 2007.

Spisovatelka Alena Ježková se narodila v roce 1966 a několik let se věnuje tvorbě pro mládež. Její kniha Babka měst (Albatros 2002) získala ocenění Zlatá stuha, Sukovu cenu dětských knihoven a cenu nakladatelství Albatros.

Ilustrátorka Renáta Fučíková se narodila v roce 1964 a za svou dosavadní tvorbu obdržela mnoho prestižních cen z celého světa. V roce 1998 byla zapsána za ilustrace ke knize Vyprávění ze Starého zákona na Čestnou listinu IBBY při UNESCO, v roce 1999 získala první cenu na Bienále ilustrací v Teheránu a také několik ocenění Zlatá stuha za původní českou tvorbu pro děti a mládež.

Publikace Staré pověsti české a moravské je v pevné vazbě, má kolem 200 stránek, větší písmo, je určena pro čtenáře od 9 let, celá kniha je nádherně barevně ilustrována... V knize je čtrnáct pověstí, čtrnáct příběhů naší minulosti a národní historie. Na začátku knihy je krátký, ale nádherný úvod, vlastně každou pověst předchází zajímavá předmluva, která zobrazuje dobu, kdy se děj pověsti odehrával a tak se dětský čtenář snadno začte do příběhu.

V knize nalezneme známé pověsti: O Čechovi, O Krokovi a jeho dcerách, O Bivojovi, O Libuši a Přemyslovi, O založení Prahy, O dívčí válce, O Horymírovi, O lucké válce, O Durynkovi, O Svatoplukovi, O Bořivojovi, O kněžně Ludmile, O knížeti Václavovi, O Ječmínkovi.

Autorka musela zpracovat velké množství informací a čerpala z mnoha pramenů: Staré pověsti české (Alois Jirásek), Kosmova kronika česká, České země od příchodu Slovanů, Lidové zvyky, Ze starých letopisů (Ivan Olbracht), Čtení o hradech (Eduard Petiška), Počátky Přemyslovců, Příběh Pražského hradu, Moravskoslezské pověsti (Wenig), Kněžna Ludmila, Encyklopedie slovanských bohů a mýtů, Hádanky naší minulosti, Dějiny českých zemí a další.

Historie psaná perem Aleny Ježkové je jemně a citlivě propracovaná, není to pouhé přepsání pověstí, je to umělecké dílo, do kterého dala autorka něco ze sebe a to věnuje našim dětem. Místy jsou popisy děje i kruté (války, vraždy), ale i to je součástí našich dějin. Příběhy jsou vyprávěny živým a současným jazykem, jsou dramatické a napínavé Podobně jako v knize Pověsti českých knížat a králů i zde jsou příběhy přesně chronologicky za sebou (od příchodu Slovanů až po vládu knížete Václava).
V Jiráskových Starých pověstech českých mně v dětství zajímaly dvě pověsti: O Bivojovi a O Horymírovi. Dnes vidím, že v představované publikaci je z hlediska historického nejcennější pověst O knížeti Václavovi.
Nejstarší české a moravské legendy, zpracované poprvé před stoletím Aloisem Jiráskem, se po letech dočkaly zasloužené moderní interpretace.

Kniha se mi četla velmi, velmi dobře. Doporučuji, je skvělá!

Dotisk prvního vydání.
Vydalo nakladatelství ALBATROS, 2005.


06.03.2008
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 100. Z toho průměrné hodnocení: 3,12.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Sémiotika
(2) Na pomezí
(3) Lživá zrcadla
Nedá to velkou práci, zjistit, že velký útěk před světem, statečný odchod z virtuality, pohrdnutí božskými schopnostmi a život vcele své lásce z masa a kostí zasvěcený se jaksi nepovedl. Vypadá to, ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům