90 %

Karpatský, Dušan - Labyrint literatury

Více informací k této knize najdete v detailu
Cesta labyrintem

V bludišti se člověk může lehce ztratit. Asi nejproslulejším bludištěm je bájný krétský labyrint, který dal ve městě Knóssu vybudovat král Mínós pro nevlastního syna, člověka s býčí hlavou jménem Mínótaurus. Lidé, kteří vstoupili do labyrintu, z něho nikdy nenašli cestu zpět a stali se tak oběťmi obludy Mínótaura. Jediný, kdo pokořil bájnou nestvůru, byl hrdina Théseus. V labyrintu nebloudil díky klubku nití, které mu z lásky darovala Mínóova dcera Ariadna.

Svět literatury připomíná také takový labyrint. Množství literárních děl, směrů, autorů a literárních žánrů tvoří velmi spletité chodby tohoto světa. "Chodby" literatury se protínají, tvoří temná zákoutí a orientovat se v nich je složité nejen pro čtenáře, ale i pro odborníky.

Kniha Labyrint literatury Dušana Karpatského představuje nit, která pomůže orientovat se v literárním bludišti. Ale ani její cesta ke čtenářům nebyla lehká. První vydání z roku 1982 s názvem Malý labyrint literatury zaštítil z politických důvodů svým jménem autorův přítel a kolega dr. Viktor Kudělka. I přes snahu tehdejšího redaktora nakladatelství Albatros Jiřího Fiedlera a redaktora publikace dr. Leo Pavláta bylo tehdejší vydání poněkud poznamenáno dobou. Druhé, přepracované a rozšířené vydání z roku 1997 bylo zbaveno hesel, která diktoval režim před rokem 1989. Druhé vydání Labyrintu bylo čtenáři během tří let úplně rozebráno, třetí, doplněné vydání na sebe nenechalo dlouho čekat. V roce 2001 tedy již po třetí vyšel Malý labyrint literatury, na jehož závěr byly připojeny chronologické srovnávací tabulky.

Vydání, které Albatros připravil pro své čtenáře tento rok, respektuje úpravy provedené v roce 2006, kdy byl Labyrint literatury vydán na CD-ROM. Název knihy byl pozměněn na Labyrint literatury, protože jedna z nejlepších českých knih o literatuře čítá 541 stran plus chronologické tabulky, nemůže tedy nést ve svém názvu přívlastek "malý".

Tak jako na sebe navazují chodby labyrintu, navazují a protínají se hesla v příručce Labyrint literatury. Jednotlivá hesla jsou řazena abecedně, text je rozdělen do dvou sloupců na stránce.Užití hvězdiček u jednotlivých hesel pomáhá orientovat se v knize a vyhledat "příbuzná hesla". Hesla, která jsou tvořena jmény spisovatelů, tvoří stručná biografie a výčet nejdůležitějších literárních děl. Některá hesla jsou tvořena jmény postav literárních děl (například heslo Bowary(ová) Ema popisuje charakter a osud titulní hrdinky románu Gustava Flauberta Paní Bowaryová z roku 1857). Jiný typ hesel tvoří hesla charakterizující literatury jednotlivých národů (heslo Dánská literatura nás tedy stručně a přitom obsažně poučí o vývoji a tendencích literatury této severské země). Další typ hesel tvoří hesla směrů a literárních skupin. Pomocí těchto hesel pronikneme do spleti světových literárních směrů od secese, expresionismu po Skupinu 42. Prostor je dán také heslům vysvětlujícím literární figury, pojmy z textologie a naratologie.

Je tedy zřejmé, že Labyrint zachycuje nejen české prostředí, ale i prostředí světového literárního pole. Dva tisíce pět set hesel vykládá celkem dva a půl tisíce jmen a pojmů.

Díky labyrintu těchto hesel tak snáze proniknete do světa literatury bez větších obtíží. Výhodou je souvislost mezi hesly, díky kterým naleznete v Labyrintu literatury to, co právě potřebujete vědět.

Použitá a doporučená literatura, která je uvedená ke konci příručky obsahuje nejdůležitější práce, které dosud o české a světové literatuře vyšly. Zajímavé je, že všechny tituly, uvedené v Použité a doporučené literatuře vyšly v českém prostředí.

Zhruba posledních padesát stran tvoří přehledné chronologické tabulky mapující dějiny české i světové literatury zhruba od roku 2000 př.n.l. až do dnešních dnů.

Labyrint literatury by měl patřit do každé domácí knihovny nejen studentů, ale také všech milovníků dobré četby a vzdělaným lidem se zájmem o kulturu.


03.08.2008
Jana SpálenkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 3. Z toho průměrné hodnocení: 2,33.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31174 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Ochutnavač
(2) Valčík na rozloučenou
Román patří k těm, jež psal Kundera česky a v nichž se setkáváme s československými reáliemi minulého režimu. Děj se odehrává v provinčním českém lázeňském městě, kde musel být život asi nejúmornější ...
(3) Láska jako Řím
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům