85 %

Kerouac, Jack - Osamělý poutník

Více informací k této knize najdete v detailu
Na Kerouacových knihách je zajímavé to, že když si přečtete jednu, tak při druhé se cítíte jako byste si povídali v obýváku s nějakým kámošem Jackem. Jo, je to paráda, když při knížce cítíte, že jste doma, v pohodě. Osamělý poutník je další příležitost.

Osamělý poutník - soubor povídek, který poprvé vyšel v roce 1960, je zajímavý v tom, že Jack Kerouac hlavní postava všech příběhu, zde poprvé vystupuje pod svým vlastním jménem. ( v dřívějších knihách vystupoval pod pseudonymem Jack Duluoz)
Jack Kerouac byl vždy hnán touhou po nevšedních zážitcích a hlavně po intenzitě prožitku. (věc nemusí být pozitivní, ale intenzivní). Díky tomu se na knize Osamělý poutník vyřádil. Je to totiž 8 povídek narvaných intenzitou. Podobně jako kniha Na cestě, i tato oslavuje svobodu a možnost se toulat bez závazků a bez pocitu viny, že něco nebo některé opouštíme. Zvláštností Keroacových knih je to, že oslavuje a oslavuje a stejně na konec to všechno vyzní hořce. To znamená, že čtenář čte a říká si, jak je to hrozné, že není schopen se odpoutat a někam vyrazit nebo alespoň uvnitř se takhle odpoutat a na poslední stránce mu je navrácen pocit radosti toho, že je doma a ráno v 6.30 bude vstávat do práce a v kuchyni potká svou kulatou manželku a odpoledne se vrátí a přečte si noviny.
Tohle se v Osamělém poutníkovi děje v poslední povídce Americký tulák na ústupu. Někdy i Keruac měl slabou chviličku a touhu po "dětském pokojíčku".
J.K. toho procestoval mnoho a každá povídka je o jedné z jeho cest. Mexiko, Maroko, Paříž, Londýn....místa plná zvláštních měst a lidí. Kerouac se neustále snažil si udrže, teda spíše si ji vědomě pěstoval - dychtivost a vnímavost pro každého člověka. Toho využívá v každé povídce, ať v situaci kdy probírá sám sebe nebo někoho jiného. Nejvíc na mne zapůsobila povídka Sám na vrcholu hory. "Moudrosti lze nabýt samotou." Samotu člověk musí umět využít a Jack K. to umí.
Pokud bych měla napsat něco o jazykovém stylu psaní J.K. tak tomu raději předejdu tím, že uvedu krátkou ukázku:
"V poledne byly mraky ty tam a dole se objevilo jezero, nádherné k nevíře, perfektní modrý bazén víc než pět mil dlouhý, a potůčky jak hračky a všude pode mnou zelené a svěží lesy a na jezeře a v lagunách dokonce veselé uzoučké a plynule se prodlužující brázdy rybářských člunů. Odpoledne bezvadně pražilo slunce a za chatrčí jsem na razil na sněhové pole, dost velké aby mi poskytovalo kbelíky studené vody až do pozdního září. Mým úkolem bylo hlídat požáry..."
A to je vše...Sem tam je dobré navštívit něco, co nemůžeme mít. Důležité ovšem je vrátit se domů spokojený a ne jen toužící. J.K. a jeho Osamělý poutník tuto možnost nabízí.


16.09.2005
GianaDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 11. Z toho průměrné hodnocení: 1,91.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Osudy lidských společností
(2) Věž
Zatímco "Pán much" se odehrává v blíže nespecifikované blízké budoucnosti během jaderné války, román "Věž" nás zavádí do Anglie 14. století, do nejmenovaného města, kde se místní katedrále přistavuje ...
(3) Had, který se kouše do ocasu
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům