100 %

Jindřich Štyrský

Více informací k této knize najdete v detailu
Průvodce výstavou Galerie hlavního města Prahy.

Tato publikace je důstojnou prezentací života a díla výtvarného umělce Jindřicha Štyrského (1899-1942) a zároveň je kvalitně zpracovaným přehledným průvodcem výstavou, která byla otevřena 30.5.2007 a potrvá do 9.9.2007. Záštitu nad výstavou převzal primátor hlavního města Prahy Pavel Bém.

Osobnost výtvarného umělce Jindřicha Štyrského mě zaujala již při čtení knihy TOYEN - viz. recenze.

O výtvarné umění se zajímám okrajově, spíše jako laik, který má smysl pro krásu a umění a občas něco vytvoří. Koláží mám na kontě několik, ale zatím jen jedna prorazila na knižní obálku a právě Jindřich Štyrský se mému obdivu přiblížil především kolážemi...
V malbě dávám přednost klasice - Leonardo da Vinci, ale nezavrhnu ani kubismus nebo surrealismus...

Kniha (průvodce výstavou) zaujme již samotnou obálkou, která je mezi mnoha knihami prostě nepřehlédnutelná! Průvodce výstavou je umělecky zkomponovaný, je doplněn ukázkami fotografií, koláží, kreseb a obrazů, nechybí ani dobové podobizny umělce. Průvodce je psán česky, ale souběžně i anglicky. Kniha má 54 stran a na konci jsou podrobné informační údaje týkající se výstavy, také odkaz na internetové stránky www.citygalleryprague.cz a informace týkající se této publikace.

Jindřich Štyrský 1899-1942
a jeho nadčasové dílo...

http://www.spisovatele.cz/jindrich-styrsky

Zabýval se kresbou, malbou, kolážemi, fotomontážemi, poezií, ale i ilustracemi k poezii, psaním životopisné knihy nebo knihy vlastní, která se nazývá Sny. Byl to umělec, který vynikal osobitou ikonografií, spojováním různých uměleckých stylů, ubírající se od odeznívajícího kubismu k surrealismu. Byl i vynikajícím fotografem, jehož fotografie byly velice pozoruhodné, sledoval více námětů... Jakoby ukazoval výlohy nejrůznějších prodejen. V jeho dílech se objevují prvky jako je vtip, krutost, ironie, nadsázka. Jindřich Štyrský se přihlásil k surrealismu, zajímal se také o skatologii, nejrůznější části lidského těla, nejvíce se však věnoval oku (lidskému, ale i zvířecímu nebo oko zobrazoval na svých obrazech).

"...Lidské oko
vystřídá za den tisíc výrazů."

Umělec čerpal své náměty stále více ze snových zkušeností. Koncem života vydal ojedinělou publikaci SNY, která nebyla přeložena do žádného cizího jazyka a v plné úplnosti vyšla až v roce 1970. Jde o jednu z nejpodstatnějších knih evropského surrealismu. Kniha je souborem třiatřiceti snů, zachovaných od roku 1925. Autor sny uchovával slovně, ale zároveň i kresbou. Podstatnou kresbou je portrét dívky, která měla vliv na vývoj umělce, šlo o Podobiznu mé sestry Marie (1941). Ke konci života opustil malbu a věnoval se kresbě a kolážím.

Jindřich Štyrský zemřel v Praze 21.3.1942, bylo mu 43 let...

Publikace Jindřich Štyrský (průvodce výstavou) je přehledně rozdělena do 17 tématických částí, poslední část je věnována podrobné biografii Jindřicha Štyrského, kterou v recenzi nebudu blíže rozebírat.

Kniha se mě velmi líbila, vyčerpávajícím způsobem informuje o bohaté umělcově tvorbě, přibližuje jeho rané práce, fotografie, koláže, nejvýznamnější obraz Trauma zrození (1936), knihu Sny.
Informuje o výstavách surrealismu, které se konaly v Praze, Štyrského pobyty v cizině, jeho seznámení se s Toyen a vůbec o jeho bohaté umělecké dráze a biografii.

Seznam Encyklopedie - Jindřich Štyrský
Seznam Encyklopedie - Toyen

Knihu mohu doporučit milovníkům umění či historie. Tato pozoruhodná publikace je zároveň i aktuální pozvánkou do Galerie hlavního města Prahy na výstavu Jindřich Štyrský a jeho nadčasové dílo...

Text knihy napsal Karel Srp.
Anglický překlad Robin Cassling.
Vydalo nakladatelství KANT - Karel Kerlický, ve spolupráci s nakladatelstvím ARGO, 2007


22.06.2007
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:
Jindřich Štyrský (příspěvků: 2)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 3.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Černý kříž
(2) Stát a mezinárodní vztahy
Georg Sørensen je profesorem mezinárodní politiky a ekonomie na univerzitě v dánském Aarhusu. O významu jeho knihy svědčí i to, že ji do češtiny spolupřekládal děkan Filozofické fakulty ...
(3) Doktor od Jezera hrochů
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům