85 %

Kerouac, Jack - Osamělý poutník

Více informací k této knize najdete v detailu
Na Kerouacových knihách je zajímavé to, že když si přečtete jednu, tak při druhé se cítíte jako byste si povídali v obýváku s nějakým kámošem Jackem. Jo, je to paráda, když při knížce cítíte, že jste doma, v pohodě. Osamělý poutník je další příležitost.

Osamělý poutník - soubor povídek, který poprvé vyšel v roce 1960, je zajímavý v tom, že Jack Kerouac hlavní postava všech příběhu, zde poprvé vystupuje pod svým vlastním jménem. ( v dřívějších knihách vystupoval pod pseudonymem Jack Duluoz)
Jack Kerouac byl vždy hnán touhou po nevšedních zážitcích a hlavně po intenzitě prožitku. (věc nemusí být pozitivní, ale intenzivní). Díky tomu se na knize Osamělý poutník vyřádil. Je to totiž 8 povídek narvaných intenzitou. Podobně jako kniha Na cestě, i tato oslavuje svobodu a možnost se toulat bez závazků a bez pocitu viny, že něco nebo některé opouštíme. Zvláštností Keroacových knih je to, že oslavuje a oslavuje a stejně na konec to všechno vyzní hořce. To znamená, že čtenář čte a říká si, jak je to hrozné, že není schopen se odpoutat a někam vyrazit nebo alespoň uvnitř se takhle odpoutat a na poslední stránce mu je navrácen pocit radosti toho, že je doma a ráno v 6.30 bude vstávat do práce a v kuchyni potká svou kulatou manželku a odpoledne se vrátí a přečte si noviny.
Tohle se v Osamělém poutníkovi děje v poslední povídce Americký tulák na ústupu. Někdy i Keruac měl slabou chviličku a touhu po "dětském pokojíčku".
J.K. toho procestoval mnoho a každá povídka je o jedné z jeho cest. Mexiko, Maroko, Paříž, Londýn....místa plná zvláštních měst a lidí. Kerouac se neustále snažil si udrže, teda spíše si ji vědomě pěstoval - dychtivost a vnímavost pro každého člověka. Toho využívá v každé povídce, ať v situaci kdy probírá sám sebe nebo někoho jiného. Nejvíc na mne zapůsobila povídka Sám na vrcholu hory. "Moudrosti lze nabýt samotou." Samotu člověk musí umět využít a Jack K. to umí.
Pokud bych měla napsat něco o jazykovém stylu psaní J.K. tak tomu raději předejdu tím, že uvedu krátkou ukázku:
"V poledne byly mraky ty tam a dole se objevilo jezero, nádherné k nevíře, perfektní modrý bazén víc než pět mil dlouhý, a potůčky jak hračky a všude pode mnou zelené a svěží lesy a na jezeře a v lagunách dokonce veselé uzoučké a plynule se prodlužující brázdy rybářských člunů. Odpoledne bezvadně pražilo slunce a za chatrčí jsem na razil na sněhové pole, dost velké aby mi poskytovalo kbelíky studené vody až do pozdního září. Mým úkolem bylo hlídat požáry..."
A to je vše...Sem tam je dobré navštívit něco, co nemůžeme mít. Důležité ovšem je vrátit se domů spokojený a ne jen toužící. J.K. a jeho Osamělý poutník tuto možnost nabízí.


16.09.2005
GianaDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 11. Z toho průměrné hodnocení: 1,91.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31180 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Přehled statistických metod zpracování dat
(2) Strukturální antropologie
(3) Psi bez rodokmenu
Čtenáři znají Josefa Moníka (1952) spíše jako překladatele, jeho prvotinu Neser bohy vydalo nakladatelství Paseka v roce 2004. V letošním roce vydala Paseka Moníkův druhý pražský román pod názvem Psi ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům