70 %

Kerouac, Jack - Dharmoví tuláci

Více informací k této knize najdete v detailu
Namlsán skvělou knihou Big Sur a s mnoha doporučeními, se mi do rukou dostala právě kniha Dharmoví tuláci od krále beatníků alias Jacka Kerouaca. A o své dojmy bych se s vámi rád podělil.

Novela Dharmoví tuláci vznikla jako nepřímé pokračování veleúspěšné knihy Na cestě, vlastně si jí vyžádal sám nakladatel a Jack Kerouac souhlasil. Skutečně zde najdeme mnoho podobných scén jako v Na cestě. Hlavním hrdinou je jak jinak než sám autor, tentokrát pod pseudonymem Ray Smith. Toho zde ovšem neprovází známí Neal Cassady, ale básník Gary Snyder, zde jako Japhy Ryder. Těch osobností beatnického hnutí se tu samozřejmě pod vymyšlenými jmény objevuje ještě celá řada.

Jak už jsem řekl, řada motivů je více méně naprosto shodná s knihou Na cestě (ještě aby ne, když se tolik líbila), důležitým prvkem je ale také zen budhismus, o něm je často řeč. Ovšem ačkoliv milovníci Kerouaca motiv zen budhismus v této knize vynášejí do nebes, tak já jsem jím byl poměrně zklamán. Části, kde se autor věnuje zenu patří k těm nejslabším. Daleko spíš jde opět o část skládačky Kerouacova bouřlivého života, a tak se vše opět točí zejména okolo alkoholu, cestování, depresí, alkoholu a alkoholu. V závěru knihy je pasáž, kterou popisuje i první polovina knihy Andělé zoufalství, tedy Kerouacův dvouměsíční pobyt na hoře Desolation Peak ve státě Washington, kde působil jako požární hlídka. Tentokrát jde ovšem o trochu jiný pohled.

Nejvíce mně jako obvykle u Kerouaca potěšily části knihy, které věnuje popisům přírody, cestování a Ameriky vůbec. A stejně jako další jeho knihy, i zde narazíte na slabší místa, kde se možná budete i trochu nudit a to nejenom proto, že se Kerouac často opakuje. Zkrátka některým jeho myšlenkovým pochodům mohl rozumět pouze on sám, a to ještě bůh ví, jestli...

Celkově ale knihu hodnotím poměrně pozitivně. Pokud se vám Kerouacovy knihy líbí, tak budete ve svém živlu. Pokud jste od něj ještě nic nečetli a hledáte, knihu kterou byste si mohli přečíst jako první, tato se zdá jako velice dobrá volba. No a ti, kterým Kerouac nikdy neseděl, tak ty varuji předem, že tahle kniha nejspíš jejich názor nezmění.


11.08.2006
TomiFKDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 20. Z toho průměrné hodnocení: 2,6.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Teorie mezinárodních vztahů
(2) Haló, tady Miriam
(3) Smrtislav Hezoun: detektiv bez bázně a hany
Celý příběh je založen na dnes už možná nepřekvapující myšlence, že s našim normálním, reálným světem lidí, tu souběžně existuje i říše ovládaná magií a obydlená adekvátními bytostmi. Je to svět, ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům