80 %

Kerouac, Jack - Big Sur

Více informací k této knize najdete v detailu
Big Sur je poslední velký román Jacka Kerouaca. Každá poslední kniha (a myslím, že se to netýká pouze knih) je něco jako účetnictví - bilance života. A i když se tomu každý spisovatel ze srdce brání, stejně cítí, že tohle je ta poslední a že na těch stránkách musí dohnat, co se dá. Ospravedlnit se, dovysvětlovat, zhodnotit. Jack Kerouac se toho ujal brilantně.

Jako všechny jeho knihy i Big Sur má zvláštní hustou atmosféru. Atmosféru epizody života, kdy člověk už dlouho plaval na stejném místě a chtěl doplavat konečně ke břehu, přičemž byl už několik let přesvědčen, že to dokáže. A teď se rozhodne. Bude plavat. A nic.
Jack Keouac, král beatníků, odjíždí na místo - Big Sur, kde je dřevěný srub jeho nakladatele. Chce tam zůstat a uklidnit svůj zhýralý život, plný alkoholu, nočních šíleností s přáteli a všeho, co ho tlačí. Přichází k hrůznému poznatku, že to všechno již zastavit nejde.
Big Sur nám, jako čtenářům, poskytuje úžasnou možnost poznat spisovatele Jacka Kerouaca, zároveň i hlavní postavu, lépe než v kterékoli jiné knize. Velká část knihy se totiž odehrává právě na místě, kde je Jack sám. Představuje se nám se svými myšlenkami, úvahami, které zapisuje aniž by je kontroloval, nebo si je po sobě zpátky přečetl.
Nejlepší jsou drátěnky: "Celé dlouhé noci strávím přemítáním nad užitečností těchhle drátěnek, těch žlutých měděných věcí, co se kupují v supermarketu po deseti centech za kus, což mi připadá nekonečně zajímavější než ta přiblblá nesmyslná knížka co se jmenuje 'Stepní vlk', nad kterou akorát tak krčím rameny..."
Celá kniha je zakončená rozsáhlou básní Moře, kterou Jack Kerouac napsal při svém pobytu v Big Sur. Chodil každý večer poslouchat moře, jeho zvuky a psal.
Jack Kerouac zemřel v roce 1969 na vnitřní krváceni jícních žil. Bylo mu 47 let, ale možná právě díky Big Sur se mu umíralo snesitelněji, protože v něm opravdu všechno dohnal.


17.05.2005
GianaDiskuze k této recenzi:
Kerouac, Jack - Big Sur (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 3. Z toho průměrné hodnocení: 1,33.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Kroniky Jakuba Vandrovce
(2) Prokletí Salemu
(3) Neřešitelná rovnice
Livio si v Česku udělal dobré jméno už svou předchozí knihou Zlatý řez a ani touto si ji nezkazí. V úvodu píše, že již od školních let jej fascinoval život a dílo Évarista Galois, a proto se rozhodl ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům