90 %

Karpatský, Dušan - Labyrint literatury

Více informací k této knize najdete v detailu
Cesta labyrintem

V bludišti se člověk může lehce ztratit. Asi nejproslulejším bludištěm je bájný krétský labyrint, který dal ve městě Knóssu vybudovat král Mínós pro nevlastního syna, člověka s býčí hlavou jménem Mínótaurus. Lidé, kteří vstoupili do labyrintu, z něho nikdy nenašli cestu zpět a stali se tak oběťmi obludy Mínótaura. Jediný, kdo pokořil bájnou nestvůru, byl hrdina Théseus. V labyrintu nebloudil díky klubku nití, které mu z lásky darovala Mínóova dcera Ariadna.

Svět literatury připomíná také takový labyrint. Množství literárních děl, směrů, autorů a literárních žánrů tvoří velmi spletité chodby tohoto světa. "Chodby" literatury se protínají, tvoří temná zákoutí a orientovat se v nich je složité nejen pro čtenáře, ale i pro odborníky.

Kniha Labyrint literatury Dušana Karpatského představuje nit, která pomůže orientovat se v literárním bludišti. Ale ani její cesta ke čtenářům nebyla lehká. První vydání z roku 1982 s názvem Malý labyrint literatury zaštítil z politických důvodů svým jménem autorův přítel a kolega dr. Viktor Kudělka. I přes snahu tehdejšího redaktora nakladatelství Albatros Jiřího Fiedlera a redaktora publikace dr. Leo Pavláta bylo tehdejší vydání poněkud poznamenáno dobou. Druhé, přepracované a rozšířené vydání z roku 1997 bylo zbaveno hesel, která diktoval režim před rokem 1989. Druhé vydání Labyrintu bylo čtenáři během tří let úplně rozebráno, třetí, doplněné vydání na sebe nenechalo dlouho čekat. V roce 2001 tedy již po třetí vyšel Malý labyrint literatury, na jehož závěr byly připojeny chronologické srovnávací tabulky.

Vydání, které Albatros připravil pro své čtenáře tento rok, respektuje úpravy provedené v roce 2006, kdy byl Labyrint literatury vydán na CD-ROM. Název knihy byl pozměněn na Labyrint literatury, protože jedna z nejlepších českých knih o literatuře čítá 541 stran plus chronologické tabulky, nemůže tedy nést ve svém názvu přívlastek "malý".

Tak jako na sebe navazují chodby labyrintu, navazují a protínají se hesla v příručce Labyrint literatury. Jednotlivá hesla jsou řazena abecedně, text je rozdělen do dvou sloupců na stránce.Užití hvězdiček u jednotlivých hesel pomáhá orientovat se v knize a vyhledat "příbuzná hesla". Hesla, která jsou tvořena jmény spisovatelů, tvoří stručná biografie a výčet nejdůležitějších literárních děl. Některá hesla jsou tvořena jmény postav literárních děl (například heslo Bowary(ová) Ema popisuje charakter a osud titulní hrdinky románu Gustava Flauberta Paní Bowaryová z roku 1857). Jiný typ hesel tvoří hesla charakterizující literatury jednotlivých národů (heslo Dánská literatura nás tedy stručně a přitom obsažně poučí o vývoji a tendencích literatury této severské země). Další typ hesel tvoří hesla směrů a literárních skupin. Pomocí těchto hesel pronikneme do spleti světových literárních směrů od secese, expresionismu po Skupinu 42. Prostor je dán také heslům vysvětlujícím literární figury, pojmy z textologie a naratologie.

Je tedy zřejmé, že Labyrint zachycuje nejen české prostředí, ale i prostředí světového literárního pole. Dva tisíce pět set hesel vykládá celkem dva a půl tisíce jmen a pojmů.

Díky labyrintu těchto hesel tak snáze proniknete do světa literatury bez větších obtíží. Výhodou je souvislost mezi hesly, díky kterým naleznete v Labyrintu literatury to, co právě potřebujete vědět.

Použitá a doporučená literatura, která je uvedená ke konci příručky obsahuje nejdůležitější práce, které dosud o české a světové literatuře vyšly. Zajímavé je, že všechny tituly, uvedené v Použité a doporučené literatuře vyšly v českém prostředí.

Zhruba posledních padesát stran tvoří přehledné chronologické tabulky mapující dějiny české i světové literatury zhruba od roku 2000 př.n.l. až do dnešních dnů.

Labyrint literatury by měl patřit do každé domácí knihovny nejen studentů, ale také všech milovníků dobré četby a vzdělaným lidem se zájmem o kulturu.


03.08.2008
Jana SpálenkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 3. Z toho průměrné hodnocení: 2,33.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Předvolání
Americký spisovatel John Grisham se stal velmistrem žánru zvaného právnický thriller. Možná ten název vznikl jen díky jemu. Proslavil se takovými tituly jako Firma, Klient, Bratrstvo aj. Po mnoha ...
(2) Mrtvý holky
(3) Meče kardinála de Richelieu
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům