90 %

Keret, Etgar - Létající Santini

Více informací k této knize najdete v detailu
Jméno Etgar Keret (*1967) patří izraelskému autorovi mladé generace, který ve své vlasti požívá velké popularity. A když si přečtete jeho povídkovou knihu "Létající Santini", pochopíte proč. Jeho neotřelé nápady, většinou z pomezí černého humoru a absurdity, mají podobný styl a náboj jako příběhy u naší mladé generace tak populárního Jana Pelce. ...

Jméno Etgar Keret (*1967) patří izraelskému autorovi mladé generace, který ve své vlasti požívá velké popularity. A když si přečtete jeho povídkovou knihu "Létající Santini", pochopíte proč. Jeho neotřelé nápady, většinou z pomezí černého humoru a absurdity, mají podobný styl a náboj jako příběhy u naší mladé generace tak populárního Jana Pelce. Jeho hrdinové jsou většinou životní outsideři, kteří často končí sebevraždou. Jde např. o povídku "Katzenstein", kde hrdina vařící se v kotli s vroucí vodou v pekle, vzpomíná na svůj zbabraný život, a to jen díky neuvěřitelné dokonalosti souseda Katzensteina. Nejlépe to ale rozvinul v novele "Knellův letní tábor", odehrávající se v zemi, kam přijdou všichni sebevrazi. Pro nás, obyčejné smrtelníky, kteří své problémy neřeší tímto definitivním řešením, jde o výbornou hru fantazie a nezvyklé pojetí tématu posmrtného života. Vytvořil tam svět jako náš, ale lidé, tedy asi bych spíše měl říct zombie, se zde poměřují podle toho, jak po smrti vypadají, tedy podle toho, jakým stylem se rozhodli odejít na věčnost. Ale i v tomto "posmrtném" příběhu si autor neodpustil jeden prvek, který by neměl chybět v příběhu ze současného Izraele, a to vztah k Palestincům, nebo Arabům vůbec. Keretův vztah, aspoň v knize, je velmi ostrý, nekritický. Nesnaží se o žádnou snahu o smíření, ale předkládá Araby jako vražedné podlidi, což nejlépe ukazuje v povídce "Natažená, ale zajištěná", odehrávající se na hranicích mezi Izraelem a Palestinskou uzemní správou. Nebo si to aspoň myslím. Ostatní příběhy jsou ze všech ostatních možných oblastí, ale upřímně , nelze a ni o jedné říct, že je zcela normální. Mezi takové ukázkové patří např. "Děloha", o hrdosti na matčin orgán, který stvořil hrdinu příběhu, nebo ze soudku černého humoru "Pobití prvorozených" založeného na známé starozákonní biblické události.

Tento český povídkový výbor se složil z celkem čtyř povídkových sbírek, které autor vydal v rozmezí let 1994-2002. Atmosféru knihy skvěle doplňují černobílé grafiky Terezy Říčanové, které by v "normálnějších" knihách vypadaly dosti nepatřičně. Co ale pochválit nelze, to je redakční práce. Po pravopisné stránce je to děs a hrůza. Interpunkce neexistuje snad nikde. Až jsem si začal myslet, jestli to snad nebyl autorův záměr. Ale už na rubu titulní strany na vás svítí věta, že kniha vychází za podpory MK Ceské republiky, a tak o nějakém uměleckém záměru autora asi nemůže být řeč. Moje čeština je taky hrozná, ale aspoň se tím neživím.

Až na tuto nepatrnou závadu na kráse se jedná o skvělou věc, která výborně doplňuje nevelký výběr moderní izraelské tvorby v českém překladu.


03.01.2006
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 6. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Fasáda, M. N. O. P. Q.
S Fasádou je to jako se zelím. Zelí je skvělé, ale na žaludek těžké. Fasáda je skvělá, ale také těžká. Vůbec se nejedná o filosofickou knihu, ani o nějakou složitou interpretaci dějin. Jde o čistě ...
(2) Srovnáno se zemí
(3) Rychlé lodě do pekel
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům