80 %

Kaminer, Wladimir - Vši svobody

Více informací k této knize najdete v detailu
O době, kterou bychom měli nazývat jako socialistický pokus, už bylo napsáno mnoho knih. A nejedná se jen o historické studie. Mezi prozaickými výtvory si nejlépe vedou knihy pojednávající o tomto pokusu v tragikomickém duchu. U nás to je bezesporu populární autor Petr Šabach, který se proslavil svým románem "Hovno hoří", později úspěšně ...

O době, kterou bychom měli nazývat jako socialistický pokus, už bylo napsáno mnoho knih. A nejedná se jen o historické studie. Mezi prozaickými výtvory si nejlépe vedou knihy pojednávající o tomto pokusu v tragikomickém duchu. U nás to je bezesporu populární autor Petr Šabach, který se proslavil svým románem "Hovno hoří", později úspěšně převedeným do filmové podoby jako "Pelíšky". Těchto humorných vzpomínek na dobu, kdy jsme poroučeli větru dešti, je už více, a v každém socialistickém táboře mají své vlastní "vypravěče". V bývalém Německu to je Thomas Brussig, s dílkem "Na kratším konci ulice", v Rusku je to Viktor Pelevin a jeho "Omon Ra", a teď tu máme pohled ruského emigranta W.Kaminera. Jde o jeho vlastní vzpomínky na dospívání v SSSR. V jednotlivých epizodách nám ukazuje neuvěřitelnou anarchii a nelogičnost výchovy, ekonomiky a společnosti, založené na neexistujících principech socialistického soužití. Je až s podivem, jak jsme mohli vůbec v tomto nesmyslu přežívat. Ještě překvapivější je ovšem fakt, že jsme s tím byli spokojeni. Kaminer nás provádí od svého pobytu ve školce, přes základku, střední školu až po vojnu. Vlastně až po první zaměstnání. Podle toho jsou řazeny i kapitoly. Některé jsou více vydařené, některé méně. Já to porovnával podle vlastního smíchu.
Jako většina autobiografických vyprávění, ani "Vši svobody" nemají nějakou pointu, svoje rozřešení. Je to sled jednotlivých životních kapitol. Kromě humorných, nebo spíše tragikomických scén, je kniha zajímavá i pohledem do normálního života průměrných lidí v bývalém SSSR. Některé věci mne zarazily, některé překvapily. Musíme ale taky brát v potaz fakt, že hrdina (autor) vyrůstal v Moskvě. To je stejné jako u nás, když žijete v Praze. Je to prostě trochu jiný svět, než ten kolem.
Příběh je čtivý, nepřevyšuje ale ostatní díla podobného ražení. Jde o dobře odvedenou práci, a proto po knížce "Vši svobody" můžete v klidu sáhnout a přečíst si ji.


24.11.2004
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 5. Z toho průměrné hodnocení: 3,2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Nezbytné věci
(2) Dráček s červenýma očima
Kniha mě zaujala právě díky autorčině oblíbenosti, její knihy vyhledávají nejen maminky, ale hlavně děti. Téma pohádky, jak určuje název publikace, je v současnosti rozhodně oblíbené... Publikace je ...
(3) Zbav nás od zlého
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům