70 %

Kerouac, Jack - Andělé zoufalství

Více informací k této knize najdete v detailu
Jack Kerouac - pro jedny alkoholik, feťák a bezdomovec jehož knihy jsou jen neskutečným způsobem přeceňovaný brak, pro druhé génius a vizionář, který svým dílem změnil svět. Jako vždy je pravda asi někde uprostřed. A právě kniha Andělé zoufalství je toho názorným důkazem.

Skládá se totiž ze dvou částí (ty měly původně vyjít samostatně, ale vydavatel se rozhodl je spojit), které od sebe dělí pět let a je to znát. První kniha byla napsána v době vrcholné Kerouacovi tvorby (Na cestě, Vize Codyho, Dharmoví tuláci...) a popisuje jeho působení jako požární hlídka vysoko v horách státu Washington. Samota a dlouhé odloučení od běžného života na něj velice zapůsobí, zdá se že dochází k přerodu jeho osobnosti, ale po návratu do civilizace (San Francisco) se jeho život vrací do původních kolejí, tzn. alkohol, drogy a nevázaný sex. Jacka Duluoze (spisovatelův pseudonym pod kterým zde, stejně jako v dalších svých knihách vystupuje) ale přece jen pobyt v horách změnil a znechucen tímto stylem života se vydává do Mexika, tím první část končí.

V druhém díle Jack Duluoz postupně procestuje Mexiko, New York, Maroko, Paříž, Londýn. Na všech těchto místech pokračuje ve svém stylu života, člověk se až divý, jak to mohl všechno vydržet, příběh se uzavírá opětovným návratem do rodné Ameriky, po které se spisovateli natolik stýská, že prožívá psychická muka, zejména kvůli matce, se kterou chce začít jinde nový život.

Kvalita knihy je značně nevyrovnaná, první část se nese v duchu vrcholných Kerouacových děl a i přes náročnější styl se jedná o velice zajímavou knihu. Druhý díl je plný klišé a je z ní cítit úpadek autora, se kterým to šlo v době psaní druhé části od desíti k pěti, alkoholismus se u něj neustále zhoršoval a na jeho psaní to bylo vidět. V knize vystupuje pod fiktivními jmény mnoho představitelů beat generation jako Allen Ginsberg, Gregory Corso, William Burroughs a další.

Jedná se o tedy o další část životního příběhu Jacka Kerouaca, který byl velice rušný a tak smutně skončil v jeho čtyřiceti sedmi letech na následky vleklého alkoholismu. Pokud hledáte zoufalství, v této knize ho naleznete opravdu požehnaně.


23.01.2006
TomiFKDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 6. Z toho průměrné hodnocení: 2,67.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Přehled statistických metod zpracování dat
V životě lidském jsou výjimečné okamžiky škodolibé radosti. Třeba, když si listuji Hendlovou příručkou "Přehled statistických metod zpracování dat", musím se potměšile usmívat při představě naivů, ...
(2) Velké civilizace
(3) 1Q84: Kniha 1 + Kniha 2
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům