Svět literatury připomíná také takový labyrint. Množství literárních děl, směrů, autorů a literárních žánrů tvoří velmi spletité chodby tohoto světa. "Chodby" literatury se protínají, tvoří temná zákoutí a orientovat se v nich je složité nejen pro čtenáře, ale i pro odborníky.
Kniha Labyrint literatury Dušana Karpatského představuje nit, která pomůže orientovat se v literárním bludišti. Ale ani její cesta ke čtenářům nebyla lehká. První vydání z roku 1982 s názvem Malý labyrint literatury zaštítil z politických důvodů svým jménem autorův přítel a kolega dr. Viktor Kudělka. I přes snahu tehdejšího redaktora nakladatelství Albatros Jiřího Fiedlera a redaktora publikace dr. Leo Pavláta bylo tehdejší vydání poněkud poznamenáno dobou. Druhé, přepracované a rozšířené vydání z roku 1997 bylo zbaveno hesel, která diktoval režim před rokem 1989. Druhé vydání Labyrintu bylo čtenáři během tří let úplně rozebráno, třetí, doplněné vydání na sebe nenechalo dlouho čekat. V roce 2001 tedy již po třetí vyšel Malý labyrint literatury, na jehož závěr byly připojeny chronologické srovnávací tabulky.
Vydání, které Albatros připravil pro své čtenáře tento rok, respektuje úpravy provedené v roce 2006, kdy byl Labyrint literatury vydán na CD-ROM. Název knihy byl pozměněn na Labyrint literatury, protože jedna z nejlepších českých knih o literatuře čítá 541 stran plus chronologické tabulky, nemůže tedy nést ve svém názvu přívlastek "malý".
Tak jako na sebe navazují chodby labyrintu, navazují a protínají se hesla v příručce Labyrint literatury. Jednotlivá hesla jsou řazena abecedně, text je rozdělen do dvou sloupců na stránce.Užití hvězdiček u jednotlivých hesel pomáhá orientovat se v knize a vyhledat "příbuzná hesla". Hesla, která jsou tvořena jmény spisovatelů, tvoří stručná biografie a výčet nejdůležitějších literárních děl. Některá hesla jsou tvořena jmény postav literárních děl (například heslo Bowary(ová) Ema popisuje charakter a osud titulní hrdinky románu Gustava Flauberta Paní Bowaryová z roku 1857). Jiný typ hesel tvoří hesla charakterizující literatury jednotlivých národů (heslo Dánská literatura nás tedy stručně a přitom obsažně poučí o vývoji a tendencích literatury této severské země). Další typ hesel tvoří hesla směrů a literárních skupin. Pomocí těchto hesel pronikneme do spleti světových literárních směrů od secese, expresionismu po Skupinu 42. Prostor je dán také heslům vysvětlujícím literární figury, pojmy z textologie a naratologie.
Je tedy zřejmé, že Labyrint zachycuje nejen české prostředí, ale i prostředí světového literárního pole. Dva tisíce pět set hesel vykládá celkem dva a půl tisíce jmen a pojmů.
Díky labyrintu těchto hesel tak snáze proniknete do světa literatury bez větších obtíží. Výhodou je souvislost mezi hesly, díky kterým naleznete v Labyrintu literatury to, co právě potřebujete vědět.
Použitá a doporučená literatura, která je uvedená ke konci příručky obsahuje nejdůležitější práce, které dosud o české a světové literatuře vyšly. Zajímavé je, že všechny tituly, uvedené v Použité a doporučené literatuře vyšly v českém prostředí.
Zhruba posledních padesát stran tvoří přehledné chronologické tabulky mapující dějiny české i světové literatury zhruba od roku 2000 př.n.l. až do dnešních dnů.
Labyrint literatury by měl patřit do každé domácí knihovny nejen studentů, ale také všech milovníků dobré četby a vzdělaným lidem se zájmem o kulturu.